TUESDAY
ALPINE SKIING • BOYS
SOUTH SUBURBAN
At Buck Hill
• Lakeville North 311, Rosemount 265, Prior Lake 222. Medalist: Riley Okubo, Lakeville North, 48.89.
ALPINE SKIING • GIRLS
SOUTH SUBURBAN
At Buck Hill
• Prior Lake 347, Lakeville South 305, Eagan 291. Medalist: Abby Hahs, Lakeville North, 46.29.
BASKETBALL • BOYS
MCAA
• North Lakes at Heritage Christian
MINNESOTA RIVER
• Lester Prairie at LeSueur-Henderson
• Norwood YA at Sibley East
• Tri-City United at Belle Plaine
NORTHWEST SUBURBAN
• Andover 61, Elk River 59
• Spring Lake Park 76, Blaine 54
• Armstrong at Champlin Park
• Coon Rapids at Park Center
• Maple Grove at Rogers
• Osseo at Centennial
• Totino-Grace at Anoka
SKYLINE
• Concordia Academy at New Life
• Maranatha at Cristo Rey Jesuit
• Nova Classical at Trinity
• St. Agnes at St. Croix Prep
SUBURBAN EAST
• Mounds View at Irondale
• Park of Cottage Grove at Roseville
• Stillwater at Woodbury
• White Bear Lake at Forest Lake
TRI-METRO
• St. Anthony 81, St. Croix Lutheran 49
WRIGHT COUNTY
• Glencoe-Silver Lake at Holy Family
METROPOLITAN AREA
• Annandale 63, Milaca 60
• Bloomington Jefferson 79, Burnsville 46
• Brooklyn Center 91, Kaleidoscope 78
• Buffalo 80, SP Central 56
• Duluth East 94, Cambridge-Isanti 52
• Eastview 64, Minnehaha Academy 47
• Hill-Murray 79, Chisago Lakes 72
• Math & Science 72, SP Washington 66
• New Prague 65, Jordan 59
• Orono 76, Mound Westonka 64
• Shakopee 90, Wayzata 87
• Tartan 71, Mpls. Washburn 62
• Two Rivers 74, Holy Angels 69
• Waconia 74, SP Como Park 55
• Austin at Red Wing
• Cooper at DeLaSalle
• Dassel-Cokato at Atwater-C-GC
• Delano at Becker
• Eagan at St. Thomas Academy
• Eden Valley-Watkins at Litchfield
• Farmington at Hopkins
• Fridley at Monticello
• Howard Lake-W-W at Legacy Christian
• Mayer Lutheran at SW Christian
• Mpls. Edison at Eagle Ridge
• Mpls. Southwest at Simley
• North St. Paul at Northfield
• PACT at Mounds Park Academy
• Pine City at St. Francis
• Prior Lake at Eden Prairie
• Providence Academy at Rockford
• River Falls (Wis.) at SP Highland Park
• Rocori at Big Lake
• SP Harding at Mpls. Henry/FAIR
• TC Academy/GR at SP Johnson
BASKETBALL • GIRLS
LAKE
• Minnetonka 64, St. Michael-A. 59
METRO EAST
• Mahtomedi 72, Tartan 29
METRO WEST
• Chanhassen 80, Waconia 61
• Orono 78, Bl. Jefferson 40
• Benilde-St. Margaret's at Cooper
• New Prague at Bl. Kennedy
MCAA
• Heritage Christian 41, North Lakes 30
NORTHWEST SUBURBAN
• Andover 52, Elk River 47
• Blaine 50, Spring Lake Park 47
• Centennial 69, Osseo 55
• Maple Grove 81, Rogers 67
• Totino-Grace 71, Anoka 58
• Champlin Park at Armstrong
• Park Center at Coon Rapids
SKYLINE
• New Life 73, Concordia Academy 45
• St. Croix Prep at St. Agnes
SOUTH SUBURBAN
• Eastview 50, Burnsville 44
• Lakeville North 68, Farmington 32
• Prior Lake 48, Rosemount 47
• Shakopee 54, Eagan 32
• Apple Valley at Lakeville South
SUBURBAN EAST
• Mounds View 60, Irondale 49
• Roseville 51, Park of Cottage Grove 48
• Cretin-Derham Hall at East Ridge
• Forest Lake at White Bear Lake
WRIGHT COUNTY
• Hutchinson 67, Annandale 45
METROPOLITAN AREA
• Belle Plaine 48, Glencoe-Silver Lake 42
• Chaska 61, Wayzata 51
• Chisago Lakes 66, Sauk Rapids-Rice 28
• Edina 67, St. Louis Park 62
• Esko 61, Princeton 53
• Fairmont 60, Tri-City United 26
• Hastings 63, Northfield 43
• Lester Prairie 43, Howard Lake-W-W 42
• Mayer Lutheran 67, SW Christian 45
• Mpls. Roosevelt 56, Columbia Heights 26
• Minnehaha Academy 88, Fridley 60
• Mounds Park Academy 62, PACT 24
• North Branch 48, Rush City 40
• North St. Paul 74, SP Highland Park 33
• Providence Academy 79, Watertown-M. 48
• St. Cloud Cathedral 63, Spectrum 34
• St. Croix Lutheran 46, Hill-Murray 35
• Sartell-St. Stephen 71, Monticello 26
• Holy Family at Mpls. North
• Little Falls at Zimmerman
• Red Wing at Austin
GYMNASTICS • GIRLS
SOUTH SUBURBAN
• Eagan 138.075, Farmington 136.925. All-around: Hannah Maccarone, Eagan, 37.675.
METROPOLITAN AREA
• St. Anthony 131.025, St. Louis Park 126.425. All-around: Violet Urdahl, St. Anthony, 34.175.
HOCKEY • BOYS
METRO WEST
• Chaska 6, New Prague 1
• Orono 5, Waconia 4
• Bl. Kennedy at St. Louis Park
• Chanhassen at Bl. Jefferson
NORTHWEST SUBURBAN
• Maple Grove 12, Spring Lake Park 1
SOUTH SUBURBAN
• Apple Valley 6, Shakopee 6, OT
• Eastview 4, Prior Lake 1
• Lakeville South 6, Lakeville North 3
• Rosemount at Burnsville
METROPOLITAN AREA
• Albert Lea 6, Minnehaha Academy 5
• Chisago Lakes 2, Pine City Area 1
• Hastings 5, Eagan 2
• Mound Westonka 7, Monticello 4
• St. Thomas Academy 7, Holy Family 0
• Providence Academy at Hopkins
• Redwood Valley at Minnesota River
• Simley at Winona Cotter
• South St. Paul at St. Paul Johnson
MINNESOTA
• Alexandria 9, Sauk Rapids-Rice 4
• Bemidji 4, Detroit Lakes 1
• Brainerd 5, Fergus Falls 4
• Luverne 5, Windom 2
• New Ulm 5, Waseca 1
• Red Lake Falls 7, Kittson Central 4
• St. Cloud Cathedral 14, Prairie Centre 0
• Wadena-DC 5, Bagley/Fosston 3
HOCKEY • GIRLS
METRO EAST
• Hill-Murray 2, South St. Paul 1, OT
• North St. Paul/Tartan 1, Two Rivers/SP 0
LAKE
• Minnetonka 7, Eden Prairie 2
NORTHWEST SUBURBAN
• Maple Grove 3, Elk River/Zimmerman 2
• Osseo/PC 4, Armstrong/Cooper 0
• Andover at Anoka
• Blaine at Rogers
• Centennial/SLP at Champlin Park/CR
SUBURBAN EAST
• Cretin-Derham Hall 2, Mounds View 1
• East Ridge 4, White Bear Lake 0
• Roseville 1, Stillwater 1, OT
• Woodbury 1, Irondale/St. Anthony 0, OT
METROPOLITAN AREA
• Dodge County 4, Minneapolis 2
• Hopkins/St. Louis Park 2, Waconia 1
• Lakeville North 8, Hutchinson 2
• North Wright County 3, Wayzata 3, OT
• Pine City Area 7, Princeton 1
• Rosemount 5, Northfield 3
• Austin at Minnesota River
• Chisago Lakes at Gentry Academy
• Holy Angels at Prior Lake
• Litchfield/D-C at Northern Lakes
• Minnehaha United at Simley
• Mound Westonka at Chaska/Chanhassen
MINNESOTA
• Bemidji 1, Crookston 1, OT
• Cloquet-E-C 2, Duluth 1
• Grand Rapids/Greenway 5, Brainerd/LF 1
• Luverne 9, Windom 0
• Marshall 12, Mankato West 3
• Moorhead 4, Roseau 1
• St. Cloud 6, Willmar 1
NORDIC SKIING • BOYS
SUBURBAN EAST
At Les Bolstad G.C.
• Forest Lake 474, Stillwater 473, Irondale 413, Roseville 401, White Bear Lake 353, PWER 319, Mounds View 310. Medalist (5K skate): Johnny Saldin, Stillwater, 13:28.
NORDIC SKIING • GIRLS
SUBURBAN EAST
At Les Bolstad G.C.
• Stillwater 480, Forest Lake 468, Mounds View 392, Roseville 377, Irondale 374, Park of Cottage Grove/Woodbury/East Ridge 321, White Bear Lake 304. Medalist (5K skate): Jordan Parent, Forest Lake, 15:56.
SWIMMING • BOYS
LAKE
• Edina 93, Hopkins 73
SOUTH SUBURBAN
• Lakeville South 94, Shakopee 86
SUMMARIES
BASKETBALL • BOYS
Annandale 63, Milaca 60
Milaca 32 28-60
Annandale 43 20-63
Milaca: Hunt 17, Hasz 14, Mehrwerth 12, Wolbert 6, Boldt 3, Greninger 3, Taylor 3, Larsen 2. Annandale: Miller 13, Spaulding 12, Neutz 10, Olsen 10, Jenniges 8, Fobbe 6, Walter 2, Zuehlke 2.
Becker 81, Delano 68
Delano 37 31-68
Becker 36 45-81
Delano: Strandemo 32, Stewart 12, Monke 11, Techam 11, Krueger 2. Becker: Paumen 24, Seavert 17, Berglund 14, Harmoning 10, Hendricks 7, Weiss 6, Goebel 3.
Buffalo 80, St. Paul Central 56
St. Paul Central 16 40-56
Buffalo 37 43-80
St. Paul Central: Musabyimana 23, Langford 11, Baer-Taki 6, Cardenas 6, Acker 5, Lopez-Hernandez 5. Buffalo: Bluiett 21, Jackson 11, Zrust 10, Giddings 8, Sorenson 8, Dahl 7, Penney 4, Pool 4, Wishart 3, Guida 2, Lindquist 2.
Glencoe-Silver Lake 76, Holy Family 66
Glencoe-Silver Lake 34 42-76
Holy Family 26 40-66
Glencoe-Silver Lake: Jaskowiak 45, Kaczmarek 12, Ehrke 9, Lemke 8, Baumgarten 2. Holy Family: Kapke 21, Clifford 12, Kirsch 9, Land 8, Cummings 6, Hertel 4, Richelsen 4, Charpentier 2.
New Prague 65, Jordan 59
Jordan 26 33-59
New Prague 39 26-65
Jordan: Sivilay 27, Montreuil 12, Young 5, Koch 4, Langheim 4, Schmidt 4, Runge 3. New Prague: Chromy 21, Short 13, Kudrie 12, Washa 9, Hemann 7, Lee 3.
Northfield 63, North St. Paul 46
North St. Paul 23 23-46
Northfield 29 34-63
North St. Paul: Jackson 12, Hale 8, Wright 8, Suttles 7, Edwards 5, Ajayi 3, Johnson 3. Northfield: Richardson 25, Koep 10, Sand 9, DiMaggio 8, Stanton 6, Gustina 3, Schlaak 2.
Park of Cottage Grove 56, Roseville 44
Park of Cottage Grove 31 25-56
Roseville 19 25-44
Park of Cottage Grove: Bearth 16, Omot 15, Ola-Kazim 6, Perryman 6, Fick 5, Hatano 5, Stewart 3. Roseville : Pearson 11, Ivy 7, Broussard 6, Abdi 5, Lowe 5, Letts 3, Fischer 2, Pierce 2, Rice 2, Alvarez 1.
St. Anthony 81, St. Croix Lutheran 49
St. Croix Lutheran 26 23-49
St. Anthony 34 47-81
St. Croix Lutheran: Neish 11, Collignon 9, Miller 9, Brugos 6, Valleau 5, Fantini 3, Gawrisch 3, Mbuyi 2, Austin 1. St. Anthony: Lucas 16, Rodkewich 15, Asai 13, Hauser 12, Culhane 7, Evans 5, Igherighe 3, Kitila 3, Siroin 3, Abdirizak 2, Randle 2.
Shakopee 90, Wayzata 87
Shakopee 38 52-90
Wayzata 38 49-87
Shakopee: McGraw 17, Katona 16, Snell 15, West 15, Mohamud 11, Magin 7, Snell 4, Langsy 3, Rose Jr. 2. Wayzata: Bjerke 25, Tibbits 19, Berkland 14, Hall 13, Harvey 12, Barnette 2, Hay 2.
BASKETBALL • GIRLS
Andover 52, Elk River 47
Andover 32 20-52
Elk River 23 24-47
Andover: Vaaler 14, Engelby 9, Castillo 8, Imdieke 6, Miller 6, Frost 5, Beckman 2, Forfor 2. Elk River: Langbehn 13, Kanenwisher 11, Demar 10, Murphy 6, Johnson 4, Christy 3.
Belle Plaine 48, Glencoe-Silver Lake 42
Belle Plaine 17 31-48
Glencoe-Silver Lake 20 22-42
Belle Plaine: Mc. Ziemke 17, Schmidt 13, Eppen 8, Ma. Ziemke 8, Lenz 2. Glencoe-Silver Lake: Monahan 19, Christianson 5, Bernstein 3, Graf 3, Petersen 3, Simons 3, Dietel 2, Guerrero 2, Malz 2.
Blaine 50, Spring Lake Park 47
Blaine 11 39-50
Spring Lake Park 24 23-47
Blaine: Bryant 14, Garber 12, Lafreniere 12, Terry 9, Meglen 3. Spring Lake Park: Sutch 17, Nusbaum 13, Thomas 8, Kloubec 3, Dunbar 2, Kesti 2, Smith 2.
Centennial 69, Osseo 55
Centennial 29 40-69
Osseo 26 29-55
Centennial: Cummings 33, Frost 10, Littlefield 6, Stacy 6, Pullman 5, McCall 4, Kubes 3, Tharp 2. Osseo: Wilson 31, White 8, Choi 5, Frazier 5, Abolade 3, Mitchell 3.
Chanhassen 80, Waconia 61
Waconia 31 30-61
Chanhassen 40 40-80
Waconia: Swanson 28, Amundson 12, Stier 9, Meyer 5, Seim 4, Keaveny 3. Chanhassen: Hake 24, Sweetser 15, Arnold 14, Hicks 14, Seubert 5, Giles 4, Kurzhal 4.
Chaska 61, Wayzata 51
Wayzata 32 19-51
Chaska 29 32-61
Wayzata: Senden 14, Fornshell 11, Hawkinson 9, Krzewinski 8, Wildermuth 5, Oberlander 3, Prosser 1. Chaska: Heyer 20, Sanders 14, Schuelke 14, Karrmann 8, Lenzen 3, Niebuhr 2.
Chisago Lakes 66, Sauk Rapids-Rice 28
Sauk Rapids-Rice 20 8-28
Chisago Lakes 37 29-66
Sauk Rapids-Rice: Paulsen 6, Schloe 6, Felchle 5, Roesch 5, Rogholt 4, Petermeier 2. Chisago Lakes: Erickson 17, Hempel 14, Gillach 10, B. Wille 10, Saueressig 5, K. Wille 4, Aldrich 2, Hilber 2, Killeen 2.
East Ridge 67, Cretin-Derham Hall 45
Cretin-Derham Hall 24 21-45
East Ridge 34 33-67
Cretin-Derham Hall: Robinson 11, Bengston 10, Caruso 8, Hahs 7, Nunez-Willams 4, Sowatzka 2, Dornan 1, Halderman 1, Kronschnabel 1. East Ridge: Klauer 14, Knupp 11, Rekstad 9, Ritzer 9, Broberg 6, Sanneh 5, Wildman 5, Yang 5, Cook 3.
Eastview 50, Burnsville 44
Burnsville 25 19-44
Eastview 26 24-50
Burnsville: Bruha 14, Malecha 12, Torgenson 11, Servais 5, Handzija 2. Eastview: Gardner 14, Dayton 13, Schaefer 9, Smith 6, Maull 5, Han 3.
Heritage Christian 41, North Lakes 30
North Lakes 8 22-30
Heritage Christian 19 22-41
North Lakes: G. Timm 13, L. Timm 5, Beimert 3, Somers 3, Theisen 3, E. Peterson 2, V. Peterson 1. Heritage Christian: Jones 19, Inmon 10, Thompson 4, Henning 3, Sheets 3, Mokosso 2.
Hutchinson 67, Annandale 45
Annandale 19 26-45
Hutchinson 33 34-67
Annandale: Jones 12, Campbell 8, Hoeft 8, A. Helget 5, F. Simon 5, E. Helget 3, Lillehaug 2, E. Simon 2. Hutchinson: Schlueter 22, Beffert 16, McGill 11, Stamer 11, Watzke 4, Czech 3.
Lakeville North 68, Farmington 32
Lakeville North 34 34-68
Farmington 15 17-32
Lakeville North: Betton 19, Ruhland 16, Benhart 6, Bryant 6, Wolkow 5, Juaire 4, Titus 4, Westerman 4, Wilson 4. Farmington: Blom 9, Hansen 6, Wille 5, Boyd 3, Schaffer 3, Scott 3, Bjornson 2, Helgemoe 1.
Lakeville South 60, Apple Valley 21
Apple Valley 13 8-21
Lakeville South 39 21-60
Apple Valley: Jensen 12, Erickson 5, Myers 2, Pyle 2. Lakeville South: Schultz 19, Trettin 12, Koles 8, Coleman 4, Ohnstad 4, Ronn 4, Schmidtke 3, Cuddigan 2, Harvey 2, Rasmussen 2.
Mahtomedi 72, Tartan 29
Tartan 15 14-29
Mahtomedi 47 25-72
Tartan: Murray 10, Stroman 8, Murray 4, Hernandez 3, Berzat 2, Hurley 2. Mahtomedi: Centers 13, Kletti 12, Potthoff 11, Wilson 9, Greene 8, Stockness 8, Bjork 4, Frazier 4, Gile 2, Muetzel 1.
Maple Grove 83, Rogers 67
Rogers 29 38-67
Maple Grove 41 42-83
Rogers: Glad 19, Moberg 16, Maciej 9, Buzzelle 8, Glass 8, Heinen 5, Born 2. Maple Grove: Klick 21, Gordon 13, Overskei 13, Ode 12, Stern 9, Kormann 7, Kanz 6, Nygaard 2.
Minnehaha Academy 88, Fridley 60
Minnehaha Academy 40 48-88
Fridley 24 36-60
Minnehaha Academy: Mack 24, Al-Hameed 20, Lewis 19, Hill 11, Schroeder 8, Cupito 4, Parten 2. Fridley: Johnson 14, Gillispie 13, Cochran 10, Karsten 8, Washington 6, Harris 5, Jensen 4.
Minnetonka 64, St. Michael-Albertville 59
St. Michael-Albertville 35 24-59
Minnetonka 24 40-64
St. Michael-Albertville: Johnson 25, Craft 9, Miller 8, A. Hoselton 7, Carlson 5, L. Hoselton 5. Minnetonka: Lockett 33, Crump 13, Dasovich 7, Hamdorf 6, Ware 5.
Mounds Park Academy 62, PACT 24
PACT 11 13-24
Mounds Park Academy 39 23-62
PACT: DeRosa 8, Popejoy 7, Boehrs 4, Ling 3, Tessum 2. Mounds Park Academy: Jakway 28, Pederson 24, Mulvihill 4, Springer 4, Binstadt 2.
Mounds View 60, Irondale 49
Irondale 22 27-49
Mounds View 41 19-60
Irondale: Chapman 14, Hiatt 12, Morris 9, Hanus 5, Caldwell 4, Gallagher 3, Lapoint 2. Mounds View: Hanson 25, Kluz 17, Stenstrom 6, Peterson 4, Bone 3, Redlinger 3, Abed 2.
New Life Acad. 73, Concordia Acad. 45
Concordia Academy 22 23-45
New Life Academy 27 46-73
Concordia Academy: Bonk 17, Draack 12, Mc Landvik 4, Teague 4, Korinek 3, McTeague 2. New Life Academy: Salgado 18, Groeneweg 17, Anderstrom 14, Linton-Slettedahl 11, Hahn 7, Moseman 6.
North St. Paul 74, SP Highland Park 33
St. Paul Highland Park 14 19-33
North St. Paul 44 30-74
St. Paul Highland Park: Williams 21, Gilbert 6, Vaughn 4, Pundsack 2. North St. Paul: Anthony 15, Al. Horton 10, Miller 10, Bradford 9, As. Horton 9, Briley 8, Thomas 5, Miller 4, Jones 2, Payne 2.
Orono 78, Bloomington Jefferson 40
Orono 41 37-78
Bloomington Jefferson 21 19-40
Orono: Youngs 18, Moore 14, Kallenbach 12, McKown 12, Knudson 11, Kompelien 5, Knooihuizen 4, Pearce 2. Bloomington Jefferson: Anderson 9, Nelson 6, Roach 6, Chapple 4, Felt 4, Hemann 4, Clay 3, Andersen 2, Langer 2.
Park Center 52, Coon Rapids 42
Park Center 18 34-52
Coon Rapids 21 21-42
Park Center: Ben 15, Brown 15, Saidu 14, Loyd 3, Mayberry 3, Crushshon 2. Coon Rapids: Ntambwe 24, Schmidt 8, Beck 3, Brownell 2, Washburn 2, Washburn 2, Christie 1.
Prior Lake 48, Rosemount 47
Rosemount 23 24-47
Prior Lake 23 25-48
Rosemount: Leenderts 12, O'Neil 10, Thompson 9, Ratziaff 7, Teko-Folly 5, Tauer 3, Wilson 1. Prior Lake: Bowman 13, Carter 13, Van-Helden 9, Moeller 4, Thoms 4, Pawlyshyn 3, McNair 2.
Providence Academy 79, Watertown-M. 48
Watertown-Mayer 28 20-48
Providence Academy 44 35-79
Watertown-Mayer: Czinano 14, Rundell 14, Burmeister 12, Penegor 5, Killian 3. Providence Academy: Greenway 32, Miller 14, Hohenecker 10, G. Counts 8, Em. Millerbernd 6, H. Counts 3, Healy 3, El. Millerbernd 3.
Roseville 51, Park of Cottage Grove 48
Roseville 23 28-51
Park of Cottage Grove 27 21-48
Roseville: Kopp 15, Mae DeVries 10, Johnson 9, Barnes 6, Peper 5, Anderson 2, Heffernan 2, Holton 2. Park of Cottage Grove: Jameson 29, Olson 9, Ambroz 5, Nelson 5.
Shakopee 54, Eagan 32
Shakopee 21 33-54
Eagan 12 20-32
Shakopee: Maenke 15, Cordes 8, Ross 8, Hale 6, Mitchell 6, Broze 4, Pawlicki 2, Skattum 2. Eagan: Fandre 13, Schmitter 6, Plonski 4, Iten 3, Wood 3, Morin 2, Buslee 1.
Totino-Grace 71, Anoka 58
Anoka 27 31-58
Totino-Grace 40 31-71
Anoka: Freking 19, Eppinga 13, Lakanen 11, Mucangi 11, Tommerdahl 4. Totino-Grace: Lord 18, Herzig 17, Dengerud 15, Schlaefer 8, Etuko 4, Spencer 4, Riegel 3, Spevacek 2.
HOCKEY • BOYS
Apple Valley 6, Shakopee 6, OT
Shakopee 2 2 2 0-6
Apple Valley 2 1 3 0-6
First: AV-Wiggins (Larson, Hatfield), :19. AV-Britt (McIntosh, Pries), 9:39. S-Vogel (Toward, Huson), 11:01. S-Simpson (Larson), 11:39. Second: S-Huson (Orchard, Larson), :44, pp. AV-McIntosh (Lind, Pries), 9:25. S-Zovic (Vogel, Toward), 11:22, pp. Third: AV-Pries (Lind, Britt), 1:39. AV-Arendt (Hatfield, Larson), 4:48, pp. AV-McIntosh (Pries), 5:22. S-Vogel (Zovic, Huson), 7:42. S-Simpson (Roder, Vogel), 16:07. Saves: Shakopee: Huson 10-3-11-6-30. Apple Valley: Johnson 8-14-5-6-33.
Chaska 6, New Prague 1
Chaska 2 2 2-6
New Prague 0 0 1-1
First: C-Leroy (Mach), 2:19. C-Rinzel (Spehar, Leroy), 7:22, pp. Second: C-Knapp (Markwell, Magnuson), 4:41. C-Bruender (Blahoski), 12:30. Third: C-Scheetz (Iverson), 4:08. C-Bruender (Scheetz), 12:22. NP-Beckius, 16:37. Saves: Chaska: Girard 3-7-10-20. New Prague: Puente 11-12-5-28.
Chisago Lakes 2, Pine City Area 1
Chisago Lakes 1 0 1-2
Pine City Area 0 0 1-1
First: CL-Jinks (Edson), 5:14. Third: PCA-Linnell (Mikyska, Lindblom), 13:13. CL-Schmidt, 16:13, pp. Saves: Chisago Lakes: Hanson 9-11-6-26. Pine City Area: Olson 12-11-7-30.
Eastview 4, Prior Lake 1
Eastview 0 4 0-4
Prior Lake 0 0 1-1
Second: E-Brothers, :12. E-Opgrand (Wooten, Kisch), 5:28, pp. E-Wooten (Kisch, Opgrand), 6:56, pp. E-Larkee (Kisch), 16:28, pp. Third: PL-Bump, 3:27. Saves: Eastview: Svaren 9-8-15-32. Prior Lake: Boschee 4-8-1-13.
Hastings 5, Eagan 2
Hastings 1 3 1-5
Eagan 1 1 0-2
First: H-Harris (Savage, Stoffel), :46, pp. E-Barbato (Goihl, Gleich), 8:50, pp. Second: E-Gleich, 5:48. H-Stoffel (Harris), 8:27. H-Harris (Stoffel), 13:13, sh. H-Savage (Reifenberger, Nicklay), 15:15. Third: H-Harris (Stoffel), 16:02, sh. Saves: Hastings: Richardson 7-3-9-19. Eagan: LaVallie 9-5-12-26.
Lakeville South 6, Lakeville North 3
Lakeville North 0 3 0-3
Lakeville South 0 2 4-6
Second: LS-Pritchard (Portner, Novak), 4:24. LN-Jech (Doll, Brunello), 6:47, pp. LS-Dahms (Ludtke), 14:49, pp. LN-Jech (Brunello, Gibbons), 15:19. LN-Brunello, 16:14. Third: LS-Willis (Ludtke, Lafferty), 2:36. LS-Dahms (Ludtke), 10:09. LS-Ernst (Portner, Patterson), 14:13. LS-Dahms, 14:42. Saves: Lakeville North: Jacques 5-7-6-18. Lakeville South: Hochsprung 6-1-7-14.
Maple Grove 12, Spring Lake Park 1
Maple Grove 7 3 2-12
Spring Lake Park 0 0 1- 1
First: MG-Jaglo (Wente), 3:56, pp. MG-Gunderson (Brink), 4:31. MG-Kernan (Glad), 6:36. MG-Fischer, 9:07. MG-Glad, 13:30. MG-Kernan (Wente), 13:43. MG-Giese (Tollas, Skanson), 15:34. Second: MG-Gunderson (Margenau), 2:19. MG-Skanson (Margenau), 5:31. MG-Giuliani (Gunderson), 15:08. Third: MG-Brink (Kernan, Wente), 8:00. MG-Jaglo (Sinclair), 10:44, pp. SLP-Sonmore (Lueck, Romaker), 14:15. Saves: Maple Grove: Roach 0-8-3-11. Spring Lake Park: Bergdahl 10-20-5-35.
Orono 5, Waconia 4
Orono 1 3 1-5
Waconia 1 2 1-4
First: O-Walker, 11:55. W-Siddons (Wiese), 15:22, pp. Second: O-Finnegan (Dixon), 1:54. W-Wiese (Siddons), 2:55. O-Anderson (Landa), 11:53. W-Wiese (Machtemes, Brink), 12:47. O-Engebretson (Walker), 15:26. Third: W-Siddons (Wiese), 5:00, pp. O-Walker (Anderson), 16:55. Saves: Orono: DeLong 1-14-1-16, Peyton x-x-4-4. Waconia: Johnson 5-10-5-20, Fagerland 1-x-x-1.
St. Thomas Academy 7, Holy Family 0
Holy Family 0 0 0-0
St. Thomas Academy 4 2 1-7
First: STA-Strobel (Howard, Williams), 1:04. STA-Howard (Williams, Skahan), 12:10. STA-Candon (Bond, Williams), 15:49. STA-Savino (Grahme, Tacheny), 16:07. Second: STA-Howard (Grahme, Kickhofel), 1:25. STA-Howard (Savino, O'Brien), 9:03. Third: STA-Grahme, 8:12, pp. Saves: Holy Family: Reinhard 18-11-6-35. St. Thomas Academy: Magozzi 4-6-2-12.
HOCKEY • GIRLS
Cretin-Derham Hall 2, Mounds View 1
Mounds View 0 0 1-1
Cretin-Derham Hall 1 0 1-2
First: CDH-Anfang (Muetzel, Geist), 0:24. Third: MV-Ballinger (McAlpine, Hudson), 2:52, pp. CDH-Anfang (Muetzel, Geist), 3:18. Saves: Mounds View: Norlinger 9-11-9-29. Cretin-Derham Hall: Fritz 5-6-11-22.
Dodge County 4, Minneapolis 2
Minneapolis 0 0 2-2
Dodge County 2 1 1-4
First: DC-Heimer (Zeitler, Determan), 8:39, pp. DC-Ahern (Determan), 10:39. Second: DC-Koch (Carstensen, Schubert), 1:06. Third: M-Midtbo, 4:24. DC-Schubert (Rich, Carstensen), 11:08. M-Lieb (Midtbo), 15:50, pp. Saves: Minneapolis: Bruening 9-8-8-25. Dodge County: Huber 8-12-9-29.
East Ridge 4, White Bear Lake 0
White Bear Lake 0 0 0-0
East Ridge 2 2 0-4
First: ER-Ferrell, :42. ER-Roth (Warner), 11:53. Second: ER-Paul (Rolig), 12:44. ER-Warner (Schmidt), 16:29. Saves: White Bear Lake: Marston 9-x-x-9, Casa de Calvo x-12-12-24. East Ridge: Limpert 2-2-5-9.
Hill-Murray 2, South St. Paul 1, OT
South St. Paul 0 0 1 0-1
Hill-Murray 0 1 0 1-2
Second: HM-Stinnett (Morrell), 7:44. Third: SSP-Vesper, 10:24. Overtime: HM-Boyer (Boreen, Hause), 6:23. Saves: South St. Paul: Norman 10-10-12-6-38. Hill-Murray: Zhan 3-6-9-2-20.
Hopkins/St. Louis Park 2, Waconia 1
Waconia 1 0 0-1
Hopkins/St. Louis Park 0 1 1-2
First: W-Kelley (Mielke), 11:16, pp. Second: HSLP-Bolen, :18. Third: HSLP-Hayes (Stoldorf), 10:29. Saves: Waconia: Elvebak 7-4-x-11, Pena x-x-7-7. Hopkins/St. Louis Park: Osland 4-7-11-22.
Lakeville North 8, Hutchinson 2
Hutchinson 0 1 1-2
Lakeville North 2 2 4-8
First: LN-Jensen (Mayer, Gasparini), 10:49. LN-Flitsch (Smith, Wagenbach), 11:31. Second: LN-Hanson (Jensen, Lee), :49. LN-Hanson (Jensen, Gasparini), 8:21. H-Roling (White), 15:15. Third: H-Hauan (White), :11. LN-Flitsch (Smith, Mayer), 1:47. LN-Jensen (Hanson), 7:06. LN-Jensen (Wagenbach, Hanson), 9:35, sh. LN-Jensen (Wagenbach), 13:17. Saves: Hutchinson: Docken 14-7-12-33. Lakeville North: Weiland 4-3-7-14.
Maple Grove 3, Elk River/Zimmerman 2
Maple Grove 0 3 0-3
Elk River/Zimmerman 0 1 1-2
Second: MG-Oakland (Retrum), 1:25, pp. ERZ-Christian (Hansberger, Flahaven), 7:24. MG-Olson (Oakland, Rice), 10:31, pp. MG-Rice (Retrum, Brandt), 16:30. Third: ERZ-Humphrey (Huseth, Christian), :26. Saves: Maple Grove: Strom 11-12-9-32. Elk River/Zimmerman: Hess 10-8-5-23.
Minnetonka 7, Eden Prairie 2
Eden Prairie 0 0 2-2
Minnetonka 3 0 4-7
First: M-Klepinger (Hemp), 11:37, pp. M-Lindsay (Klepinger, LaRoche), 13:06, pp. M-Alvarez (Mack, Christopherson), 13:30. Third: M-Distad (Ryan), :08. EP-Kowalkoski (Pottinger, Flam), :39. M-Lindsay (Hemp), 2:01. M-Avar (Klepinger, Zakrajsheck), 5:07. M-Alvarez (Mack), 12:57. EP-Kowalkoski (Pergande), 15:52. Saves: Eden Prairie: Knuth 9-16-2-27. Minnetonka: Hazlett 2-2-3-7.
No. St. Paul/Tartan 1, Two Rivers/SP 0
North St. Paul/Tartan 0 0 1-1
Two Rivers/St. Paul 0 0 0-0
Third: NSPT-Roesler (Tabaka, Hackman), 1:55. Saves: North St. Paul/Tartan: James 8-8-2-18. Two Rivers/St. Paul: Graham 7-7-9-23.
North Wright County 3, Wayzata 3, OT
Wayzata 0 3 0 0-3
North Wright County 0 3 0 0-3
Second: W-Lindahl (Britz, Matthews), 6:47. W-Matthews, 8:38, sh. NWC-Weiland (Gillespie, Petersen), 10:30. NWC-Petersen (Nelson, Weiland), 14:01. NWC-Gillespie (Nelson, Weiland), 16:06. W-Matthews (Britz), 16:45. Saves: Wayzata: Lavender 3-10-9-2-24. North Wright County: Weiser 6-12-5-11-34.
Pine City Area 7, Princeton 1
Pine City Area 3 2 2-7
Princeton 0 1 0-1
First: PCA-Ashworth (Root), 3:19. PCA-Szucs (Kirby, Valvoda), 3:56. PCA-Hermanson (Ashworth), 8:39. Second: PCA-Ashworth (Szucs), 3:19. PCA-Aagaard (Rydberg), 5:18. P-Cook (Frederick, Chaffee), 13:56, pp. Third: PCA-Szucs (Enright, Valvoda), 3:34. PCA-Ashworth, 16:30. Saves: Pine City Area: Olson 1-4-3-8. Princeton: Ulm 15-11-15-41.
Rosemount 5, Northfield 3
Northfield 0 1 2-3
Rosemount 3 0 2-5
First: R-Stramel (Hanson, Nelson), 4:09. R-Hanson (Stramel), 11:17. R-Tuttle (Webster, Stramel), 15:16, pp. Second: N-McCoschen (Puppe, Garlie), 8:44, pp. Third: N-Garlie (Monson, Puppe), 1:40. R-Shandorf (Webster), 7:05. N-McCoschen, 8:59, pp. R-Snippes (Shandorf), 14:36. Saves: Northfield: Malecha 16-20-4-40. Rosemount: Chittajallu 7-7-13-27.
Roseville 1, Stillwater 1, OT
Roseville 1 0 0 0-1
Stillwater 0 1 0 0-1
First: R-Jones (Haug), 3:08. Second: S-Schuster (Scheel, Johnson), 6:20. Saves: Roseville: Jones 11-16-10-9-46. Stillwater: Timmons 2-6-3-2-13.
Woodbury 1, Irondale/St. Anthony 0, OT
Woodbury 0 0 0 1-1
Irondale/St. Anthony 0 0 0 0-0
Overtime: W-Herrig (Burt, Roepke), 7:00. Saves: Woodbury: Tuman 9-10-3-1-23. Irondale/St. Anthony: Rupp 18-7-8-6-39.