THURSDAY
ADAPTED SOFTBALL
CI DIVISION
• North Suburban 15, Wayzata 4
PI DIVISION
• Minneapolis South 11, St. Paul Humboldt 7
BASEBALL
MCAA
• Heritage Christian 7, New Life Academy 1
MINNESOTA RIVER
• LeSueur-Henderson 8-4, Norwood YA 7-14
• Mayer Lutheran 9-4, Belle Plaine 4-7
• Sibley East 4-7, Tri-City United 3-8
• Watertown-Mayer 4-1, Jordan 1-4
MISSISSIPPI 8
• Monticello 7, Buffalo 4
• Rogers 6, Big Lake 5
• St. Michael-Albertville 9, Becker 1
MISSOTA
• Shakopee 3-5, Northfield 2-2
NORTHWEST SUBURBAN
• Anoka 12, Champlin Park 3
• Armstrong 10, Osseo 0
• Centennial 4, Park Center 1
• Coon Rapids 1, Andover 0
• Maple Grove 12, Blaine 2
SOUTH SUBURBAN
• Burnsville 3, Apple Valley 1
• Eagan 10, Bloomington Kennedy 0
• Lakeville North 4, Rosemount 3
• Lakeville South 2, Bl. Jefferson 1, 8 inn.
• Prior Lake 7, Eastview 6
TRI-METRO
• St. Anthony 4, DeLaSalle 3
WRIGHT COUNTY
• Delano 5, Hutchinson 0
• Glencoe-Silver Lake 3, Annandale 0
• Holy Family 1, Mound-Westonka 0
• Waconia 10, Orono 2
METROPOLITAN AREA
• North St. Paul 13, St. Paul Academy 2
• South St. Paul 3, Maranatha 1
• St. Thomas Academy 8, Cretin-DH 4
• Wayzata 5, Totino-Grace 4
GOLF • BOYS
LAKE
At Interlachen C.C. (par 72)
Edina 305, Hopkins 326. Medalist: Dylan Rusk, Edina, 74.
At Minnetonka C.C. (par 49)
• Wayzata 211, Minnetonka 222. Medalist: Jack Holmgren, Wayzata, 50.
MINNEAPOLIS CITY
At Hiawatha G.C. (Par 36)
• South 197, Edison 234. Medalists: Aaron Redepenning, South, and Cullen Wagner, South, 44.
MISSISSIPPI 8
At Wild Marsh G.C. (par 71)
• Rogers 286, Buffalo 316, St. Michael-Albertville 320, Cambridge-Isanti 324, Becker 333, Monticello 334, Big Lake 375. Medalist: Jordan Rykal, Rogers, 68.
ST. PAUL CITY
At Como G.C. (Par 35)
• Highland Park 171, Central 199, Humboldt 206. Medalist: Sam Nodler, Highland Park, 38.
At Keller G.C. (par 36)
• Johnson 175, Como Park 181, Harding 196. Medalist: Jay Dickman, Johnson, 39.
TRI-METRO
At Baker National G.C. (par 36)
• Blake 155, Providence Academy 156. Medalist: Paul Stankey, Providence Academy, 36.
At Columbia G.C. (par 35)
• DeLaSalle 168, St. Agnes 211. Medalist: Ben Clohesey, DeLaSalle, 40.
At Rush Creek G.C. (par 36)
• Visitation 185, Providence Academy 202. Medalist: Anni Heck, Visitation, 41.
At Somerset C.C. (par 36)
St. Paul Academy 170, St. Croix Lutheran 169. Medalist: Justin Jallen, St. Paul Academy, 39.
METRO AREA
At Sawmill G.C. (par 35)
• New Life Academy 179, St. Croix Prep 184. Medalist: Caleb Zimmermann, St. Croix Prep, 41.
NORWOOD YA INVITATIONAL
At Glencoe C.C. (par 72)
• Norwood Young America 319, Jordan 333, Rockford 374, Belle Plaine 382, Sibley East 385, Howard Lake-Waverly-Winsted 428. Medalist: Tom Messner, Norwood Young America, 76.
GOLF • GIRLS
CLASSIC SUBURBAN
At Oak Marsh G.C. (par 35)
• Hill-Murray 186, Mahtomedi 186, Tartan 196, North St. Paul 207. Medalist: Kelly Ekeroth, Mahtomedi, 41.
MINNEAPOLIS CITY
At Hiawatha G.C. (Par 36)
• South 255, Edison 309. Medalist: Alexis Miller, South, 49.
SUBURBAN EAST
At Prestwick G.C. (par 36)
• Stillwater 161, Roseville 174, Mounds View 181, Woodbury 182, East Ridge 185, Hastings 190, Cretin-Derham Hall 190, Park 194, Forest Lake 197, White Bear Lake 197. Medalist: Celia Kuenster, Cretin-Derham Hall, 34.
TRI-METRO
At The Ponds G.C. (par 35)
• St. Croix Lutheran 169, DeLaSalle 245, St. Paul Academy 245. Medalist: Jenny Pederson, St. Coirx Lutheran, 35.
NORWOOD YA INVITATIONAL
At Glencoe C.C. (par 72)
• Jordan 402, Belle Plaine 408, Norwood Young America 469, Howard Lake-Waverly-Winsted 477, Sibley East 508. Medalist: Hannah Johnson, Belle Plaine, 88.
LACROSSE • BOYS
CLASSIC SUBURBAN
• St. Thomas Academy 14, Simley 6
LAKE
• Edina 12, Wayzata 9
• Minnetonka 8, Eden Prairie 3
MISSOTA
• Chaska/Chanhassen 11, Holy Angels 10
NORTH SUBURBAN
• Benilde-St. Margaret's 16, Cooper 0
SOUTH SUBURBAN
• Burnsville 13, Bloomington Kennedy 3
• Eastview 15, Lakeville South 3
METROPOLITAN AREA
• Centennial 11, Mahtomedi 9
• Hill-Murray 11, Breck 7
• Holy Family 13, Buffalo 5
• Hopkins 6, Armstrong 4
• Rochester Mayo 6, Minneapolis 4
LACROSSE • GIRLS
LAKE
• Eden Prairie 9, Minnetonka 4
• Edina 18, Wayzata 11
MISSOTA
• Holy Angels 13, Chaska/Chanhassen 11
NORTH SUBURBAN
• Benilde-St. Margaret's 15, Cooper 6
• St. Louis Park 14, Spring Lake Park 5
• Totino-Grace 8, Irondale 4
SOUTH SUBURBAN
• Apple Valley 16, Prior Lake 10
• Bloomington Jefferson 21, Eagan 10
• Lakeville North 22, Rosemount 11
• Lakeville South 15, Eastview 10
TRI-METRO
• Breck 13, Visitation 10
WRIGHT COUNTY
• Mound-Westonka 15, Orono 7
METROPOLITAN AREA
• Farmington 18, Roch. John Marshall 10
• Mahtomedi 20, Centennial 15
• Osseo/Park Center 16, Holy Family 15
• Rochester Mayo 15, Columbia Heights 6
• Roseville 8, Minnehaha Academy 7
SOFTBALL
CLASSIC SUBURBAN
• South St. Paul 2, North St. Paul 1
LAKE
• Hopkins 8, Eden Prairie 6
MINNEAPOLIS CITY
• Lester Prairie/HT 9, Heritage Christian 8
MINNESOTA RIVER
• Belle Plaine 12-14, Mayer Lutheran 5-0
• Jordan 7-4, Watertown-Mayer 3-5
• Tri-City United 10-8, Sibley East 0-7
MISSISSIPPI 8
• Becker 8, St. Michael-Albertville 7
• Buffalo 9, Monticello 8, 10 inn.
• Rogers 8, Big Lake 4
MISSOTA
• Chanhassen 13, Red Wing 1
• Holy Angels 7, Chaska 3
• New Prague 9, Farmington 2
• Northfield 3, Shakopee 2
NORTHWEST SUBURBAN
• Centennial 1, Park Center 0
• Maple Grove 1, Blaine 0
• Osseo 10, Armstrong 1
SOUTH SUBURBAN
• Lakeville North 9, Bloomington Jefferson 0
SUBURBAN EAST
• Cretin-Derham 2, Woodbury 1
• Forest Lake 1, Stillwater 0
• Mounds View 5, Park 0
• Roseville 9, Hastings 3
• White Bear Lake 2, East Ridge 1
WRIGHT COUNTY
• Annandale 19, Glencoe-Silver Lake 12
• Delano 2, Hutchinson 1
• Mound-Westonka 5-3, Holy Family 2-4
• Orono 3, Waconia 1
METROPOLITAN AREA
• Benilde-St. Margaret's 23, Blake 1
• Bethany Academy 16, Minn. Transitions 3
• Howard Lake-W-W 9-2, Pierz 2-4
• Maranatha 2, St. Croix Lutheran 1
• Mora 13, Princeton 3
• Rockford 3-2, Belgrade-B-Elrosa 0-1
• St. Anthony 6, Spring Lake Park 0
• St. Paul Highland Park 11, St. Agnes 1
• St. Paul Johnson 5, Henry Sibley 1
• Zimmerman 2, Little Falls 0
TENNIS • BOYS
LAKE
• Edina 4, Hopkins 3
• Wayzata 5, Minnetonka 2
MINNEAPOLIS CITY
• South 7, Edison 0
MISSOTA
• Holy Angels 5, Chaska 2
• New Prague 4, Farmington 3
• Shakopee 4, Northfield 3
NORTH SUBURBAN
• Benilde-St. Margaret's 6, Totino-Grace 1
NORTHWEST SUBURBAN
• Blaine 5, Anoka 2
• Centennial 6, Park Center 1
• Elk River 7, Armstrong 0
• Maple Grove 7, Coon Rapids 0
SOUTH SUBURBAN
• Bloomington Jefferson 4, Rosemount 3
SUBURBAN EAST
• Forest Lake 4, Cretin-Derham Hall 3
• Hastings 7, East Ridge 0
• Mounds View 5, Stillwater 2
TRI-METRO
• Blake 4, Mounds Park Academy 3
METROPOLITAN AREA
• Cambridge-Isanti 6, St. Francis 1
• Eden Prairie 4, Eastview 3
• St. Paul Como Park 5, Simley 2
TWIN CITIES CHAMPIONSHIP
• Minneapolis Washburn 5, St. Paul Harding 2
TRACK • BOYS
ST. PAUL CITY
• Highland Park 90, Johsnon 55, Humboldt 33
METROPOLITAN AREA
• Minnehaha Academy 65.5, Minneapolis South 65, St. Croix Luitheran 55.5
TRACK • GIRLS
ST. PAUL CITY
• Highland Park 124, Johnson 44, Humboldt 3
METROPOLITAN AREA
• St. Croix Lutheran 71, Minnehaha Academy 68, Minneapolis South 44
STATE RANKINGS
BASEBALL
From the State Coaches Association
CLASS 3A
• 1. Burnsville; 2. Maple Grove; 3. Hill-Murray; 4. Hopkins; 5. Bemidji; 6. Cretin-Derham Hall; 7. North St. Paul; 8. Red Wing; 9. Eden Prairie; 10. Eastview.
CLASS 2A
• 1. Little Falls; 2. Minneapolis Washburn; 3. Worthington; 4. St. Cloud Cathedral; 5. Holy Family; 6. Minnehaha Academy; 7. Hermantown; 8. Fairmont; 9. Stewartville; 10. St. Paul Academy.
CLASS 1A
• 1. Sleepy Eye St. Mary's; 2. West Lutheran; 3. Browerville; 4. St. Agnes; 5. New York Mills; 6. New Ulm Cathedral; 7. Mankato Loyola; 8. Frazee; 9. BOLD; 10. Norman County.
SOFTBALL
From the State Coaches Association
CLASS 3A
• 1. North St. Paul; 2. Forest Lake; 3. Bloomington Jefferson; 4. Maple Grove; 5. Mankato West ; 6. Mankato East; 7. Park Center; 8. Brainerd; 9. Hill-Murray; 10. Benilde-St. Margaret's.
CLASS 2A
• 1. Hermantown; 2. Kasson-Mantorville; 3. Zumbrota-Mazeppa; 4. Pipestone; 5. LeSueur-Henderson; 6. Albany; 7. New Ulm; 8. Rochester Lourdes; 9. Norwood Young America; 10. St. Anthony.
CLASS 1A
• 1. Mankato Loyola; 2. Cherry; 3. Kerkhoven-Murdock-Sunburg; 4. Badger-Greenbush-Middle River; 5. Minneapolis Washburn; 6. Isle; 7. Lewiston-Altura; 7. New Ulm Cathedral; 9. Osakis; 10. Blooming Prairie.