See more of the story

Wednesday is the first day that all athletes but football players can begin signing binding national letters of intent. Listed are Minnesota high school athletes expected to sign with Division I or Division II schools.

BASEBALL

• Jack Anderson, Benilde-St. Margaret's: James Madison

• Hayden Anthony, Prior Lake: Minnesota Duluth

• Max Arlich, East Ridge: Texas A&M

• Josh Berreth, Farmington: Southwest Minnesota State

• Ethan Bombardier, Farmington: Upper Iowa

• Alex Boston, Stillwater: Minnesota Duluth

• Cyrus Elrod, Farmington: Southwest Minnesota State

• Linus Fleek, Prior Lake: Regis

• Dayton Franke, Armstrong: South Dakota State

• Tyler Guerin, Mounds View: Iowa

• Alex Hendrickson, Rogers: St. Thomas

• Hudson Johnson, Prior Lake: Cincinnati

• Dalton Kesti, Farmington: Northern State

• Austin Koep, Northfield: St. Cloud State

• William Koeppen, Minnetonka: St. Thomas

• Caleb Koskie, Benilde-St. Margaret's: Indiana

• Aiden Lieser, Centennial: Nebraska

• Riley Leatherman, Wayzata: North Carolina

• Owen Maslowski, Stillwater: Wisconsin-Parkside

• Colin McGie, Benilde-St. Margaret's: Sioux Falls

• Alex Mezzetti, East Ridge: Illinois-Chicago

• Jack Morris, Shakopee: Clemson

• Max Nelson, Minnetonka: St. Thomas

• Tyler Phenow, Champlin Park: TCU

• Jake Reigert, East Ridge: Mississippi

• Tanner Rezny, Farmington: Southwest Minnesota State

• Riane Ritter, Rogers: St. Thomas

• Max Robinson, Rogers: St. Cloud State

• Calvin Schmelzle, Lakeville North: Augustana

• Luke Skinner, East Ridge: Loyola Marymount

• Sam Stockman, Elk River: Utah

• Connor Strop, Eagan: Concordia (St. Paul)

• Gaard Swenson, Wayzata: Hillsdale

• Matthew Totten, Prior Lake: Purdue

BASKETBALL • BOYS

• Isaac Asuma, Cherry: Minnesota

• DaMarcus Burks, Lakeville South: Northern State

• Eli Ehrke, Glencoe-Silver Lake: Sioux Falls

• Daniel Freitag, Breck: Wisconsin

• Grayson Grove, Alexandria: Minnesota

• Brandon Hrncir, Farmington: Sioux Falls

• Ryan Johnson, Lakeville South: Concordia (St. Paul)

• Isaiah Johnson-Arigu, Totino-Grace: Miami (Fla.)

• Kyle Jorgenson, Minneapolis Washburn: Colorado State

• Jackson McAndrew, Wayzata: Creighton

• Jack Robison, Lakeville North: Wisconsin

• Andy Stefonowicz, Minnetonka: North Dakota State

• Owen Waldoch, Forest Lake: Concordia (St. Paul)

BASKETBALL • GIRLS

• Gabrielle Betton, Lakeville North: Loyola (Md.)

• Drew Buslee, Eagan: Sioux Falls

• Norah Danielson, Delano: Wayne State

• Piper Engelby, Andover: New Jersey Tech

• Emma Frost, Andover: Wayne State

• Marissa Frost, Centennial: North Dakota State

• Laura Hauge, St. Croix Lutheran: St. Thomas

• Gabi Kirchner, Two Rivers: Minnesota Duluth

• Olivia Kesti, Spring Lake Park: Augustana

• Nicole Maenke, Shakopee: Southwest Minnesota State

• Liv McGill, Hopkins: Florida

• Tori McKinney, Minnetonka: Minnesota

• CeCe McNair, Prior Lake: Wisconsin-Milwaukee

• Morgan Miller, Andover: Clemson

• Finley Ohnstad, Lakeville South: Kansas State

• Olivia Olson, Benilde-St. Margaret's: Michigan

• Mariah Pates, Champlin Park: St. Francis

• Olivia Pawlicki, Shakopee: Colorado State

• Cassidy Pitzl, Forest Lake: Concordia (St. Paul)

• Abby Richter, Edina: Nebraska-Kearney

• Jordyn Schmittdiel, White Bear Lake: Northern Michigan

• Bria Stenstrom, Mounds View: Winona State

• Claire Stern, Maple Grove: North Dakota State

• Amy Thompson, Stillwater: South Florida

• Taylor Tool, Delano: Northern State

• Anna Vaaler, Andover: Sioux Falls

• Trinity Wilson, Lakeville North: Vanderbilt

CROSS-COUNTRY • BOYS

• Parker Dietrick, Wayzata: Valparaiso

• Austin Kehr, Belle Plaine: Minnesota Duluth

• Cade Sanvik, Osseo: South Dakota State

CROSS-COUNTRY • GIRLS

• Noel Black, St. Michael-Albertville: Lake Superior State

• Lila Bungarden, Belle Plaine: SW Minnesota State

• Amber Haukoos, Lakeville South: St. Thomas

• Emily Mehta, Mounds View: Army

• Caitlyn Osanai, Armstrong: Minnesota

• Isabelle Schmitz, Hutchinson: Minnesota

EQUESTRIAN

• Estelle Atkinson, Orono: TCU

GOLF • BOYS

• Jacob Birdwell, Spring Lake Park: Illinois

• Tyler Gandrud, Anoka: Winona State

• Michael Johnson, Eagan: MSU Mankato

GOLF • GIRLS

• Emerson Garlie, Northfield: MSU Mankato

• Lauren Kammann, Elk River: Bemidji State

• Reese McCauley, Simley: Minnesota

• Amelia Morton, Maple Grove: St. Thomas

• Bailey Tilley, Burnsville: Bemidji State

GYMNASTICS • BOYS

• Solen Chiodi, Benilde-St. Margaret's: Michigan

GYMNASTICS • GIRLS

• Rayna Engelmayer, White Bear Lake: Maryland

• Dani Hahn, East Ridge: Augustana

• Jessica Jenicke, Maple Grove: Arizona

• Olivia Orengo, Rogers: Utah State

• Lily Pederson, White Bear Lake: Oklahoma

• Molly Peterson, East Ridge: Nebraska

• Morgan Walsh, Orono: Minnesota

HOCKEY • BOYS

• Gavin Garry, Minnetonka: St. Thomas

• Luke Garry, Minnetonka: St. Thomas

• Alex Lunski, Minnetonka: St. Thomas

• Javon Moore, Minnetonka: Minnesota

• John Stout, Minnetonka: Minnesota Duluth

HOCKEY • GIRLS

• Avery Achterkrich, Rogers: Bemidji State

• Lindsay Avar, Minnetonka: Cornell

• Chloe Boreen, Hill-Murray: St. Thomas

• Addison Bowlby, Lakeville North: Sacred Heart

• Kendra Distad, Minnetonka: Minnesota

• Addison Finn, Stillwater: New Hampshire

• Audrey Garton, Holy Angels: MSU Mankato

• Lauren Goldsworthy, Minnetonka: MSU Mankato

• Hannah Halverson, Edina: Wisconsin

• Gracie Hanson, Lakeville North: Maine

• Carly Humphrey, Elk River: Minnesota

• Josie St. Martin, Stillwater: Ohio State

• Grace McCoshen, Northfield: Ohio State

• Myah Krueger, Stillwater: St. Cloud State

• Josephine Lang, Stillwater: Providence

• Taylor Porthan, Edina: Connecticut

• Ayla Puppe, Northfield: Minnesota

• Bella Shipley, Maple Grove: MSU Mankato

• Dani Strom, Maple Grove: St. Thomas

LACROSSE • BOYS

• Max Anderson, Prior Lake: Lewis

• Tanner Bachelor, Shakopee: Queens

• Caden Barnes, Orono: Maryville

• Gus Bell, Benilde-St. Margaret's: Army

• Gunnar Bick, Hutchinson: Queens

• Jack Bourget, Benilde-St. Margaret's: Providence

• Tyler Burton, Chanhassen: Massachusetts

• Daxton Bush, Chanhassen: Utah

• A.J. Clark, Eagan: Colorado Mesa

• Axel Esco, Benilde-St. Margaret's: Queens

• Henry Kirt, Wayzata: Rockhurst

• Devin Mueller, White Bear Lake: Rockhurst

• Brady Nickel, Hastings: Queens

• Cullen O'Leary, Eagan: Rockhurst

• Hunter Payer, Benilde-St. Margaret's: Colorado College

• Ricky Peterson, Maple Grove: Monmouth

• Quinn Power, Lakeville North: Lindenwood

• Sky Rold, Benilde-St. Margaret's: Utah

• Brol Scherman, Centennial: Marquette

• Will Schneider, Wayzata: Richmond

• Alec Score, Wayzata: Indianapolis

• Jaden Thiele, Chanhassen: Robert Morris

• Jack Tocko, Prior Lake: Indianapolis

• Preston West, White Bear Lake: Rockhurst

LACROSSE • GIRLS

• Avelyn Anderson, Mounds View: Davis & Elkins

• Gabby Bjugan, Chanhassen: Towson

• Sadie Chappuis, Prior Lake: Colorado Mesa

• Ellie Clough, Holy Angels: Fort Lewis

• Katie Colleran, Chanhassen: Concordia (St. Paul)

• Quinn Denne, White Bear Lake: Missouri Western

• Lana Disrud, Prior Lake: Niagara

• Allison Drake, Lakeville South: Charleston

• Karsyn Elliott, Benilde-St. Margaret's: Mount Olive

• Julie Evens, Benilde-St. Margaret's: Marquette

• Delaney Gnos, Wayzata: Colorado-Colorado Springs

• Olivia Godbout, Hill-Murray: Lindenwood

• Eleanor Gregornik, Champlin Park: Charleston

• Katie Grubbs, Lakeville South: Northern Michigan

• Jadyn Hahn, Chanhassen: Grand Valley State

• Avery Irlbeck, Stillwater: Colorado Mesa

• Jaeda Jensen, White Bear Lake: Detroit Mercy

• Annabelle Johnson, Champlin Park: Northern Michigan

• Cassidy Keykal, Stillwater: Colorado Mesa

• Riley Klein, Andover: Concordia (St. Paul)

• Madi Kucera, Elk River: Concordia (St. Paul)

• Shelby Mahowald, Farmington: Concordia (St. Paul)

• Macie Neubauer, Stillwater: Florida Southern

• Kali Nyberg, Lakeville South: Dominican

• Beverly Peterson, White Bear Lake: Detroit Mercy

• Kayleigh Sandell, Prior Lake: Grand Valley State

• Lauren Schindlbeck, Champlin Park: Colorado-Colorado Springs

• Ruby Swenson, Minnetonka: Grand Valley State

• Victoria Tschida, Lakeville South: Temple

• Ella Westerman, Mounds View: Northern Michigan

• Katelyn Wozney, Elk River: Northern Michigan

ROWING

• Liliana Magnuson, Minnetonka: Drake

• Averie Zealley, Mound Westonka: Portland

RUGBY

• Jasmine Sadek, Lakeville North: Long Island U.

SOCCER • BOYS

• Adam Heiden, Armstrong: Wisconsin-Milwaukee

• Tyler Leonard, Prior Lake: N.C.-Asheville

SOCCER • GIRLS

• Darby Allen, Minnetonka: St. Cloud State

• Addie Baumhauer, Andover: MSU Mankato

• Juliet Carlson, Minnetonka: St. Thomas

• Andrea Cuenca-Medina, Hill-Murray: Minnesota-Crookston

• Vesna Dennison, St. Louis Park: Grand Valley State

• Taylor Dudzinski, Lakeville North: Northern State

• Izzy Engle, Edina: Notre Dame

• Grace Estby, Wayzata: Minnesota

• Allison Flies, Eastview: Utah Tech

• Madison Fritel, Spectrum: Bemidji State

• Kiya Gilliand, Benilde-St. Margaret's: Wisconsin

• Amelia Gregory, Mounds View: Michigan Tech

• Gabby Hofeld, White Bear Lake: St. Cloud State

• Alicia Hoffman, Andover: MSU Mankato

• Brenna Hudson, Andover: MSU Mankato

• Sophie Hurst, Lakeville South: Missouri S&T

• Marin Johnson, Delano: MSU Mankato

• Abby Kavanagh, Hill-Murray: St. Cloud State

• Bella Kozlowski, East Ridge: Mary

• Maggie Kramer, St. Michael-Albertville: Bemidji State

• Avery Lampe, Providence Academy: Kentucky

• Izzy McEwan, Minneapolis Washburn: St. Thomas

• Jordan Metz, Centennial: Minnesota-Crookston

• Corinne Meyer, Edina: Minnesota-Crookston

• Abby Missman, Shakopee: Northern State

• Veronica Moran, Anoka: Wisconsin-Parkside

• Ana Munyon, Wayzata: Southern Indiana

• Brooke Nelson, Stillwater: South Dakota

• Lydia Nordquist, Andover: Northern State

• Isabelle Ohlmann, Prior Lake: George Washington

• Keira Olabode, Prior Lake: Minnesota Duluth

• Avery Olmstead, Wayzata: North Dakota State

• Berit Parten, Minnehaha Academy: Iowa

• Harlee Peltz, St. Michael-Albertville: Mary

• Avery Petty, Hopkins: Minnesota

• Grace Pohlidal, Edina: Army

• Maliyah Rittharak, Elk River: Northern State

• McKenna Rother, Elk River: Concordia (St. Paul)

• Gabbie Ryan, Minnetonka: South Dakota

• Hattie Sandager, Heritage Christian: Cedarville

• Elizabeth Schmidt, Andover: Mary

• Alexandra Singer, Lakeville North: MSU Mankato

• Grace Schwoch, Stillwater: Bemidji State

• Dayna Stocke, Andover: Bemidji State

• Sadie Strait, St. Michael-Albertville: South Dakota

• Megan Sullivan, Wayzata: MSU Mankato

• Sammy Swidorski, East Ridge: St. Anselm

• Kailey Tomzak, Lakeville North: Minnesota Duluth

• Abby Toso, Maple Grove: MSU Moorhead

• Ashley Thurk, Edina: Minnesota

• Keira Waldrop, Eagan: Minnesota Duluth

• Gabriel Wamre, Minnehaha Academy: Army

• Juliana Zerna, St. Michael-Albertville: Minnesota Duluth

SOFTBALL

• Heidi Barber, White Bear Lake: Connecticut

• Nora Brandt, Lakeville North: Winona State

• Abi Carter, Hopkins: Concordia (St. Paul)

• Cameron Chard, Belle Plaine: Minnesota

• Addison Coffey, Stillwater: St. Thomas

• Grace Conaway, Park of C.G.: Stonehill

• Chayse Doering, Shakopee: Minnesota-Crookston

• Sarah Dollerschell, Stillwater: Colorado Christian

• Taylor Gallahue, Simley: Minnesota Duluth

• Courtney Hennen, Prior Lake: Northern State

• Camryn Hughes, Farmington: West Texas A&M

• Lauren Jenkins, Hastings: Minnesota Duluth

• Gracie Johnson, Burnsville: Sioux Falls

• Katie Klotz, Farmington: Concordia (St. Paul)

• Brianna Lee, Park of C.G.: Augustana

• Madeline Nutter, Lakeville South: St. Cloud State

• Ashlyn Peterson, Spring Lake Park: Concordia (St. Paul)

• Sylvia Shromoff, Shakopee: South Dakota State

• Hannah Tong, Forest Lake: MSU Mankato

• Taylor Tschida, St. Michael-Albertville: Minnesota Duluth

• Hannah Weckman, Lakeville North: St. Cloud State

• Breanna Weilert, Spring Lake Park: Bemidji State

• Nicole Weinberger, Waconia: Winona State

• Alissa Wernz, Maple Grove: South Dakota State

• Whitley Wischmeier, Minnetonka: Indiana State

• Madisen Yandle, Lakeville South: Minnesota-Crookston

SWIMMING • BOYS

• William Francis, Armstrong: Wisconsin-Milwaukee

• Conner Hogan, Hutchinson: Wisconsin

• Miguel San Jose, Eagan: St. Thomas

• Gray Sisco, Wayzata: Wyoming

SWIMMING • GIRLS

• Carla Bixby, Providence Academy: Auburn

• Paige Dillon, Minnetonka: North Carolina

• Daphne Fox, Lakeville South: Buffalo

• Madilyn Gehrke, Hutchinson: South Dakota

• Linnea Kallebo, Wayzata: Old Dominion

• Izzy Larios, Shakopee: Concordia (St. Paul)

• Grace Marek, Two Rivers: Iowa State

• Norah Naajetas, Stillwater: MSU Mankato

• Delaney Nickles, Forest Lake: Lindenwood

• Mallory Paine, East Ridge: San Diego

• Madeleine Reed, Stillwater: Cincinnati

• Isabelle Satterlee, Lakeville North: Kansas

• Alexa Van Dyne, Lakeville North: South Dakota

TENNIS • GIRLS

• Isabelle Einess, Breck: Seton Hall

TRACK AND FIELD • BOYS

• Tyler Milkes, Wayzata: North Dakota State

• Tobias Williams, Minnetonka: Duke

TRACK AND FIELD • GIRLS

• Mya Folken, Minnetonka: North Dakota State

• Ella Graham, Minnetonka: North Dakota State

• Jenny Heilman, Rogers: South Dakota

• Brooke Hohenecker, Providence Academy: St. Thomas

• Claire Kohler, Minnetonka: Iowa

• Madeline Lage, Waconia: Creighton

• Lauren Reynolds, Lakeville North: MSU Mankato

• Addyson White, Prior Lake: Penn State

VOLLEYBALL

• Shelby Barwick, Stillwater: Augustana

• Maddie Benka, Minnehaha Academy: St. Thomas

• Luca Bredenberg, SW Christian: Lipscomb

• Abby Bulthuis, Maple Grove: NW Missouri State

• Hadley Burger, East Ridge: Texas A&M-C.C.

• Kaia Caffee, Buffalo: Ohio State

• Paige Chmura, Rogers: Lafayette

• Caroline Collins, Lakeville North: Fairfield

• Maddy Dombeck, Farmington: North Dakota State

• Kate Halvorson, Delano: Incarnate Word

• Sophia Holland, Lakeville South: Binghamton

• Audrey Kocon, Mounds View: Providence

• Amya Jennings, Hopkins: Bethune-Cookman

• Ella Joesting, Prior Lake: Dayton

• Abigail Leaf, Anoka: Washburn

• Maddie Muellner, Forest Lake: Augustana

• Mackenzie Peters, Stillwater: Missouri Western

• Natalie Pilney, St. Michael-Albertville: Southwest Minnesota State

• Lily Riese, Champlin Park: Bemidji State

• Olivia Swenson, Wayzata: Minnesota

• Stella Swenson, Wayzata: Minnesota

• Paige Wagner, Lakeville South: Michigan Tech

• Audrey Waterman, Maple Grove: Concordia (St. Paul)

WRESTLING • BOYS

• Blake Beissel, Hastings: Minnesota

• Marco Christiansen, Minnetonka: Nebraska

• Edon Davis, Farmington: MSU Moorhead

• Austin Grzywinski, Simley: St. Cloud State

• Cole Han-Lindemyer, Farmington: Stanford

• Luke Koenen, Wayzata: Augustana

• Gavin Lambert, Hastings: Southwest Minnesota State

• Jack Nelson, Mound Westonka: Minnesota

• Charles Petit, Wayzata: Augustana

• Cash Raymond, Simley: Augustana

• Logan Swenson, Wayzata: South Dakota State

• Noah Torgerson, St. Michael-Albertville: Seton Hall

• Jed Wester, St. Michael-Albertville: Minnesota

WRESTLING • GIRLS

• Aspen Blasko, Forest Lake: Grand Valley State

• Skylar Little Soldier, Hastings: Grand Valley State

Correction: The high school for softball player Madisen Yandle was corrected to Lakeville South. The spelling of White Bear Lake gymnast Rayna Engelmayer’s last name was corrected.