CANNED AND PRESERVED FOOD
Special Contests
Prestigious Processor of the Pantry: Barbara Schaller, Burnsville
Linda J. Amendt Award: Mary Gorham, Minnetonka
Ball "Bring Out Your Best" Adult Food Preservation: Roy Berrum, Crystal; Barbara Schaller, Burnsville; Jean Peno, Rush City; Daniel Scheff, Harris; Mary Gorham, Minnetonka
Ball "Bring Out Your Best" Youth Food Preservation: Jane Anderson, Minnetonka
Fruit
Apple sauce: Rhonda Olson, Mora
Fruit, unsweetened: Daniel Scheff, Harris
Not otherwise specified: Roy Berrum, Crystal
C&H Sugar Special Award: Daniel Scheff, Harris
Jellies
Apple jelly: Gary Johnson, Columbia Heights
Blackberry jelly: Nancy Breedin, Champlin
Choke cherry jelly: Nancy Breedin, Champlin
Crab apple jelly: Jean Peno, Rush City
Currant jelly: Carol Roquette, Silver Lake
Grape jelly: David Anderson, Minnetonka
Herb jelly, other than mint: Amy Sue Grittman, Rockford
Mint jelly: Brian Bade, Wayzata
Pepper jelly: Glendel Huneycutt, Minneapolis
Plum jelly: Keith Carlson, Eagan
Red raspberry jelly: Barbara Schaller, Burnsville
Strawberry jelly: Kimberly Olson, Albert Lea
Wild fruit jelly: Nancy Breedin, Champlin
Fresh fruit combination jelly: Nancy Breedin, Champlin
Not otherwise specified: Rhonda Olson, Mora
Youth entry, age 14-17: Jane Anderson, Minnetonka
Jams
Apricot jam: Gary Johnson, Columbia Heights
Black raspberry jam: Michelle Jost, St. Paul
Blackberry jam: Barbara Schaller, Burnsville
Blueberry jam: Kirsten Wiard-Bauer, Minneapolis
Cherry jam: Kimberly Narveson, Minnetonka
Orange marmalade: Mary Gorham, Minnetonka
Nectarine jam: Gary Johnson, Columbia Heights
Peach jam: Mary Gorham, Minnetonka
Pear jam: Mary Gorham, Minnetonka
Plum jam: Beth Harmon, St. Paul
Red raspberry jam: Mary Gorham, Minnetonka
Rhubarb jam: LisaDawn Pepper, Minneapolis
Strawberry jam: Mary Gorham, Minnetonka
Wild fruits jam: Rachel Yahnke, Bloomington
Rhubarb jam, with other fruit: Maria Buhl, Inver Grove Heights,
Not otherwise specified: Glendel Huneycutt, Minneapolis
Youth entry, ages 14-17: Kirsten Wiard-Bauer, Minneapolis
Butters
Apple butter: Michelle Roberts, Cottage Grove
Butter, not otherwise specified: Barbara Schaller, Burnsville
Pickles
Beet pickles: Barbara Schaller, Burnsville
Bean pickles: Daniel Scheff, Harris
Bread & butter pickles, sweet: Barbara Schaller, Burnsville
Cucumber pickles, sweet: Mike and Kathy Lee, Mounds View
Dill pickles, no garlic, vegetable or spice: Joe Berens, Minneapolis
Dill pickles, garlic but no other vegetable: Jean Peno, Rush City
Dill pickles, with other vegetable: Barbara Dunn, Woodbury
Peppers, sweet: Daniel Scheff, Harris
Peppers, hot: Patty Hans, Rogers
Watermelon rind, sweet: Meg Nordlie, Bloomington
Not otherwise specified: Thomas Olson, Mora
Display of flavored vinegars: Elaine Larson, Maple Plain
Display of herbed vinegars: Eddie Lane, Bloomington
Gedney Best Dill Cucumber Pickle, Balsamic Vinegar: Leon Doherty, Burnsville
Gedney Best Hot Dill Cucumber Pickle: Pat Larson, St. Paul
Gedney Best Dill Cucumber Pickle, Asian Flavor: Joe Berens, Minneapolis
Gedney Best Sweet Mixed Vegetables: Barbara Wazelle, Mora
Relishes
Picante or salsa, mild: Rodney Muehlbauer, Cedar
Picante or salsa, hot: Rachel Yahnke, Bloomington
Chutney, fruit: Mona Connoy, Minnneapolis
Chili sauce: Leon Doherty, Burnsville
Barbecue sauce: Barbara Schaller, Burnsville
Corn relish: Therese Weierke, Champlin
Pepper relish: Daniel Scheff, Harris
Cucumber relish: Sandra Geretschlaeger, Ham Lake
Zucchini relish: Pat Michurski, Minneapolis
Not otherwise specified: Sheryl Pascoe, Mahtomedi
Gedney Best Sweet & Spicy Pickle Relish: Glendel Huneycutt, Minneapolis
Low-acid vegetables
Beans, green string: Daniel Scheff, Harris
Sweet corn: Daniel Scheff, Harris
Spaghetti sauce, no meat: Leon Doherty, Burnsville
Vegetables, not otherwise specified: Roy Berrum, Crystal
Tomatoes
Tomatoes: Barbara Dunn, Woodbury
Tomatoes with onions, green peppers and celery: Jodi Stee, St. Paul
Tomato juice: Barbara Schaller, Burnsville
Dried fruit and vegetables
Dried fruit: Mark Newton, Lino Lakes
Dried vegetable: Leon Doherty, Burnsville
Maple Syrup
Light amber maple syrup: Mark Briol, Stillwater
Medium amber maple syrup: Stu and Corinne Peterson, Dent
Dark amber maple syrup: Riley Sugarbush, Eden Prairie
Minnesota Maple Syrup Producers Award: Riley Sugarbush, Eden Prairie
BAKED PRODUCTS
Yeast Breads, Plain Dough
Supreme Baker of the Kitchen: Elaine Janas, Minneapolis
Bread, white: Elaine Janas, Minneapolis
Bread, herb: Elaine Janas, Minneapolis
Bread, whole wheat: Elaine Janas, Minneapolis
Bread, raisin: Mary Johnson, Apple Valley
Dinner rolls, whole grain: Fay Peterson, Apple Valley
Bread, whole grain: David Venne, Burnsville
Bread, rye: Patricia Roberts, Rosemount
Bread, not otherwise specified: Becky Grote, Hinckley
Dinner rolls: Elaine Janas, Minneapolis
Sweepstakes, yeast breads, plain dough: Elaine Janas, Minneapolis
Red Star Yeast Gift: Elaine Janas, Minneapolis
Sweet Yeast Breads
Coffee cake: Karen Cope, Minneapolis
Sweet rolls, plain: Dolores Anderson, St. Paul
Sweet rolls, with fruit or nuts, unfrosted: Diane Sillerud, White Bear Lake
Coffee ring: Elaine Janas, Minneapolis
Sweet bread, not otherwise specified: Rob Barbeau, Minneapolis
Sweepstakes, yeast breads, sweet dough: Elaine Janas, Minneapolis
Red Star Yeast Gift: Elaine Janas, Minneapolis
American Swedish Institute: Karen Cope, Minneapolis
Banana bread, may use nuts, no other fruit: Nikki Martin, St. Paul
Other fruit bread, may use nuts: Tina Rexing, Inver Grove Heights
Low-fat banana bread: Pamela Rathlisberger, Crystal
Nut bread, no fruit or chips: Laurie Lenneman, St. Michael
Coffee cake: Elaine Janas, Minneapolis
Vegetable bread: Pamela Rathlisberger, Crystal
Scones: Karen Hettinger, Minneapolis
Sweepstakes, quick breads: Tina Rexing, Inver Grove Heights
Egg Cakes
Cake, angel food, white: Paula Winfield, Fridley
Cake, chiffon: Nancy Dosen, Minneapolis
Cake, chocolate chiffon: Nancy Dosen, Minneapolis
Cake, sponge: Gwendolyn Swenson, North Branch
Cake, jelly roll, with jelly filling only: Elaine Janas, Minneapolis
Sweepstakes, egg cakes: Paula Winfield, Fridley
Cakes with shortening
Cake, white, with egg whites: Elsie Olsen, Eagan
Cake, flavored liqueur: Candace Freeman, Melrose
Cake, spice: Elaine Janas, Minneapolis
Cake, chocolate: Amy Fox, Hutchinson
Cake, German chocolate: Dawn Lance, Burnsville
Cake, pound: Sonia Jacobsen, Roseville
Cake, light bundt: Karen Cope, Minneapolis
Cake, dark bundt: Melissa Findlay-Lampkin, Thief River Falls
Cake, vegetable or fruit: Loretta Ratajczyk, Circle Pines
Cake, not otherwise specified: Rachel Hannegan, Shoreview
Sweepstakes, cakes with shortening: Dawn Lance, Burnsville
Grand Cake Sweepstakes (Best Cake of Fair): Dawn Lance, Burnsville
COOKIES
Bar cookie, plain, frosted: Judy Huber, St. Paul
Bar cookie, layered: Paula Winfield, Fridley
Bar cookie with nuts, fruit and/or chips: Faith Roelofs, Forest Lake
Brownies, plain, no frosting: Camila Maruska, St. Paul
Chocolate brownies with nuts and/or frosting: Lorna Ringstad, Big Lake
Cookies, light, rolled flat, no frosting: Renee Janas-Johnson, Brooklyn Park
Cookies, dark, rolled flat, no frosting: Karen Cope, Minneapolis
Cookies, ice box: Barbara Timm, Lakeville
Cookies, ball, not flattened before baking: Maggie Engelmeier, South St. Paul
Cookies, light, drop: Maggie Engelmeier, South St. Paul
Cookies, chocolate chip: Janel Schliemann, Minneapolis
Cookies, chocolate chip with oatmeal: Kathleen McCarron, St. Paul
Cookies, chocolate drop: Suzanne Schilling, Stillwater
Cookies, peanut butter: Kristina Irvin, Maplewood
Cookies, filled: Barb Stacy, Minneapolis
Cookies, light ball, flattened before baking: Karen Cope, Minneapolis
Cookies, dark, ball, flattened before baking: Mary Londborg, Minneapolis
Cookies, oatmeal, no fruit, nuts, chips or icing: April Weinreich, Wahkon
Sweepstakes, Cookies: Paula Winfield, Fridley
Linda J Amendt Award (sweepstakes winner): Paula Winfield, Fridley
C & H Sugar Special Award: Karen Cope, Minneapolis
PIES
Pies, apple: Andrea Warda, Roseville
Pies, blueberry: Violet Lyford, Coon Rapids
Pies, peach Melba: Jean Peno, Rush City
Sweepstakes, pies: Violet Lyford, Coon Rapids
John Michael Lerma Cookbook: Andrea Warda, Roseville
American Pie Council Award (sweepstakes winner): Violet Lyford, Coon Rapids
Peterson Memorial Award: Andrea Warda, Roseville; Violet Lyford, Coon Rapids; Jean Peno, Rush City
Braham Pie Day (sweepstakes winner): Violet Lyford, Coon Rapids
ETHNIC BAKING
Ethnic Baking, cookies: Karen Cope, Minneapolis
Ethnic Baking, bread: April Weinreich, Wahkon
Ethnic Baking, crisp bread or crackers: Karen Cope, Minneapolis
Ethnic Baking, cake: Elsie Olsen, Eagan
Not otherwise specified: Paul DeMarchi, Minnetonka
Sweepstakes, Ethnic Baking: April Weinreich, Wahkon
Catherine Hanley Ethnic Baking Sweepstakes Award: April Weinreich, Wahkon
Special Baking Contests
Gluten Free Baking, quick bread, loaf/muffins: Candace Freeman, Melrose
Gluten Free Baking, crackers, pretzels or snacks: Marna Johnson, St. Paul
Gluten Free Baking, cookies or bars: Allison Holbrook, Woodbury
Gluten Free Baking, cake: Jill Moe, St. Paul
Gluten Free Baking, leavened bread: Marna Johnson, St. Paul
Northland Celiac Support Group: Candace Freeman, Melrose
C & H Sugar Cake Decorating Contest: Jennifer Montoya, Farmington
Fleischmann's Yeast "Bake for the Cure" Bread: April Weinreich, Wahkon
Fleischmann's Yeast "Bake for the Cure" whole grain: Fay Peterson, Apple Valley
King Arthur Flour "Great Cake Contest": Renee Janas-Johnson, Brooklyn Park
KARO Cookie Contest: Renee Janas-Johnson, Brooklyn Park
OTHER CONTESTS VEGAN MAIN DISH COMPETITION: JANEL SCHLIEMANN, MINNEAPOLIS
Florence I. Brammer (Vegan cookbook): Janel Schliemann, Minneapolis
Greater Midwest Foodways - Family Heirloom Recipe: Roberta Casey, St. Paul
Pillsbury Refrigerated Pie Crust Championship: Kirsten Anderson, Shoreview
Ghirardelli Chocolate Championship: Jean Milton, Maple Grove
Great American SPAM Championship: Megan Turak, Minneapolis
SPAM Kid Chef of the Year: Ben Schliemann, Minneapolis
HONEY White honey, liquid, open class: Thomas Zwickel, Roseville
Light amber honey, liquid, open class: Susan Imhoff, Andover
10- to 12-oz. squeeze, liquid, open class: Sandra Tschannen, Maple Grove
White honey, liquid, novice class: Timothy Hinze, St. Paul
Creamed honey, open class: Warren Schave, Wyoming
Fruit-flavored creamed honey, open class: Sandra Tschannen, Maple Grove
Cinnamon-flavored creamed honey, open class: Warren Schave, Wyoming
Chunk honey: Sandra Tschannen, Maple Grove
Cut comb honey: Courtney Ahlers, St. Paul
Comb section honey, round: Sandra Tschannen, Maple Grove
Extracting frame, medium: Sandra Tschannen, Maple Grove
Gift basket, inexpensive honey gifts: Juli Olson, Maple Grove
Gift basket, premium themed: Karen Serfaty, New Hope
Sweepstakes, honey and bees: Sandra Tschannen, Maple Grove
Honey Food Products
White bread: Elaine Janas, Columbia Heights
Whole wheat bread, 75 percent whole wheat: Mary Ann Johnson, Richmond
Whole wheat bread, less than 75 percent whole wheat: Sharon Decker, St. Louis Park
Bread machine bread, white or wheat: Marjorie Johnson, Robbinsdale
Cinnamon raisin bread: Marjorie Johnson, Robbinsdale,
Challah: Elaine Janas, Columbia Heights
Rye, free form, round or oval: James Lind, Minnetonka
Multi-grain loaf: James Lind, Minnetonka,
Whole-wheat dinner rolls: Fay Peterson, Apple Valley
Dinner rolls: Elaine Janas, Columbia Heights
Sweet rolls: Fay Peterson, Apple Valley
Cornmeal muffins: Candace Freeman, Melrose, Minn
Poppyseed muffins: Tammie Oakley, Plymouth
Pumpkin bread: Sonia Jacobsen, Roseville
Scones: Elaine Janas, Columbia Heights
Banana bread: Patricia Doyle, Minneapolis
Apple cake: Adrienne Selbitschka, Chanhassen
Spice cake, bundt pan: Misty Poeschl, St. Paul
Chiffon or sponge cake: Annette Burmeister, Lakeville
Honey-filled candy: Nancy Burgeson, Bloomington
Oatmeal cookies: Sonia Jacobsen, Roseville
Fruit bars: Marjorie Johnson, Robbinsdale
Honeydoodles: Kimberly Narveson, Minnetonka,
Apple pie: Mary Johnson, Apple Valley
Double-crust fruit pie (berry, peach or rhubarb): Valerie Snyder, St. Paul
Pecan pie: Fay Peterson, Apple Valley
Baklava: Kristina Irvin, Maplewood
Snack mix: Nancy Burgeson, Bloomington
Energy or granola bar: Liz Talley, Brooklyn Park
Honey caramel popcorn: Patricia Doyle, Minneapolis,
Honey baked nuts: Ted Narveson, Minnetonka
Honey granola: Barbara Perry, Elko
Sport or energy drink: Daniel Smieja, Richfield
Flavored honey butter: Katherine Handley, Columbia Heights
Fruit and honey spread or purée: Sonia Jacobsen, Roseville
Fruit preserve or jam, processed: Sonia Jacobsen, Roseville
Peaches, plain or spiced: Rhonda Olson, Mora
Any pickled vegetable or relish: Ronald Vickery, Eden Prairie
Chutney: Sonia Jacobsen, Roseville,
Any other canned fruit: Donna Powers, Maple Grove
Fruit salad dressing: Sonia Jacobsen, Roseville
Fruit or vegetable dip: Alice Seuffert, St. Paul
Russian or French style dressing: Dianna Schave, Wyoming
Tomato salsa, canned: Daniel Scheff, Harris
Fruit or veggie salsa: Donna Powers, Maple Grove
Viniagrette: Katherine Handley, Columbia Heights
Barbecue sauce, from scratch: Ronald Vickery, Eden Prairie
Barbecue sauce, based on prepared products: Daniel Smieja, Richfield
Mustard sauce: Nancy Burgeson, Bloomington
Sweepstakes, honey food products: Fay Peterson, Apple Valley
White liquid honey, junior division: Sierra Hinze, St. Paul
Bread, white loaf, junior division: Jackson Poeschl, St. Paul
Bread, whole wheat loaf, junior division: Abby Poeschl, St. Paul
Dinner rolls, any shape, junior division: Jackson Poeschl, St. Paul
Muffins, exhibitor's choice, junior division: Emma Bliven, Lindstrom
Oatmeal cookies, junior division: Emma Bliven, Lindstrom
Caramel corn, junior division: Emma Hurbanis, Minneapolis
Yellow or spice cake, junior division: Emma Bliven, Lindstrom
Sweepstakes, junior division: Emma Bliven, Lindstrom
For more results from the State Fair competition, go online at www.mnstatefair.org/competition/results.html