WEDNESDAY
ALPINE SKIING • BOYS
INDEPENDENT METRO ATHLETIC
At Buck Hill
• Blake 548, Breck 501.5, Mounds Park Academy 474, Mound Westonka 470.5, St. Paul Academy 432, Minnehaha Academy 367, Holy Angels 344. Medalist: Joshua Nelson, West Lutheran, 46.82.
ALPINE SKIING • GIRLS
INDEPENDENT METRO ATHLETIC
At Buck Hill
• Mound Westonka/Providence Academy 530, Blake 528, Breck 486, St. Paul Academy 460, Holy Angels 425, Minnehaha Academy 413, Mounds Park Academy 375. Medalist: Grace Torgeson, Minnehaha Academy, 48.99.
BASKETBALL • BOYS
METRO WEST
• Ben.-St. Marg. 52, Bloom. Kennedy 42
• Chanhassen 60, St. Louis Park 58
• Cooper 48, Waconia 43
ST. PAUL CITY
• Central 79, Harding 47
• Johnson 94, Washington 43
SUBURBAN EAST
• Cretin-D.H. 81, Stillwater 63
• East Ridge 73, Roseville 49
• Irondale 63, Forest Lake 58
• Mounds View 69, Woodbury 62, OT
• Park of C.G. 56, White Bear Lake 49
METROPOLITAN AREA
• Blake 59, St. Croix Lutheran 46
• Nova Classical 64, Hmong Academy 18
• Provid. Acad. 78, Cristo Rey Jesuit 48
BASKETBALL • GIRLS
METRO WEST
• Chanhassen 83, St. Louis Park 77
SUBURBAN EAST
• Cretin-Derham Hall 71, Stillwater 31
• Mounds View 59, Woodbury 39
• Roseville 59, East Ridge 56
• White Bear Lake 44, Park of C.G. 35
TRI-METRO
• Holy Angels 86, DeLaSalle 77
METROPOLITAN AREA
• Mounds Park Acad. 65, Hope Acad. 31
• Red Wing 57, Owatonna 47
GYMNASTICS • GIRLS
NORTHWEST SUBURBAN
• Elk River 139.75, Champlin Park 129.8. All-around: Abby Rekstad, Elk River, 35.7.
ST. PAUL CITY
• Central 120.225, Highland Park 113.375. All-around: Nuria Rodriguez Foster, Highland Park, 31.5.
SUBURBAN EAST
• Stillwater 145.825, Forest Lake 136.6. All-around: Kendall Rogers, Stillwater, 36.575.
HOCKEY • BOYS
SUBURBAN EAST
• Park of Cottage Grove 3, East Ridge 1
METROPOLITAN AREA
• Centennial 3, Duluth East 2
HOCKEY • GIRLS
NORTHWEST SUBURBAN
• Rogers 7, Anoka 1
SUBURBAN EAST
• Roseville 8, Irondale/St. Anthony 0
METROPOLITAN AREA
• Blaine 4, Rosemount 0
• North St. Paul/Tartan 4, Visitation 3
NORDIC SKIING • BOYS
METRO WEST
At Hyland Park Reserve
Skate Pursuit
• Bloomington 116, Orono 113, St. Louis Park 99, Benilde-St. Margaret's 89, Chaska/Chanhassen 85, Richfield 79. Medalist: Jon Clarke, Bloomington, 12:38.5.
Sprint relay
• Bloomington 42, St. Louis Park 39, Orono 36, Chaska/Chanhassen 27, Cooper 21, Richfield 12. Medalist: Bloomington, 18:29.0.
Classic Championships
Medalist: Clarke, 12:30.6.
NORDIC SKIING • GIRLS
METRO WEST
At Hyland Park Reserve
Skate Pursuit
• St. Louis Park 120, Chaska/Chanhassen 101, Orono 99, Bloomington 98, Richfield 71, Benilde-St. Margaret's 48. Medalist: Erica Kazin, Orono, 14:45.5.
Sprint Relay
• St. Louis Park 42, Chaska/Chanhassen 39, Bloomington 36, Orono 27, Cooper 24, Richfield 15. Medalist: St. Louis Park, 22:01.0.
Classic Championships
Medalist: Kazin, 16:05.4.
RANKINGS
BASKETBALL • BOYS
BY MINNESOTA BASKETBALL NEWS
Class 4A
• 1. Park Center; 2. Shakopee; 3. East Ridge; 4. Minnetonka; 5. Eastview; 6. Hopkins; 7. Eden Prairie; 8. Wayzata; 9. Owatonna; 10. Osseo.
Class 3A
• 1. Totino-Grace; 2. Columbia Heights; 3. South St. Paul; 4. DeLaSalle; 5. Princeton; 6. Alexandria; 7. Orono; 8. North Branch; 9. Austin; 10. Mankato West.
Class 2A
• 1. Minneapolis North; 2. Caledonia; 3. Morris Area/Chokio-Alberta; 4. Minnehaha Academy; 5. Lake City; 6. Lake Crystal-Wellcome Memorial; 7. Maple River; 8. Plainview-Elgin-Millville; 9. Albany; 10. Annandale.
Class 1A
• 1. Hayfield; 2. Cass Lake-Bena; 3. Martin County West; 4. Ashby; 5. New York Mills; 6. Henning; 7. Mankato Loyola; 8. Rushford-Peterson; 9. Sacred Heart; 10. Sleepy Eye St. Mary's.
BASKETBALL • GIRLS
BY MINNESOTA BASKETBALL NEWS
Class 4A
• 1. Hopkins; 2. Chaska; 3. Minnetonka; 4. Eden Prairie; 5. St. Michael-Albertville; 6. Stillwater; 7. Wayzata; 8. Maple Grove; 9. Rosemount; 10. Shakopee.
Class 3A
• 1. Austin; 2. Becker; 3. Holy Angels; 4. St. Paul Como Park; 5. Benilde-St. Margaret's; 6. DeLaSalle; 7. Mankato East; 8. Grand Rapids; 9. Mankato West; 10. Totino-Grace.
Class 2A
• 1. Minnehaha Academy; 2. Goodhue; 3. Holy Family; 4. St. Croix Lutheran; 5. Providence Academy; 6. Montevideo; 7. New London-Spicer; 8. Sauk Centre; 9. Albany; 10. Pequot Lakes.
Class 1A
• 1. Mountain Iron-Buhl; 2. Mayer Lutheran; 3. Sleepy Eye St. Mary's; 4. Hayfield; 5. Minneota; 6. Hancock; 7. Belgrade-Brooten-Elrosa; 8. Cass Lake-Bena; 9. Tracy-Milroy-Balaton; 10. Cromwell-Wright.
HOCKEY • BOYS
BY LET'S PLAY HOCKEY
Class 2A
• 1. Andover; 2. Cretin-Derham Hall; 3. Hill-Murray; 4. Benilde-St. Margaret's; 5. Edina; 6. Wayzata; 7. Moorhead; 8. Roseau; 9. Grand Rapids; 10. Lakeville South.
Class 1A
• 1. Hermantown; 2. Warroad; 3. Mahtomedi; 4. Minneapolis; 5. Little Falls; 6. Duluth Denfeld; 7. Delano/Rockford; 8. Fergus Falls; 9. Detroit Lakes; 10. Providence Academy.
HOCKEY • GIRLS
BY LET'S PLAY HOCKEY
Class 2A
• 1. Andover; 2. Edina; 3. Minnetonka; 4. Holy Family; 5. Maple Grove; 6. Lakeville South; 7. Benilde-St. Margaret's; 8. Rogers; 9. Wayzata; 10. Rosemount.
Class 1A
• 1. Warroad; 2. Orono; 3. Proctor/Hermantown; 4. Holy Angels; 5. Mound Westonka; 6. Simley; 7. Fergus Falls; 8. Duluth Marshall; 9. Cloquet-Esko-Carlton; 10. Moose Lake Area.
SUMMARIES
BASKETBALL • BOYS
Ben.-St. Marg. 58, Bloom. Kennedy 48
Bloomington Kennedy 17 31-48
Benilde-St. Margaret's 26 32-58
Kennedy: Wright-Ponder 14, Smazal 14, Martin 14, Starr 4, Pearson 1, Jackson 1. BSM: Warren 14, Wilson 14, Carter 9, Best 8, Iljadimbola 5, Alipate 4, Lumpkin 2, Lee 2.
Blake 59, St. Croix Lutheran 46
St. Croix Lutheran 18 28-46
Blake 30 29-59
St. Croix Lutheran: Neish 16, Miller 15, Gawrisch 6, Valleau 3, Austin 2, Fantini 2, Blumer 2. Blake: Liu 22, Okoronkwo 21, Baker 10, Hubler 6.
Cooper 48, Waconia 43
Waconia 23 20-43
Cooper 25 23-48
Waconia: Bonick 17, Meath 10, Amrhein 4, Hayes 3, Miller 3, Sonnek 3, Wisniewski 2, Olson 1. Cooper: Evans 28, Ricks 8, Connors 7, Cooper 3, Massaquoi 2.
Cretin-Derham Hall 81, Stillwater 63
Stillwater 38 25-63
Cretin-Derham Hall 35 46-81
Stillwater: Shikenjanski 27, Thomson 13, Gustafson 5, Johnson 5, Hilde 4, Koehn 4, Swanson 3, Wiese 2. Cretin-Derham Hall: Cain 20, Holloman 16, Melchior 14, Plum 12, Tauer 7, Koopmeiners 5, Bollinger 3, Little 2, Wilcox 2.
East Ridge 73, Roseville 49
East Ridge 29 44-73
Roseville 20 29-49
East Ridge: Blue 21, Mattes 11, Theis 11, Koch 10, Wellmann 7, Bern 7, Johnston 3, Koland 3. Roseville: Fischer 11, Abdi 9, Broussard 6, Ivy 6, Letts 5, Peterson 3, Alvarez 3, Pearson 2, Rice 2, DeVries 2.
Mounds View 69, Woodbury 62 [OT]
Mounds View 21 38 10-69
Woodbury 29 30 3-62
Mounds View: Kirk 32, Becher 18, Edelman 9, Deluce 7, Erickson 3. Woodbury: Rohrer 20, Cobb Butler 13, Bolin 10, Narum 8, Maier 7, Jackson 2, Nele 2.
Nova Classical 64, Hmong Academy 18
Hmong Academy 8 10-18
Nova Classical 44 20-64
Hmong Academy: Vang 10, D. Yang 6, T. Yang 2. Nova Classical: Frost 15, Borell 14, Kleingarn 10, Engelking 10, Borell 6, Tabrizi 5, Deroos 2, Revenaugh 2.
Park of C.G. 56, White Bear Lake 49
White Bear Lake: Janicki 20, Kolb 12, Misgen 7, Lockwood 6, Setterlund 3, Doghor 1. Park of Cottage Grove: Payne 28, Bearth 7, Omot 6, Hatano 5, Ola-Kazim 4, Walker 4, Batts 2.
Prov. Acad. 78, Cristo Rey Jesuit 48
Cristo Rey Jesuit 19 29-48
Providence Academy 44 34-78
Cristo Rey Jesuit: Hollowell 20, Dotson 14, Akoussan 7, Whittaker 4, Campbell 3. Providence Academy: Carney 21, Fafinski 14, Perrill 11, McCarthy 10, Mokua 7, Dierberger 6, Willihnganz 3, Wachholz 3, Wooden 3.
St. Paul Central 79, St. Paul Harding 47
St. Paul Harding 25 22-47
St. Paul Central 46 33-79
St. Paul Harding: Htoo 10, Benjamin 9, Walker 9, Adams 9, Douglas 6, Lee 4. St. Paul Central: Lopez-Hernandez 20, Baer-Taki 17, Langford 14, Blakey 11, Moseman 6, Gay 4, Acker 4, Musabyimana 3.
St. Paul Johnson 94, St. Paul Wash. 43
St. Paul Johnson 64 30-94
St. Paul Washington 22 21-43
St. Paul Johnson: Thomas 20, Kabanuk 11, Tucker 11, Jones 9, Hale 9, Jordan 9, David 7, Mays 6, Graham 6, Calles Vazquez 4, Johnson 2. St. Paul Washington: Allen 14, Birdson 12, H. Kadir 4, Dumas 4, B. Kadir 3, Santiago 3, Bergman 2, Khalif 1.
BASKETBALL • GIRLS
Chanhassen 83, St. Louis Park 77
Chanhassen 45 38-83
St. Louis Park 45 32-77
Chanhassen: Hake 33, Arnold 13, Hicks 12, Giles 8, Kurzhal 5, Sweetser 5, Seubert 4, Linder 3. St. Louis Park: Harden 21, Maher 16, Massie 15, Hegdahl 12, McMahon 7, Schmitz 6.
Holy Angels 86, DeLaSalle 77
DeLaSalle 38 39-77
Holy Angels 44 42-86
DeLaSalle: Runsewe 24, White 15, Johnson 12, Moeschter 10, Scott 9, Bass 7. Holy Angels: Buer 24, Kay. Caron 17, Kas. Caron 16, Massaquoi 14, O'Rourke 5, Pritchard 4, Pierce 2, Kennedy 2, Carter 2.
Mounds Park Acad. 65, Hope Acad. 31
Hope Academy 16 15-31
Mounds Park Academy 22 43-65
Hope Academy: Johnson 14, Dube 8, Monge 4, Ziegler 2, Moody 2, Reed 1. Mounds Park Academy: Pederson 29, Jakway 21, Springer 12, Binstadt 3.
Mounds View 59, Woodbury 39
Woodbury 19 20-39
Mounds View 36 23-59
Woodbury: Bungarden 10, Orbel 10, Rosenthal 10, McCarthy 4, Kothe 3, Buckhalton 2. Mounds View: Hanson 12, Peterson 10, Stenstrom 10, Kirk 9, Solfest 9, Nelson 5, Abed 2, Redlinger 2.
Roseville 59, East Ridge 56
Roseville 28 31-59
East Ridge 33 23-56
Roseville: Johnston 18, Heffernan 14, DeVries 12, Jackson 7, Kopp 5, Sundberg 3. East Ridge: Christenson 30, Knupp 17, Wildman 6, Ritzer 3.
White Bear Lake 44, Park of C.G. 35
Park of Cottage Grove 20 15-35
White Bear Lake 22 22-44
Park of Cottage Grove: Jameson 13, Henderson 7, Dana 6, Nelson 6, Ambroz 3. White Bear Lake: Hughes 16, O'Brien 8, Bachmeier 5, Post 4, Eckerle 4, Adebisi 4, Post 3.
HOCKEY • BOYS
Centennial 3, Duluth East 2
Duluth East 2 0 0-2
Centennial 0 2 1-3
First: D-Teng, 2:00. D-Downs (Teng, Winkler), 13:53. Second: C-Johnson (Hoylo), 8:11. C-Hoylo (Blair, Carls), 9:43. Third: C-Van Tassel (Everson), 15:46. Saves: Duluth East: Ziemski 9-10-14-33. Centennial: Fuller 5-5-7-17.
HOCKEY • GIRLS
Blaine 4, Rosemount 0
Blaine 0 2 2-4
Rosemount 0 0 0-0
Second: B-Bautch, 10:00. B-Sandberg (Ronn, Brady), 13:35, pp. Third: B-Chapman (Andrle), 6:40. B-Sandberg (Bautch), 14:56. Saves: Blaine: Hansen 4-14-8-26. Rosemount: Chittajallu 7-6-7-20.
North St. Paul/Tartan 4, Visitation 3
Visitation 1 0 2-3
North St. Paul/Tartan 2 1 1-4
First: N-Tabaka (Knoblauch), 3:09. N-Hedberg (Volkers), 4:03. V-Hemauer (Munoz), 12:51. Second: N-Wold (Volkers, Hedberg), 6:53. Third: N-Novak (Young), 2:20. V-Munoz (Reppenhagen), 9:37. V-Hemauer (Munoz), 16:00. Saves: Visitation: Pagel 9-6-5-20. North St. Paul/Tartan: Bigwood 10-9-1-20.
Rogers 7, Anoka 1
Rogers 5 1 1-7
Anoka 0 1 0-1
First: R-Ohlgren (Farrell), 0:14. R-Ohlgren (Sandberg, Hatcher), 5:13. R-Barnacle (VanEngen, Krueger), 7:59. R-Krueger (Scherling, VanEngen), 9:55. R-Achterkirch (Sandberg, Johansson), 16:59. Second: R-Johansson (Sandberg), 1:25. A-Moore (Alm), 9:19. Third: R-Johansson, 8:09. Saves: Rogers: Larson 7-4-2-13. Anoka: Paaverud 15-15-0-30; Olson 0-0-10-10.
Roseville 8, Irondale/St. Anthony 0
Irondale/St. Anthony 0 0 0-0
Roseville 3 4 1-8
First: R-Haug (Zarembinski, Moriarty ), 6:21. R-Jones, 9:23. R-Haug (Martin , Jakaboski), 12:00. Second: R-Moriarty, 1:27. R-Jones (Martin, Eskin), 5:10. R-Eskin (Jones, Jakaboski), 16:43. R-Jakaboski (Wiltse), 16:52. Third: R-Martin (Jones), 11:59. Saves: Irondale/St. Anthony: Rupp 10-14-11-35. Roseville: Jones 3-5-2-10.