TUESDAY
Basketball • BOYS
METROPOLITAN AREA
• Albany 67, Litchfield 47
• Cretin-D. Hall 73, St. Thomas Ac. 61, OT
• Dassel-Cokato 63, Willmar 54
• DeLaSalle 72, Benilde-St. Margaret's 39
• Farmington 72, Roch. Century 53
• G-F-W 82, Le Sueur-Henderson 63
• Hill-Murray 74, Chisago Lakes 69
• New Prague 64, Simley 57
• Northfield 68, Lakeville South 60
• North St. Paul 54, Park of C. Grove 38
• Osseo 55, Minneapolis Washburn 53
• St. Paul Johnson 77, Mpls. South 69
• Stillwater 81, Buffalo 57
• Tri-City United 62, W-E-M 44
MINNESOTA
• Battle Lake 52, Frazee 37
• C. MN Christian 56, Dawson-Boyd 55
• Caledonia 59, Chatfield 47
• Detroit Lakes 60, Bemidji 44
• Duluth Denfeld 86, Intern'lFalls 56
• Grand Meadow 73, Glenville-Emm. 51
• Hawley 63, Thief River Falls 45
• Hills-Beaver Creek 59, Luverne 53
• Holdingford 58, Osakis 45
• Jackson Co. Cen. 77, Martin Co. W 49
• Kenyon-Wanamingo 59, Blooming Prairie 50
• Minneota 83, Wabasso 46
• Mountain Iron-Buhl 59, Virginia 56
• Pierz 74, Foley 56
• Rochester Lourdes 48, Goodhue 45
• Rushford-Peterson 73, Wabasha-Kellogg 54
• Sauk Rapids-Rice 72, Little Falls 67
• Spring Grove 87, Schaeffer Academy 40
• St. Cloud Cath 60, St. Cloud Apollo 39
SEBEKA TOURNAMENT
Third place
• Sebeka 73, Wadena-Deer Creek 53
Championship
• Parkers Prairie 61, New York Mills 49
Basketball • GIRLS
METROPOLITAN AREA
• Becker 61, North St. Paul 56
• Benilde-St. Margaret's 57, DeLaSalle 55
• Eagan 68, Park of Cottage Grove 65, OT
• Eden Prairie 48, Lakeville South 44
• Henry Sibley 65, St. Paul Johnson 50
• Lakeville North 63, White Bear Lake 50
• Minnetonka 65, Park Center 56
• Mpls. North 62, St. Paul Humboldt 46
• New Prague 75, Willmar 34
• Orono 71, Buffalo 47
• Rochester Century 58, Farmington 50
• W-E-M 55, Le Sueur-Henderson 35
• St. Paul Harding at Brooklyn Center
• Stillwater at St. Anthony
MINNESOTA
• Alexandria 66, Albany 53
• Bloom. Prairie 58, Kenyon-Wan. 52, OT
• Chatfield 68, Caledonia 45
• Cloquet 46, Barnum 38
• Detroit Lakes 74, Bemidji 40
• Goodhue 51, Hayfield 39
• Lakeview 56, Westbrook-Walnut Grove 39
• Lyle/Austin Pacelli 85, Houston 23
• Mabel-Canton 60, Schaeffer Academy 35
• Minneota 67, Wabasso 49
• Moose Lake/Willow River 51, Proctor 38
• Osakis 77, Belgrade-Brooten-Elrosa 71
• Plainview-Elgin-Millville 63, La Crescent 22
• Rushford-Peterson 56, Wabasha-Kellogg 43
• Sauk Rapids-Rice 51, Little Falls 49
• Spring Grove 71, LeRoy-Ostrander 40
• Thief River Falls 71, Hawley 65
• Waseca 71, Albert Lea 34
• Wheaton/H-N 42, Battle Lake 37
• Win-E-Mac 63, Kittson Central 44
Hockey • BOYS
SOUTH SUBURBAN
• Apple Valley 6, Eagan 1
METROPOLITAN AREA
• Armstrong/Cooper 4, Minneapolis 0
• Blaine 8, Eden Prairie 3
• Cretin-Derham Hall 7, Blake 1
• Duluth Marshall 3, Benilde-St. M. 2
• Farmington 8, Owatonna 0
• Lakeville North 4, Hill-Murray 3
• Luverne 6, Totino-Grace 5
• Mahtomedi 3, Roseville 2, OT
• Minnetonka 2, Bloom. Jefferson 1, OT
• New Prague 5, Albert Lea 0
• Red Wing 5, Monticello/A/ML 1
• Roch. Lourdes 3, Bloom. Kennedy 0
• Simley 10, Becker/Big Lake 1
• Spring Lake Park 6, Princeton 1
• St. Paul Academy 11, Chisago Lakes 0
• St. Thomas Academy 4, Wayzata 3
• Tartan 3, Rochester Century 2
• White Bear Lake 6, Centennial 0
• North Branch at Richfield
MINNESOTA
• Bemidji 3, Roseau 2
• Cloquet-E-Carlton 4, Grand Rapids 2
• Hermantown 7, Eveleth-Gilbert 2
• Mankato West 8, Austin 1
• New Ulm 5, LSH/St. Peter/TCU 4
• Park Rapids 4, Kittson Central 3
• Sauk Rapids-Rice 6, Little Falls 3
• St. Cloud Cath. 4, Duluth Denfeld 1
• Waseca 3, La Crescent 2
Hockey • GIRLS
LAKE
• Wayzata 4, Edina 1
METRO EAST
• Tartan 7, Simley 1
METROPOLITAN AREA
• Bl. Jefferson 2, Champlin Park 1
• Chaska/Chanhassen 5, Orono 4
• Eastview 3, White Bear Lake 2
• Eden Prairie 2, Cretin-D. Hall 2, tie
• Hill-Murray 4, Stillwater 1
• Mounds View 5, Benilde-St. Marg. 3
• Park of Cottage Grove 4, Apple Valley 1
• Princeton 4, Litchfield/D-C 1
• Red Wing 3, Totino-Grace 2
• Rogers 2, N. Wright County 2, tie
• Roseville 6, North St. Paul 0
• St. Paul United 10, St. Paul Blades 0
• Henry Sibley at Chisago Lakes
• St. Louis Park at Minneapolis
MINNESOTA
• Detroit Lakes 4, Northern Lakes 2
• Dodge County 8, New Ulm 1
• Moose Lake-WR 3, Hibbing/Chis. 0
• Proctor/Hermantown 5, Duluth 3
• Waseca 4, Albert Lea 1
WRESTLING
SOUTH SUBURBAN
• Lakeville South 40, Farmington 34
MINNESOTA
• Caledonia 51, Lewiston-Alutra/R-P 24
• New Ulm 38, St. Peter 24
• St. Cloud Tech 46, Sartell-St. Stephen 20
PINE RIVER-BACKUS TRIANGULAR
• Park Rapids 43, Staples Motley 33
• Pequot Lakes/Pine River-Backus 51, Staples Motley 15
SPECTRUM TRIANGULAR
• Minneapolis Roosevelt 42, Spectrum 34
• Princeton 51, Spectrum 21
WASECA TRIANGULAR
• WEM/JWP 45, Waseca 29
• WEM/JWP 59, LeSueur-Henderson 12
state rankings
GYMNASTICS • GIRLS
CLASS 2A
By Coaches Association
• 1. St. Cloud Tech; 2. Roseville; 3. Eagan; 4. East Ridge; 5. Mahtomedi; 6. Rosemount; 7. Northfield; 8. Stillwater; 9. Lakeville North; 10. Cambridge-Isanti.
CLASS 1A
By Coaches Association
• 1. Detroit Lakes; 2. Melrose; 3. Willmar; 4. Perham; 5. Becker; 6. Sartell-St. Stephen; 7. Jackson County Central; 8. Austin; 9. Watertown-Mayer; 10. Worthington.
SWIMMING • BOYS
CLASS 2A
By Coaches Association
• 1. Eden Prairie; 2. Minnetonka; 3. Stillwater; 4. East Ridge; 5. Eagan; 6. Prior Lake; 7. Lakeville South; 8. Edina; 9. Chaska/Chanhassen; 10. Anoka.
CLASS 1A
By Coaches Association
• 1. St. Thomas Academy; 2. Breck/Blake; 3. Mankato West; 4. Austin; 5. Spring Lake Park; 6. Fridley; 7. Sartell-St. Stephens; 8. Monticello; 9. Simley; 10. Grand Rapids.
Summaries
Basketball • BOYS
Albany 67, Litchfield 47
Albany32 35-67
Litchfield19 28-47
Albany: Birr 14, Raeker 12, Terres 12, Weber 11, Harlander 6, Anderson 6, Tomsche 4, Hartmann 2. Litchfield: Rau 29, Meyer 8, Beavers 7, Kotzer 3.
Cretin-DH 73, St. Thomas 61 [OT]
St. Thomas Academy26 32 3-61
Cretin-Derham Hall24 34 15-73
St. Thomas Academy: Jacobsen 17, Endahl 15, Chaffee 14, Mayleben 5, Wright 5, Wright 3, Harvey 2. Cretin-Derham Hall: Neumann 30, Ammons 18, Delaney 15, Perry 5, Rosga 5.
Dassel-Cokato 63, Willmar 54
Willmar21 33-54
Dassel-Cokato28 35-63
Willmar: Slagter 24, Grove 13, Minnick 5, Trochlil 4, Lippert 2, Radermacher 2. Dassel-Cokato: Asplin 22, Johnson 13, Thinesen 10, Chvojicek 6, Lindell 4, Monson 4, Howell 2, Kaiser 1, Ellis 1.
DeLaSalle 72, Benilde-St. Margaret's 39
DeLaSalle50 22-72
Benilde-St. Margaret's25 14-39
DeLaSalle: Anim 24, Johnson 15, Collins 12, Daubanton 8, Mar 6, Kalscheur 5, Jones 2. Benilde-St. Margaret's: Floyd 18, Baker 10, Patnode 5, Dunn 2, Lilienthal 2, Drees 2.
Hill-Murray 74, Chisago Lakes 69
Chisago Lakes37 32-69
Hill-Murray35 39-74
Chisago Lakes: Wood 21, Lindquist 14, Lee 11, Hickcox 6, Duncan 6, Taylor 5, Nelson 3, Gillach 3. Hill-Murray: Wilson 24, Fahey 15, Moore 11, Westby 10, Davis 10, Quirk 4.
New Prague 64, Simley 57
Simley25 32-57
New Prague29 35-64
Simley: Stensgard 22, Stensgard 12, Anderson 11, Scheffley 9, Gray 3. New Prague: Johnson 16, Jallah 16, Greenwalt 12, Buthe 10, Fuerniss 8, Hanson 2.
Northfield 68, Lakeville South 60
Northfield37 31-68
Lakeville South27 33-60
Northfield: Harris 26, Meland 13, Eckhoff 9, Antoine 6, McDonald 5, Koep 5, Ernste 4. Lakeville South: Sorenson 20, Larson-Gulsvig 14, Barber 12, Swanhorst 2, Wacholz 1.
Osseo 55, Mpls. Washburn 53
Osseo24 31-55
Mpls. Washburn33 20-53
Osseo: Bettie 16, Kane 12, Hohenstein 10, Williams 6, Anderson 4, Fischer 3, Svac 3, Cross 1. Washburn: Gleason 12, Shepherd 10, Pruitt-Cooper 10, Powell 6, Adams 6, Irmiger 4, Demmings 3, Guled 2.
St. Paul Johnson 77, Mpls. South 69
Mpls. South30 39-69
St. Paul Johnson40 37-77
South: Myers 24, Turner 12, Williams 9, Lumbar 9, Harris 8, Bowdry 4, Clinton 3. St. Paul Johnson: Smith 18, Mobley 17, Elliot 14, Benton 10, Clark 6, Clarke 6, Jones 4, Siedschlag 2.
Stillwater 81, Buffalo 57
Buffalo27 30-57
Stillwater 32 49-81
Buffalo: High 16, Senger 11, Thielman 9, Dahl 8, Rohlin 3, Spier 3, Willert 2, Montplaisir 1. Stillwater : Gamble 24, Anderson 22, Blinkhorn 13, McKinley 12, Dobson 6, Arland 2, Warren 2.
Tri-City United 62, W-E-M 44
W-E-M21 23-44
Tri-City United40 22-62
W-E-M: Olson 19, Dorenkemper 8, Pope 5, Tegmeier 5, McBroom 3, Stiernagle 2, Grose 2. Tri-City United: Rynda 25, Simonette 17, Smisek 9, Oak 9, Ehlers 2.
Basketball • GIRLS
Becker 61, North St. Paul 56
Becker25 36-61
North St. Paul19 37-56
Becker: Morrell 12, Raygor 12, Vogel 12, Johnson 10, Lindsay 8, Kobow 6, Hanowski 1. North St. Paul: Wiederhold 20, Ross 15, Moder 10, Culver 6, Schouvieller 2, Steinberg 2, Warzeka 1.
Benilde-St. Margaret's 57, DeLaSalle 55
DeLaSalle28 27-55
Benilde-St. Margaret's29 28-57
DeLaSalle: Toney 16, Speese 13, Bodden 10, Griffin 6, Wilson 5, Sellers 3, Thomas 2. Benilde-St. Margaret's: Sattler 17, Jackson-Sherrod 14, Liebl 9, Stanley 6, Coughlin 4, Wilgers 4, Powell 3.
Eden Prairie 48, Lakeville South 44
Lakeville South22 22-44
Eden Prairie19 29-48
Lakeville South: Cuffe 12, Miller 12, Durham 9, Guentzel 5, Douville 4, Wittman 2. Eden Prairie: Boehm 16, Carr 7, Jirele 6, Splittgerber 5, Levine 5, Hughes 4, Eliasen 3, Blanshan 2.
Henry Sibley 65, St. Paul Johnson 50
St. Paul Johnson18 32-50
Henry Sibley34 31-65
St. Paul Johnson: Smith 18, Lindstrom 10, Fields 10, Howard 6, Scott 4, Atkins-Burrell 2. Henry Sibley: Tezlaff 16, Nelson 14, Tuley 11, Johnson 8, Kuefler 7, Wood 7, Garcia 2.
Minnetonka 65, Park Center 56
Minnetonka36 29-65
Park Center26 30-56
Minnetonka: Shelquist 16, Frederickson 16, Hedstrom 11, Odegard 10, Mershon 7, Allen 5. Park Center: Hayes 16, Schaub 10, Schaub 9, Ayobamidele 9, DuBois 7, Simonet 5.
New Prague 75, Willmar 34
Willmar20 14-34
New Prague41 34-75
Willmar: Magnuson 8, Ruter 5, Figenskau 5, Hovland 5, Smith 4, Holwerda 4, Kienholz 3. New Prague: Deihl 20, Allar 12, Hustad 11, Milinkovich 6, Trewartha 6, Cox 5, Mulvihill 4, Goblirsch 3, Giesen 3, Allar 2, Maddaus 2, Herrmann 1.
Orono 71, Buffalo 47
Orono36 35-71
Buffalo19 28-47
Orono: Andrew 31, Nelson 11, Striggow 10, Jorgensen 6, Mckown 4, Heussner 3, Reiners 2, Loder 2, Parris 2. Buffalo: Feddema 12, Fredrick 11, Luedemann 10, Sorenson 6, Boster 3, Henson 2, Senger 2, Wagner 1.
Rochester Century 58, Farmington 50
Rochester Century28 30-58
Farmington27 23-50
Rochester Century: Bruss 16, Asuncion 16, Kupfer 11, Lewis 6, Fleissner 5, Lindsey 3, Nadolny 1. Farmington: Wagner 19, Hett* 12, Mogensen 6, Corraro 5, DeCroock 5, Clayton 2, Ebel 1.
Hockey • BOYS
Apple Valley 6, Eagan 1
Eagan0 1 0-1
Apple Valley3 2 1-6
First: A-Savard (Johnson, Leong), 7:33. A-Falteisek (Dewall), 10:17. A-Reynolds (Johnson), 14:01. Second: E-Juricko (Roth), 0:34. A-Loge (Everson, Falteisek), 7:12. A-Everson, 10:30. Third: A-Plagge (Leong), 7:47. Saves: E: Stebbing 8-8-3-19. A: Wartick 10-13-10-33.
Armstrong/Cooper 4, Minneapolis 0
Armstrong/Cooper2 1 1-4
Minneapolis0 0 0-0
First: A/C-Rooney (Gilbert, Barber), 4:35. A/C-Rooney (Barber, Gilbert), 6:26. Second: A/C-Rooney, 15:40. Third: A/C-Norgaard, 16:24. Saves: R: Odell 5-8-5-18. M: Graves 10-4-6-20.
Blaine 8, Eden Prairie 3
Blaine3 3 2-8
Eden Prairie0 2 1-3
First: B-Tufte (Notermann), 5:40. B-Penn (Brodzinski, Slawson), 10:49. B-Notermann (Tufte), 15:07. Second: B-Tufte, 0:27. E-Sullivan (Leivermann, Graham), 5:10. B-Boege (Fussy), 14:32. E-Safgren (Graham, Mittelstadt), 16:32. B-Slawson (Tufte, Brodzinski), 16:59. Third: E-Sullivan (Graham, Mittelstadt), 0:25. B-Brodzinski (Blommer, Vescio), 1:14. B-Tufte (Notermann, Brodzinski), 13:59. Saves: B: Kallestad 12-8-4-24. E: Durocher 9-0-11-20; Wiencek 0-9-0-9.
Cretin-Derham Hall 7, Blake 1
Cretin-Derham Hall2 3 2-7
Blake1 0 0-1
First: C-Huebner (Reis, Hartnell), 3:35. B-Elftmann (Kossila, Hawley), 4:23. C-Gnetz (Huebner, Reis), 15:32. Second: C-Jowett (Wackman), 8:16. C-Smith, 12:44. C-Gnetz (Jackson, Huebner), 16:18. Third: C-Dekker (Wild, Wolff), 9:20. C-Jowett (Dekker, Rice), 9:53. Saves: C: Rued 5-5-2-12. B: Dietrich 12-5-9-26.
Duluth Marshall 3, Benilde-St. Margaret's 2
Benilde-St. Margaret's2 0 0-2
Duluth Marshall2 1 0-3
First: B-Jungels (Risteau, Kaske), 1:25. D-Krenzen (McKenna, Dodd), 2:29. D-McKenna (Sepp, Farrell), 8:30. B-Newhouse, 15:55. Second: D-Lenz (Johnson, Fralich), 6:58. Saves: B: Bischel 10-4-2-16. D: Murray 8-8-11-27.
Lakeville North 4, Hill-Murray 3
Lakeville North1 2 1-4
Hill-Murray0 1 2-3
First: L-N. Poehling (J. Poehling, R. Poehling), 13:40. Second: L-Enebak (Johnson, Schneider), 2:29. H-Mills (Bremer, Peterson), 4:01. L-N. Poehling (J. Poehling, Johnson), 6:00. Third: L-N. Poehling (J. Poehling, Sadek), 3:00. H-Yeo (Ranallo, Ryan), 10:06. H-Ondrusik, 12:29. Saves: L: Edquist 9-7-6-22. H: Wendlandt 17-7-11-35.
Luverne 6, Totino-Grace 5
Totino-Grace2 1 2-5
Luverne0 5 1-6
First: T-Hentges (Lindquist), 5:40. T-Holtan (Hentges), 11:10. Second: L-Nelson (Smedsrud, Harder), 0:27. L-Nelson (Verhey, Smedsrud), 5:18. L-Nelson (Smedsrud), 7:17. L-Nelson (Smedsrud), 9:28. T-Schneider (Gunderson, Roney), 16:05. L-Smedsrud (Verhey), 16:13. Third: T-Holtan (Mueller), 5:12. L-Smedsrud (Nelson, Verhey), 6:30. T-Lindquist (Brodt, Schneider), 16:25. Saves: T: Lux 13-7-9-29. L: Crabtree 11-9-10-30.
Minnetonka 2, Bl. Jefferson 1 [OT]
Bloomington Jefferson0 0 1 0-1
Minnetonka0 1 0 1-2
Second: M-Schuldt (Payne, Skarda), 9:13. Third: B-Wendorf (Graff), 8:13. OT: M-Greene (Payne, Van Sant), 0:17. Saves: B: Waldron 5-6-8-1-20. M: Hanson 6-7-6-0-19.
New Prague 5, Albert Lea 0
Albert Lea0 0 0-0
New Prague0 2 3-5
Second: N-Gregor (Busch, Pint), 12:05. N-Gregor (Witt, Klein), 12:29. Third: N-O'Rourke (Kes, El-Wailli), 1:18. N-Skaja (Duque, Pint), 2:48. N-Gregor (Witt, Davis), 16:34. Saves: A: Matz 13-16-14-43. N: Wagner 4-3-8-15.
Red Wing 5, Monticello/A/ML 1
M/A/ML1 0 0-1
Red Wing0 1 4-5
First: M-Johnson (Maas, Zwack), 11:34. Second: R-Siewert, 9:09. Third: R-Cushing (Hanson), 1:37, sh. R-Kronbeck (Rehder), 4:44. R-Hanson (Rehder, Goggin), 10:14. R-Goggin (Rehder, Irwin), 15:48. Saves: M: Isaacson 5-9-11-25. R: Defore 9-5-6-20.
Simley 10, Becker/Big Lake 1
Simley5 3 2-10
Becker/Big Lake0 0 1-1
First: S-Leafgren (Cherry, Riebert), 0:37. S-Schorn Pedro (Steele), 1:06. S-Schorn Pedro (Leafgren), 6:17. S-Leafgren, 14:16. S-Leafgren (Albright), 15:17. Second: S-Warrick (Hayes), 6:59. S-Warrick (Hayes), 12:22. S-Prifrel (Warrick, Mergens), 15:31. Third: S-Leafgren (Warrick, Riebert), 5:50. B-Stalpes (Giving, Murnane), 6:31. S-Leafgren (Warrick, Riebert), 11:55. Saves: S: Alsterlund 2-5-5-12. B: Morrow 10-9-10-29.
Spring Lake Park 6, Princeton 1
Princeton0 1 0-1
Spring Lake Park4 1 1-6
First: S-Bormann (Turnquist), 4:41. S-Sunell (Nystrom, Gagnon), 6:40. S-Sunell (Nystrom), 13:30. S-Nystrom (Gagnon, Sunell), 14:18. Second: S-Nystrom (Sunell, Gagnon), 4:36. P-S. Carlson (Voce), 14:18. Third: S-Nystrom (Bentfield), 6:33. Saves: P: Dahlheimer 6-13-5-24. S: Furlano 4-10-8-22.
St. Thomas Academy 4, Wayzata 3
St. Thomas Academy3 0 1-4
Wayzata2 1 0-3
First: S-McDonald (Hallum, Stucker), 2:31, sh. W-Dingmann (Anderson), 4:00. W-Duma (Moelk, Senden), 9:33. S-Tufto (Versich), 11:11. S-Broetzman (Weihrauch), 13:29. Second: W-Sorensen (Duma, Senden), 3:04. Third: S-Donohue (Tufto, Versich), 13:40. Saves: S: Hallett 0-2-7-9. W: Schilling 4-8-8-20.
White Bear Lake 6, Centennial 0
White Bear Lake4 0 2-6
Centennial0 0 0-0
First: W-Giller (Welch, Anderson), 5:06. W-Pitcher (Gast, Newpower), 6:01. W-Newpower (Welch, Anderson), 10:13. W-Gast (Steffen), 10:38. Third: W-Gast, 11:37. W-Wachtler (Giller, Anderson), 13:16. Saves: W: Parenteau 3-1-5-9. C: Albers 3-0-0-3; Fellows 0-6-5-11.
Hockey • GIRLS
Bloomington Jefferson 2, Champlin Park 1
Champlin Park1 0 0-1
Bloom. Jefferson0 2 0-2
First: C-Martinson, 4:20. Second: B-Currin (Bianchi, Fasching), 0:37. B-Bianchi (Fasching, Currin), 14:28. Saves: C: Shuck 7-8-4-19. B: Bonney 3-6-5-14.
Chaska/Chanhassen 5, Orono 4
Chaska/Chanhassen2 2 1-5
Orono0 1 3-4
First: C-Bock (Fiedler, Anderson), 4:40. C-Tentis (Hinze), 15:11. Second: C-Passolt (Poinar, Wise), 4:02. C-Wise, 7:28. O-Harrison (Bren), 15:33. Third: C-Passolt (Morse), 0:53. O-Duffy (Nielsen, Sawatzke), 12:16. O-Antonenko (Harrison, Greiber), 14:18, sh. O-Bren (Nielsen, Sawatzke), 15:33. Saves: C: Peterson 10-5-9-24. O: Sterling 14-9-11-34.
Cretin-Derham Hall 2, Eden Prairie 2
Eden Prairie0 1 1-2
Cretin-Derham Hall0 2 0-2
Second: E-Rydland (Hengler, Morton), 2:50. C-Voight (Hansen, Boeckers), 5:17. C-Voight (Koemptgen), 15:03. Third: E-Wolfe (Morton), 14:20. Saves: E: Dobchuk 2-10-4-25. C: May 10-13-4-29.
Eastview 3, White Bear Lake 2 [OT]
Eastview1 0 1 1-3
White Bear Lake0 0 2 0-2
First: E-Beckman (Chatfield), 8:56. Third: W-Bealke, 4:23. W-Watson (Cooper, Howe), 11:28. E-Beckman (Snodgrass), 11:53. OT: E-Snodgrass (Leininger), 0:15. Saves: E: Pellicci 4-4-4-0-12; McMillan 0-0-1-0-1. W: Frank 11-5-7-0-23.
Hill-Murray 4, Stillwater 1
Hill-Murray1 2 1-4
Stillwater1 0 0-1
First: S-Eger (Greeder), 4:12, sh. H-Lambert (Featherstone), 11:00. Second: H-Kaasa (Prater), 10:05. H-Bonfe (Steffen), 10:40. Third: H-Prater (Anderson, Steffen), 16:24. Saves: H: Patrick 3-8-5-16. S: Lottsfeldt 9-10-0-19.
Mounds View 5, Benilde-St. Margaret's 3
Mounds View2 2 1-5
Benilde-St. Margaret's3 0 0-3
First: M-Conlin (Brodt, Quickstad), 7:11. M-Thompson (Cash), 10:30, sh. B-Peluso (Conry), 11:14. B-Conry (Stelljes), 13:44. B-Swedberg (Peluso, Simone), 15:58. Second: M-Conlin (Brodt, Cash), 12:34, sh. M-Brodt, 15:46. Third: M-Thompson (Conlin), 9:01. Saves: M: Dingman 7-4-10-21. B: DeGiulio 0-7-4-11.
Park of Cottage Grove 4, Apple Valley 1
Apple Valley0 1 0-1
Park of Cottage Grove0 2 2-4
Second: A-Breckner (Leong), 1:50. P-Kirsch (Robinson), 2:42. P-Houle, 12:13. Third: P-Houle, 1:17. P-Troje (Houle, Ackerman), 4:40. Saves: A: DeForrest 9-12-5-26. P: Press 7-6-7-20.
Princeton 4, Litchfield/Dassel-Cokato 1
Princeton0 2 2-4
Litchfield/Dassel-Cokato0 1 0-1
Second: P-Haverinen (Peterson, Skuza), 1:49. P-Schramel (Betzler), 11:09. L-Ryynanen (Hawley), 16:08. Third: P-Walter (Schramel), 11:08. P-Peterson (Walter, Walter), 11:36. Saves: P: Schramel 11-15-16-42. L: Benson 6-8-9-23.
Red Wing 3, Totino-Grace 2
Red Wing1 1 1-3
Totino-Grace1 0 1-2
First: R-Heise (Haley, Gillund), 6:56. T-Johnson (Steichen, Bertolas), 12:02. Second: R-Gillund (Heise, Corcoran), 11:27. Third: R-Haley, 8:35. T-Parnell, 14:46, sh. Saves: R: Corcoran 7-6-8-21. T: Knip 7-9-9-25.
Roseville 6, North St. Paul 0
Roseville4 1 1-6
North St. Paul0 0 0-0
First: R-Krelitz (Reilly), 3:20. R-Reilly (Krelitz), 8:45. R-Henthorne(Carter), 9:16. R-Gaffney (Capeti, Henthorne ), 11:34. Second: R-Reilly (Krelitz, Larson), 9:47. Third: R-Henthorne(Capeti), 2:06. Saves: R: Boss 3-5-3-11. N: Stickler 14-0-0-14; Larson 0-20-17-37.
Tartan 7, Simley 1
Tartan3 1 3-7
Simley0 1 0-1
First: T-Sandholm (Bjellos, Pearcy), 4:40. T-Tabaka (Pearcy), 6:50. T-Tabaka (Orlando), 15:40. Second: T-Bowlin, 3:47. S-Illetschko (Bergum, Schwark), 10:33. Third: T-Tabaka (Bjellos), 0:35. T-Pearcy (Tabaka, Sandholm), 9:53. T-Sandholm (Tabaka, Bjellos), 16:02. Saves: T: Campbell 7-12-18-37. S: Biggs 4-9-5-18.
Wayzata 4, Edina 1
Wayzata1 1 2-4
Edina0 0 1-1
First: W-Sorensen (Shaver, Heising), 3:02, sh. Second: W-Shaver (Heising), 15:50, sh. 3rd Period:(Wiitala), 2:51, sh. E-Williamson, 9:30, sh. W-Sorensen (Shaver), 11:50, sh. Saves: W: Stelter 5-7-8-20. E: Petersen 8-13-9-30.