THURSDAY
adapted SOFTBALL
CI DIVISION
• Mpls. Roosevelt 18, St. Paul Humboldt 3
• So. Washington Co. 17, Dakota United 4
PI DIVISION
• Anoka-Hennepin 15, Wayzata 3
BADMINTON
ST. PAUL CITY
• Johnson 5, Harding 2
METROPOLITAN AREA
• Eden Prairie 5, St. Paul Highland Park 2
• Mpls. South 4, Hmong Academy 3
• St. Paul Washington 7, Edina 0
BASEBALL
METRO WEST
• Chanhassen 2, Bl. Jefferson 1
MINNESOTA RIVER
• Belle Plaine 1, Tri-City United 0
• Jordan 4, Norwood Young America 3
MISSISSIPPI 8
• Chisago Lakes 3, Buffalo 0
• Rogers 7, North Branch 1
• St. Francis 10, Monticello 2
• St. Michael-Albertville 3 Cambridge-I. 0
NORTHWEST SUBURBAN
• Anoka 7, Spring Lake Park 0
• Maple Grove 6, Blaine 5
SOUTH SUBURBAN
• Eastview 9, Eagan 3
• Farmington 11, Rosemount 10
• Lakeville North 9, Apple Valley 7
TRI-METRO
• St. Agnes 10, Brooklyn Center 3
WRIGHT COUNTY
• Annandale 5, New London-Spicer 1
• Mound Westonka 7, Rockford 6
• Waconia 10, Orono 2
• Watertown-Mayer 7, Litchfield 6
METROPOLITAN AREA
• Belgrade-B-E 10-6, Howard Lake-W-W 0-11
GOLF • boys
CLASSIC SUBURBAN
At Southview C.C.
• Henry Sibley 157, Mahtomedi 165, South St. Paul 175. Medalist (par 36): Scott Fudenberg, Henry Sibley, 36.
INDEPENDENT METRO ATHLETIC
At Brookview G.C.
• Providence Academy 163, Breck 167. Medalist (par 36): Mac Turner, Breck, 36.
METRO EAST
At Hillcrest G.C.
• Hill-Murray 149, Hastings 160, Simley 165. Medalist (par 36): Sam Carlson, Hill-Murray, 36.
At Oak Marsh G.C.
• St. Thomas Academy 147, North St. Paul 160, Tartan 183. Medalist (par 35): Jack Graveline, St. Thomas Academy, 34.
NORTHWEST SUBURBAN
Links at Northfork G.C.
• Blaine 289, Anoka and Elk River 302, Centennial 303, Andover, Maple Grove and Totino-Grace 312, Armstrong 315, Coon Rapids 320, Spring Lake Park 335, Osseo 339, Champlin Park 340, Irondale 346. Medalist (par 72): Travis Heff, Coon Rapids 68.
TRI-METRO
At Columbia G.C.
• DeLaSalle 176, St. Anthony 180. Medalist (par 35): John Bogucki, DeLaSalle, 40.
WRIGHT COUNTY
At Shamrock G.C.
• Annandale 154, Mound Westonka 157, Litchfield 160, Dassel-Cokato 165, Watertown-Mayer 173, Rockford 175, New London-Spicer 177, Glencoe-Silver Lake 194. Medalist (par 36): Austin Janski, Annandale, 35.
WAYZATA INVITATIONAL
At Wayzata C.C.
• Blake 290, Wayzata 302, St. Michael-Albertville 303, Waconia 305, Lakeville South 306, Holy Family 311, St. Cloud Cathedral 326, Mankato East 330. Medalist (par 72): Reece Sanders, Blake, 68.
GOLF • GIRLs
INDEPENDENT METRO ATHLETIC
At Woodhill C.C.
• Blake 207, St. Paul Academy 245. Medalist (par 36): Maddie Wethington, Blake, 46.
At Baker National G.C.
• Providence Academy 197, Breck 182. Medalist (par 36): Grace Zumwinkle, Breck, 39.
LAKE
At Interlachen C.C.
• Edina 163, Minnetonka 195. Medalist (par 37): Grace Kellar, Edina, 39.
METRO EAST
At Hidden Greens G.C.
• Hill-Murray 193, Hastings 197. Medalists (par 36): Hannah Hubbart and Lauren Mattmiller, Hastings, 44.
At Dellwood C.C.
• Tartan 204, Mahtomedi 216. Medalist (par 36): Sydney VanFrost, Tartan, 46.
MCAA
At Fox Hollow G.C.
• Legacy Christian 192, Heritage Christian 208, New Life Academy 234, Southwest Christian 242. Medalist (par 36): Kiera Smith, Heritage Christian 38.
NORTHWEST SUBURBAN
At Victory Links G.C.
• Armstrong 174, Irondale 228. Medalist (par 36): Sarah Sontowski, Armstrong, 38.
At Edinburgh G.C.
• Champlin Park 188, Centennial 228. Medalist (par 36): Megan Munneke, Champlin Park, 37.
At Majestic Oaks G.C.
• Elk River 179, Blaine 197. Medalist (par 36): Morgan Bleyhl, Elk River, 39.
TRI-METRO
At Majestic Oaks G.C.
• Fridley 193, Holy Angels 203. Medalist (par 36): Brooke Teff, Fridley, 38.
At Gross National G.C.
• St. Anthony 188, DeLaSalle 225. Medalist (par 35): Leah Kendall, St. Anthony, 44.
At Ponds at Battle Creek G.C.
• Visitation 156, St Croix Lutheran 209. Medalist (par 35): Anni Heck, Visitation, 33.
WRIGHT COUNTY
At Baker National G.C.
• Waconia 197, Orono 210. Medalist (par 36): Lauren McNulty, Waconia, 40.
METROPOLITAN AREA
At Mississippi National G.C.
• Red Wing 306, Austin 399. Medalist (par 71): Stephanie Herzog, Red Wing, 73.
LACROSSE • boys
LAKE
• Eden Prairie 14, Wayzata 6
• Edina 9, Minnetonka 8
SOUTH SUBURBAN
• Eagan 15, Farmington 5
• Eastview 8, Shakopee 6
• Lakeville North 15, Burnsville 1
• Lakeville South 11, Apple Valley 6
• Prior Lake 12, Rosemount 11
METROPOLITAN AREA
• Hill-Murray 7, Monticello 6
• Northfield 12, Owatonna 10
• Orono 13, Delano 10
• Providence Academy 9, Holy Family 8
• Roseville 10, St. Paul 2
• Woodbury 8, Blake 5
LACROSSE • GIRLs
LAKE
• Minnetonka 15, Edina 11
METRO EAST
• Tartan 16, Hastings 3
METRO WEST
• Benilde-SM 15, Bl. Jefferson 12
SOUTH SUBURBAN
• Apple Valley 10, Lakeville South 6
• Eastview 14, Shakopee 1
METROPOLITAN AREA
• Columbia Heights 11, St. Paul 2
• Coon Rapids 19, Becker 7
• Hopkins 17, Cooper 3
• Mahtomedi 11, Mounds View 8
• Owatonna 7, Northfield 2
• Prior Lake 8, Stillwater 7
• Roseville 15, Shattuck St. Mary's 8
• Visitation 11, Rosemount 10
SOFTBALL
MINNESOTA RIVER
• Belle Plaine 7, Tri-City United 0
• Jordan 10, Norwood Young America 4
• LeSueur-Henderson 5, Sibley East 0
MISSISSIPPI 8
• Buffalo 3, Chisago Lakes 2
• Cambridge-I. 5, St. Michael-Albertville 0
• Monticello 5, St. Francis 2
• Princeton 10, Big Lake 6
• Rogers 5, North Branch 0
NORTHWEST SUBURBAN
• Maple Grove 7, Blaine 6
SOUTH SUBURBAN
• Apple Valley 5, Lakeville North 3
• Eagan 5, Eastview 4
• Farmington 7, Rosemount 6
SUBURBAN EAST
• Certin-Derham Hall 4, Roseville 3
WRIGHT COUNTY
• Waconia 6, Orono 3
METROPOLITAN AREA
• Mankato East 4, Shakopee 2
TENNIS • boys
MISSISSIPPI 8
• St. Michael-Albertville 7, North Branch 0
NORTHWEST SUBURBAN
• Coon Rapids 4, Osseo 1
• Maple Grove 7, Champlin Park 0
• Totino-Grace 5, Anoka 2
SOUTH SUBURBAN
• Shakopee 6, Lakeville North 1
SUBURBAN EAST
• East Ridge 7, White Bear Lake 0
WRIGHT COUNTY
• Orono 7, Litchfield 0
METROPOLITAN AREA
• Becker 7, Mora 0
• Delano 7, Heritage Christian 0
• Northfield 6, Mankato East 0
TRACK & FIELD • GIRLs
METROPOLITAN AREA
• White Bear Lake 183, Hudson (Wis.) 164.5, Roseville 148.5, Tartan 37.5, Buffalo 34, Spring Lake Park 32.5
RANKINGS
BASEBALL
Ratings provided by Let's Play Baseball.
CLASS 4A
• 1. Wayzata; 2. Minnetonka; 3. Woodbury; 4. Chanhassen; 5. Prior Lake; 6. St. Michael-Albertville; 7. Cretin-Derham Hall; 8. Lakeville North; 9. Edina; 10. Eden Prairie.
CLASS 3A
• 1. Bemidji; 2. Marshall; 3. Mahtomedi; 4. Northfield; 5. Mankato West; 6. Alexandria; 7. Rocori; 8. Little Falls; 9. Red Wing; 10. Kasson-Mantorville.
CLASS 2A
• 1. St. Cloud Cathedral; 2. Minnehaha Academy; 3. Belle Plaine; 4. Rochester Lourdes; 5. Cannon Falls; 6. Dilworth-Glyndon-Felton; 7. St. Charles; 8. LaCrescent; 9. Glencoe-Silver Lake; 10. Holy Family.
CLASS 1A
• 1. Springfield; 2. New Ulm Cathedral; 3. Brandon-Evansville; 4. Hayfield; 5. Red Lake County; 6. Sleepy Eye St. Mary's; 7. Lewiston-Altura; 8. Mankato Loyola; 9. BOLD; 10. Lac qui Parle Valley.