AUTO RACING
MONSTER CUP
DAYTONA 500
Sunday's lineup • Daytona Beach, Fla.
(With car number in parentheses. Note: C - Chevy; F - Ford; T - Toyota.)
1. (24) Chase Elliott, C, 192.872 mph
2. (88) D. Earnhardt Jr., C, 192.864 mph
3. (2) Brad Keselowski, F, 192.691 mph
4. (14) Clint Bowyer, F, 192.571 mph
5. (78) Martin Truex Jr., T, 192.308 mph
6. (11) Denny Hamlin, T, 192.213 mph
7. (4) Kevin Harvick, F, 192.189 mph
8. (5) Kasey Kahne, C, 192.090 mph
9. (20) Matt Kenseth, T, 192.016 mph
10. (31) Ryan Newman, C, 191.996 mph
11. (18) Kyle Busch, T, 191.767 mph
12. (13) Ty Dillon, C, 191.453 mph
13. (17) R. Stenhouse Jr., F, 192.004 mph
14. (48) Jimmie Johnson, C, 191.898 mph
15. (19) Daniel Suarez, T, 191.877 mph
16. (42) Kyle Larson, C, 191.804 mph
17. (22) Joey Logano, F, 191.779 mph
18. (21) Ryan Blaney, F, 191.746 mph
19. (6) Trevor Bayne, F, 191.718 mph
20. (77) Erik Jones, T, 191.693 mph
21. (27) Paul Menard, C, 191.534 mph
22. (41) Kurt Busch, F, 191.420 mph
23. (1) Jamie McMurray, C, 191.396 mph
24. (10) Danica Patrick, F, 191.318 mph
25. (43) Aric Almirola, F, 190.990 mph
26. (3) Austin Dillon, C, 190.973 mph
27. (34) Landon Cassill, F, 190.335 mph
28. (47) AJ Allmendinger, C, 190.283 mph
29. (32) M. DiBenedetto, F, 190.054 mph
30. (95) M. McDowell, C, 189.721 mph
31. (37) Chris Buescher, C, 189.422 mph
32. (38) David Ragan, F, 189.402 mph
33. (75) B. Gaughan, C, 189.294 mph
34. (72) Cole Whitt, F, 189.107 mph
35. (15) Michael Waltrip, T, 189.080 mph
36. (7) Elliott Sadler, C, 188.561 mph
37. (55) Reed Sorenson, T, 187.332 mph
38. (96) DJ Kennington, T, 186.819 mph
39. (23) Joey Gase, T, 185.843 mph
40. (83) Corey LaJoie, T, 185.246 mph
Failed to qualify
41. (33) J. Earnhardt, C, 184.767 mph
42. (51) Timmy Hill, C, 184.102 mph
baseball
mlb spring training
Results Thursday
Detroit 8, Florida Southern 0
Boston 9, Northeastern 6
Philadelphia 6, U. of Tampa 0
Games Friday
Tampa Bay at Twins, 6:05 pm
Baltimore at Detroit, 12:05 pm
N.Y. Mets at Boston, 12:05 pm
Philadelphia at N.Y. Yankees, 12:05 pm
Cincinnati at San Francisco, 2:05 pm
Milwaukee at Milwaukee, 2:05 pm
BASKETBALL
TIMBERWOLVES STATISTICS
(Through Thursday)
PlayerGMinPtsRebAst
Towns5736.523.711.82.9
Wiggins5737.223.24.12.5
LaVine4737.218.93.43.0
Dieng5732.010.27.91.9
Muhammad5319.69.42.90.5
Rubio5132.18.93.88.4
Bjelica5517.25.83.31.1
Stephenson412.34.31.80.8
Payne127.74.01.70.3
Rush2318.03.81.70.7
Dunn5316.63.62.22.5
Jones3511.43.20.92.2
Hill57.92.02.60.0
Aldrich519.31.82.80.5
Lucas III52.10.40.00.2
Totals57241.5104.842.423.4
Opponents57241.5105.740.622.6
HOCKEY
WILD STATISTICS
(Through Thursday)
PlayerGPGATP+/-PIM
Granlund59193655296
Koivu581729463022
Niederreiter591926451939
Staal59172845720
Coyle591430441334
Zucker591823413228
Pominville5910283814
Suter59825333322
Parise50141428-528
Spurgeon55820283218
Dumba55717242043
Haula4912820820
Brodin4531316416
Stewart5911314-179
Schroeder2636950
Scandella48268423
Folin41257622
Graovac4660646
Eriksson Ek923522
Prosser27044-24
Dalpe912309
Olofsson8022-10
Bertschy501104
Gabriel13011029
Pulkkinen9101-12
Reilly1710112
Cannone300000
Mitchell11000-10
Tuch6000-30
Totals591953315260510
Opponents591362413770521
GOALIESWLOTSOSV%GAA
Dubnyk321135.9332.01
Kuemper7330.9103.05
Totals391465.9262.28
Opponents203363.8903.27
COLLEGE • MEN
BIG TENWLTSWPtsGFGA
Gophers11300336246
Wisconsin10400305843
Ohio State7611235549
Penn State7610225146
Michigan21022103762
Michigan St.2102083552
Overall: Gophers 20-8-2, Wisconsin 17-10-1, Ohio State 16-8-6, Penn State 18-8-2, Michigan 9-16-3, Michigan St. 6-19-3.
GAMES FRIDAY
Wisconsin at Gophers, 7 pm
Michigan at Ohio State, 6:05 pm
Penn State at Michigan St., 6:05 pm
GAMES SATURDAY
Wisconsin at Gophers, 7 pm
Michigan at Ohio State, 6 pm
Penn State at Michigan St., 6:05 pm
NCHCWLTSWPtsGFGA
Minn. Duluth14433487043
Denver14332476435
W. Michigan11811356161
St. Cloud State91010285354
Omaha81020266576
North Dakota81111265552
Miami (Ohio)51242215069
Colorado Coll.31430123563
Overall: Denver 22-6-4, Minn. Duluth 20-5-6, W. Michigan 18-8-4, St. Cloud State 15-14-1, Omaha 15-12-5, North Dakota 15-13-3, Miami (Ohio) 9-16-6, Colorado College 7-20-3.
RESULT THURSDAY
Minn. Duluth 4, Miami (Ohio) 3
GAMES FRIDAY
Miami (Ohio) at Minn. Duluth, 7:07 pm
Omaha at North Dakota, 7:37 pm
W. Michigan at Colorado Coll., 8:37 pm
St. Cloud State at Denver, 9:05 pm
GAMES SATURDAY
Omaha at North Dakota, 7:07 pm
W. Michigan at Colorado Coll., 7:07 pm
St. Cloud State at Denver, 8:05 pm
WCHAWLTSWPtsGFGA
Bemidji St.19522616841
Michigan Tech14663517452
MSU Mankato14842488665
Bowling Green121311387065
Ferris St.111232387169
Alaska91343346180
Lake Superior St.81263337380
N. Michigan91431316269
Ala.-Huntsville91430306886
Anchorage61462264874
Overall: Bemidji St. 19-12-3, Michigan Tech 17-12-7, MSU Mankato 18-10-4, Bowling Green 15-17-2, Ferris St. 12-17-4, Alaska 10-18-4, Lake Superior St. 11-15-6, N. Michigan 11-19-4, Ala.-Huntsville 9-20-3, Anchorage 7-19-6.
GAMES FRIDAY
Ala.-Huntsville at Bowl. Green, 6:07 pm
Michigan Tech at N. Michigan, 6:07 pm
Ferris St. at Lake Superior St., 6:37 pm
MSU Mankato at Bemijdi St., 7:07 pm
Alaska at Anchorage, 10:07 pm
GAMES SATURDAY
Ala.-Huntsville at Bowl. Green, 6:07 pm
Michigan Tech at N. Michigan, 6:07 pm
Ferris St. at Lake Superior St., 6:07 pm
MSU Mankato at Bemijdi St., 7:07 pm
Alaska at Anchorage, 10:07 pm
MIAC PLAYOFFS
Quarterfinals • Thursday
No. 5 Concordia 3, No. 4 Hamline 2
Semifinals • Friday
No. 5 Concordia at No. 1 St. Thomas, 7 pm
No. 3 St. Mary's at No. 2 Augsburg, 7:30 pm
NCHA PLAYOFFS
Semifinals • Saturday
Marian at Adrian, 1 pm
St. Scholastica at St. Norbert, 7 pm
COLLEGE • WOMEN
WCHA PLAYOFFS
Quarterfinals • Best-of-3
Bemidji St. at Gophers
G1: Friday, 6:07 pm
G2: Saturday, 4:07 pm
G3: Sunday, 4:07 pm (if nec.)
Minn. Duluth leads St. Cloud State, 1-0
G1: Minn. Duluth 5, St. Cloud St. 0
G2: Friday, 3:07 pm
G3: Sunday, 3:07 pm (if nec.)
MSU Mankato at Wisconsin
G1: Friday, 7:07 pm
G2: Saturday, 4:07 pm
G3: Sunday, 3:07 pm (if nec.)
Ohio State at North Dakota
G1: Friday, 2:07 pm
G2: Saturday, 2:07 pm
G3: Sunday, 2:07 pm (if nec.)
MIAC PLAYOFFS
Quarterfinals • Friday
No. 5 Hamline at No. 4 St. Thomas
Semifinals • Saturday
No. 4/5 winner at No. 1 Gustavus, 2 pm
No. 3 Concordia at No. 2 Augsburg, 2 pm
TENNIS
PRO • MEN
DELRAY BEACH OPEN
Second round • Delray Beach, Fla.
• Steve Darcis def.
Nikoloz Basilashvili, 6-3, 7-5
• Sam Querrey (4) def.
Jared Donaldson, 6-2, 6-3
• Donald Young def.
Taylor Fritz, 4-6, 6-3, 6-4
• Juan del Potro (7) def.
Damir Dzumhur, 7-6 (5), 4-6, 6-3.
Quarterfinals
• Donald Young def.
Steve Darcis, walkover.
RIO OPEN
Second round • Rio de Janeiro
• Alexandr Dolgopolov def.
Horacio Zeballos, 7-6 (4), 4-6, 6-4.
• Pablo Carreno Busta (4) def.
Victor Estrella Burgos, 6-2, 4-6, 6-2.
• Casper Ruud def. Roberto Carbaelles Baena, 6-7 (4), 6-4, 7-6 (3).
WORLD TOUR OPEN 13
Second round • Marseille, France
• Daniil Medvedev def.
Jan-Lennard Struff, 6-3, 3-6, 7-6 (3)
• Norbert Gombos def.
Nicolas Mahut, 7-5, 3-6, 7-6 (5)
• Jo-Wilfried Tsonga (2) def.
Illya Marchenko, 6-3, 6-3
• Gael Mofils (1) def.
Sergiy Stakhovsky, 6-1, 6-4
PRO • WOMEN
Dubai Duty Free Championships
Quarterfinals • Dubai, UAE
• Anastasija Sevastova def.
Wang Qiang, 6-4, 7-5
• Elina Svitolina (7) def.
Lauren Davis, 6-0, 6-4
• Caroline Wozniacki (10) def.
CiCi Bellis, 6-3, 6-2
• Angelique Kerber (1) def.
Ana Konjuh, 6-3, 6-2
HUNGARIAN OPEN
Second round • Budapest, Hungary
• Yanina Wickmayer (5) def.
Irina Khromacheva, 6-4, 6-2
• Carina Witthoef def.
Irina Falconi, 7-6 (3), 6-3
• Timea Babos (1) def.
Anna Blinkova, 6-3, 6-2
• Oceane Dodin (7) def.
Tamara Korpatsch, 6-2, 6-1
TRANSACTIONS
BASEBALL
American League
Texas: Agreed to terms with INF Hanser Alberto, LHP Dario Alvarez, RHP Matt Bush, LHP Alex Claudio, LHP Andrew Faulkner, RHP Chi Chi Gonzalez, RHP Mike Hauschild, RHP Jose Leclerc, RHP Nick Martinez, OF Nomar Mazara, C Brett Nicholas, 2B Rougned Odor, INF/OF Drew Robinson, OF Ryan Rua and RHP Tyler Wagner on one-year contracts and with OF/1B Kevin Keyes on a minor league contract.
BASKETBALL
National Basketball Association
Brooklyn: Waived G Marcus Thornton.
Detroit: Recalled F Henry Ellenson and G Michael Gbinije from Grand Rapids (NBADL).
Memphis: Signed G Toney Douglas for the remainder of the season
Milwaukee: Traded C Roy Hibbert to Denver for a future second-round pick.
Oklahoma City: Acquired Fs Taj Gibson and Doug McDermott from Chicago for G Cameron Payne, C Joffrey Lauvergne, G Anthony Morrow and a 2018 second-round draft pick.
FOOTBALL
National Football League
Vikings: Named Darrell Hazell wide receivers coach and Derik Keyes assistant strength and conditioning.
Buffalo: Named Scott Berchtold special assistant and Derek Boyko vice president of communications.
Detroit: Signed OT Pierce Burton.
New York Jets: Released OT Breno Giacomini and PK Nick Folk.
Tampa Bay: Released CB Alterraun Verner.
HOCKEY
National Hockey League
Chicago: Agreed to terms with Gr Jeff Glass on a two-year contract through the 2017-18 season.
Detroit: Reassigned F Dylan Sadowy from Grand Rapids (AHL) to Toledo (EXCHL).
Pittsburgh: Acquired D Ron Hainsey from Carolina for F Danny Kristo and a 2017 second-round draft pick.
Washington: Reassigned F Travis Boyd to Hershey (AHL). Recalled F Riley Barber and D Aaron Ness from the Hershey.
ECHL
ECHL: Approved the transfer of ownership of the Allen Americans Hockey Club from Steven Brothers Sports Management Group to Reading Royals owner Jack Gulati effective immediately.
Alaska: Announced the franchise will shut down after the current season.
SOCCER
Major League Soccer
New York City FC: Signed D Ben Sweat.
Philadelphia: Signed D Aaron Jones.
TODAY'S LINE
NBA
FAVORITELINEUNDERDOG
FRIDAY
TIMBERWOLVES3½Dallas
Memphis1INDIANA
Washington8PHILADELPHIA
TORONTO3Boston
ATLANTA3½Miami
Utah2½MILWAUKEE
OKLAHOMA CITY10L.A. Lakers
CHICAGO6½Phoenix
DENVER10Brooklyn
L.A. CLIPPERSoffSan Antonio
NHL
FAVORITELINEUNDERDOG
FRIDAY
WASH. -193/+178Edmonton
FLORIDA-150/+140Calgary
CAROLINA-130/+120Ottawa
DALLASoff/offArizona
COLLEGE MEN'S BASKETBALL
FAVORITELINEUNDERDOG
FRIDAY
GREEN BAYpickOakland
DARTMOUTH2½Brown
Princeton7COLUMBIA
Pennsylvania3½CORNELL
HARVARD4½Yale
N. KENTUCKY8Ill.-Chicago
Valparaiso2WRIGHT ST.
MILWAUKEE4½Detroit
Dayton1½DAVIDSON
CALIFORNIA19Oregon St.
TOLEDO7½C. Michigan
BUFFALO2Akron
Note: Home teams are in CAPS.