See more of the story

MONDAY

adapted FLOOR HOCKEY

CI DIVISION

• South Suburban 10, St. Paul Humboldt 4

PI DIVISION

• Robbinsdale/Hop/MW 8, Maple Grove 2

BASketball • BOYS

MCAA

• Lester Prairie/HT 58, West Lutheran 42

METRO EAST

• North St. Paul 79, Hastings 62

• Simley 87, Henry Sibley 80, 2 OT

• St. Thomas Academy 76, Mahtomedi 67

• Tartan 58, Hill-Murray 40

METRO WEST

• Benilde-St. Margaret’s 73, Richfield 48

• Bloom. Jefferson 50, Bloom. Kennedy 30

• Chanhassen 87, St. Louis Park 78

• Cooper 74, Chaska 58

MINNEAPOLIS CITY

• North 76, Washburn 60

• Roosevelt 75, Southwest 74, OT

MINNESOTA RIVER

• Belle Plaine 67, LeSueur-Henderson 58

• Jordan 71, Norwood Young America 46

• Mayer Lutheran 61, Tri-City United 29

MISSISSIPPI 8

• Buffalo 72, St. Francis 54

• Cambridge-Isanti 66, Big Lake 63

• Chisago Lakes 61, Monticello 44

• St. Michael-Albertville 83, North Branch 50

NORTHWEST SUBURBAN

• Blaine 59, Anoka 49

• Champlin Park 96, Elk River 68

• Osseo 79, Centennial 52

• Maple Grove 70, Armstrong 50

• Park Center 100, Coon Rapids 68

• Spring Lake Park 68, Irondale 37

• Totino-Grace 69, Andover 58

SOUTH SUBURBAN

• Apple Valley 95, Burnsville 60

• Eagan 74, Rosemount 63

• Lakeville North 89, Shakopee 59

• Lakeville South 57, Farmington 53

• Prior Lake 81, Eastview 47

ST. PAUL CITY

• Harding 80, Como Park 75, OT

• Highland Park 73, Washington 64

• Johnson 101, Central 90

TRI-METRO

• St. Anthony 61, Columbia Heights 57

TWIN CITIES ATHLETIC

• Calvin Christian 61, AFSA 32

• Christian Life 70, Math and Science 24

• Cristo Rey Jesuit 84, International School 49

• North Lakes 91, Hiawatha Collegiate 42

• Prairie Seeds 110, Community of Peace 50

METROPOLITAN AREA

• Austin 87, Red Wing 47

• Kimball 63, Litchfield 50

• Maple Lake 54, Watertown-Mayer 42

• Mound Westonka 50, Howard Lake-W-W 30

• New Life Academy 75, South St. Paul 74

basketball • GIRLS

METRO EAST

• Hastings 75, North St. Paul 32

• Henry Sibley 52, Simley 48

• Hill-Murray 51, Tartan 48

• Mahtomedi 59, South St. Paul 26

METRO WEST

• Benilde-St. Margaret’s 64, Richfield 48

• Bloom. Kennedy 43, Bloom. Jefferson 33

• Chanhassen 63, St. Louis Park 58

• Cooper 62, Chaska 60

MINNEAPOLIS CITY

• North 67, Washburn 25

• Southwest 64, Roosevelt 46

MISSISSIPPI 8

• Buffalo 68, St. Francis 49

• Chisago Lakes 61, Monticello 44

• St. Michael-Albertville 80, North Branch 42

NORTHWEST SUBURBAN

• Andover 66, Totino-Grace 59

• Anoka 62, Blaine 32

• Centennial 61, Osseo 21

• Champlin Park 46, Elk River 38

• Coon Rapids 58, Park Center 55

• Maple Grove 64, Armstrong 49

• Spring Lake Park 48, Irondale 44

ST. PAUL CITY

• Central 72, Johnson 12

• Como Park 67, Harding 36

• Highland Park 71, Washington 30

SOUTH SUBURBAN

• Apple Valley 57, Burnsville 45

• Eastview 64, Prior Lake 35

• Farmington 58, Lakeville South 44

• Lakeville North 70, Shakopee 59

• Rosemount 50, Eagan 30

TRI-METRO

• St. Anthony 66, Columbia Heights 48

TWIN CITIES ATHLETIC

• Hope Academy 38, Community of Peace 19

• Liberty Classical 45, Hmong Academy 27

• Nova Classical 69, Charter Stars 41

WRIGHT COUNTY

• Waconia 78, Dassel-Cokato 50

METROPOLITAN AREA

• Austin 69, Red Wing 56

• Northfield 78, Kasson-Mantorville 48

• St. Peter 55, Mayer Lutheran 52

• New Life Acad. at Concordia Acad.

gymnastics

NORTHWEST SUBURBAN

• Elk River 138.175, Blaine 132.825. All-around: Miranda Schwieger, Elk River, 35.375.

SOUTH SUBURBAN

• Eagan 143.425, Prior Lake 143.4. All-around: Shannon McCoy, Eagan, 36.75.

hockey • boys

METRO WEST

• Chaska 7, Bloomington Jefferson 3

MISSISSIPPI 8

• Buffalo 6, Chisago Lakes 0

SOUTH SUBURBAN

• Lakeville North 8, Farmington 3

WRIGHT COUNTY

• Holy Family 5, Orono 0

• New Prague 2, Mound Westonka 1

METROPOLITAN AREA

• Albert Lea 6, Red Wing 4

• Bloom. Kennedy 5, Providence Acad. 5, OT

• New Ulm 5, Northfield 5, OT

• St. Michael-Albertville 3, Maple Grove 0

• St. Paul Johnson 4, Simley 1

hockey • GIRLS

METROPOLITAN AREA

• St. Cloud 4, Osseo/Park Center 0

• St. Paul United 3, River Lakes 1

CLASS 2A

Section 1 • First round

• Roch. Century 2, Roch. John Marshall 1

SWIMMING • boys

SOUTH SUBURBAN

• Lakeville South 92, Lakeville North 82

• Shakopee 100, Apple Valley 67

SUMMARIES

BASketball • BOYS

Apple Valley 95, Burnsville 60

Burnsville 33 27-60

Apple Valley 46 49-95

Burnsville: Shepley 17, May 13, Miklowski 10, Kamara 7, Krekelberg 6, Rosenber 5, Bardwell 2. Apple Valley: Jones 20, Hendrickson 17, Brown 14, Arnold 8, Rolland 8, Possis 7, Wangerin 6, Korba 6, Thomas 4, Thomas 3, Christiansen 2.

Belle Plaine 67, Le Sueur-Henderson 58

Le Sueur-Henderson 26 32-58

Belle Plaine 25 42-67

Le Sueur-Henderson: Borchardt 19, Nesbit 16, Champagne 8, Maczkowicz 6, Clarke 5, Miller 4. Belle Plaine: Hastings 21, Hunsader 12, Dikmen 12, Bigouette 9, Kahle 6, Gregory 5, Otto 2.

Benilde-St. Margaret’s 73, Richfield 48

Richfield 29 19-48

Benilde-St. Margaret’s 36 37-73

Richfield: Miles 11, Keosongseng 11, January 10, Wade-Henderson 9, Hussein 5, Sanders 2. Benilde-St. Margaret’s: Dunn 21, Miller 14, Johnson 8, Drees 7, Uphus 7, Jacobsen 6, Alada 6, Peterson 3, Layton 1.

Blaine 59, Anoka 49

Blaine 25 34-59

Anoka 25 24-49

Blaine: Mitchell 18, Bynum 11, Strand 7, Larson 6, Nebo 5, Kaul 5, Browne 5, Strand 2. Anoka: Madyun 16, Phipps 10, Ostendorf 8, Lindenberg 6, Lombard 5, Wieczorek 2, Cooper 2.

Bloom. Jefferson 50, Bloom. Kennedy 30

Bloomington Kennedy 12 18-30

Bloomington Jefferson 16 34-50

Bloomington Kennedy: Aune 11, Stone 6, Mormant 4, Klinger 3, Coutier 2, Ardley 2, Barber 1, Starks 1. Bloomington Jefferson: Bedor 15, Watts 11, Anderson 5, Bechtold 5, Williams 4, Evens 4, Chau 2, Jangchup 2, Kipper 2.

Buffalo 72, St. Francis 54

Buffalo 42 30-72

St. Francis 29 25-54

Buffalo: Willert 25, Dahl 25, Bouman 13, Dalbec 4, Maatz 2, Coyle 2, Munsterteiger 1. St. Francis: Bednarz 14, Kulsrud 12, Schroeder 11, Wald 8, Wald 5, Huebner 2, Young 2.

Cambridge-Isanti 66, Big Lake 63

Big Lake 33 30-63

Cambridge-Isanti 30 36-66

Big Lake: Rudlong 22, Harris 13, Hinrichs 8, Nagorski 8, Teige 6, O’Brien 5, Ireland 1. Cambridge-Isanti: Abraham 21, Malamisuro 14, Williams 10, Ledahl 10, Chromy 6, Olson 5.

Champlin Park 96, Elk River 68

Champlin Park 43 53-96

Elk River 40 28-68

Champlin Park: Strong 30, Otto 20, Grant 17, Seley 7, McKenzie 6, Tappa 4, Counce 2, Walter 2, John 2, Olson 2, Rens 2, Kamara 2. Elk River: Fruth 16, Burdine 15, Behne 8, O’Connor 8, Larson 7, Roberts 6, Erickson 4, Larson 2, Jarmoluk 2.

Cooper 74, Chaska 58

Cooper 17 57-74

Chaska 32 26-58

Cooper: Justice 29, Hill 17, Miller 10, Burns 8, Sproles 4, Snoddy 3, Massey 2, Vaughn 1. Chaska: Nicholson 27, Bjorklund 11, Krenos 7, Fix 6, Lea 3, Eliason 2, Peters 2.

Jordan 71, Norwood Young America 46

Jordan 29 42-71

Norwood Young America 21 25-46

Jordan: Tiedman 20, Samuelson 19, Niebuhr 14, Friedges 8, Smith 5, Anderson 3, Draheim 2. Norwood Young America: Herrmann 11, O’Neil 10, Corlett 7, Wischnack 7, Plante 3, Molva 2, Fahey 2, Glander 2, Dvorak 2.

Lakeville North 89, Shakopee 59

Lakeville North 43 46-89

Shakopee 30 29-59

Lakeville North: Lewko 17, Blascziek 16, Jensen 14, Wahl 13, Andersen 11, Staloch 7, Denk 4, Mosaert 3, Tomzak 2, Fossey 2. Shakopee: Katona 19, Cordes 10, Mitchell 9, Druvenga 7, Budin 6, Leininger 6, Lockwood Jr. 2.

Lester Prairie/HT 58, West Lutheran 42

Lester Prairie/Holy Trinity 28 30-58

West Lutheran 20 22-42

Lester Prairie/Holy Trinity: Ziermann 21, Lee 11, Bayerl 10, Schuette 6, Buhr 4, Ruzicka 3, Scheevel 2, Jackson 1. West Lutheran: Johnson 14, Vollrath 9, Kokkinen 6, Warren 3, Lauria 3, Ellis 3, Englert 2, Charleson 2.

Maple Grove 70, Armstrong 50

Maple Grove 36 34-70

Armstrong 31 19-50

Maple Grove: Adams 19, Battist 17, Dreyer 11, Stensland 10, Rainey 9, Wilner 2, Parker 2. Armstrong: Breitbach 13, Frye 9, Miller 7, Peterson 7, Biewen 5, Lozier 3, Priem 3, Togbasi 3.

Mayer Lutheran 61, Tri-City United 29

Mayer Lutheran 26 35-61

Tri-City United 18 11-29

Mayer Lutheran: Noennig 22, Woolhouse 17, Tjernagel 13, Feltman 5, Baumann 4. Tri-City United: Feddema 9, Dooley 6, Skluzacek 5, Sexe 2, Budin 2, Witte 2, Davis 2, Hurd 1.

Mound Westonka 50, HL-W-W 30

Howard Lake-Waverly-Winsted 19 11-30

Mound Westonka 21 29-50

Howard Lake-Waverly-Winsted: Karels 10, Bangasser 6, Uter 4, Kittock 3, Huston 3, Jones 2, Bush 2. Mound Westonka: Kraay 13, Dahl 12, Sexton 7, Dempsey 5, N. Phommahaxay 4, S. Phommahaxay 3, Prok 2, MacKell 2, Orenge 2.

Mpls. North 76, Mpls. Washburn 60

Minneapolis North 30 46-76

Minneapolis Washburn 30 30-60

Mpls. North: Wilson IV 26, Hardin 15, Sanford 14, Johnson 7, O. Brown 5, El-Amin 5, C. Brown III 4. Mpls. Washburn: Cook-Gordon 14, Johnson 13, Adams 12, Johnson 5, Rogers 4, Lotz 3, Garrison 3, Mahamud 2, Yares 2, Golden 2.

Mpls. Roos. 75, Mpls. Southwest 74 [OT]

Minneapolis Roosevelt 32 28 15-75

Minneapolis Southwest 24 36 14-74

Minneapolis Roosevelt: Sims 35, Buchwald 14, Dixon 11, Barnes 8, Abdi 3, Gundy 2, Atson 2. Minneapolis Southwest: Polydorou 29, Bogen-Grose 16, Lieberman 9, Fischer 7, Peterson 5, Brown 3, Clark 3, Blumenfeld 2.

New Life Academy 75, South St. Paul 74

New Life Academy 40 35-75

South St. Paul 36 38-74

New Life Academy: Thor 24, Hullett 18, Wynia 12, Reader 10, Gorter 7, Kaus 3, Rygh 1. South St. Paul: Dodd 27, Taylor 16, Hussein 12, Vance 8, Lenertz 4, Patnode 3, Richmond 2, Osborne 2.

Osseo 79, Centennial 52

Centennial 32 20-52

Osseo 36 43-79

Centennial: Anderson 21, Van Buskirk 8, Metz 7, Zola 7, Skaj 4, Larson 3, Adegoke 2. Osseo: Paige 29, Williams 17, Theisen 15, Fallah 9, Mulbah 4, Waits 2, Richardson 2, Stokes 1.

Park Center 100, Coon Rapids 68

Coon Rapids 33 35- 68

Park Center 51 49-100

Coon Rapids: Holland 14, Sayers 12, Smith 10, Hussein 10, Winston 6, Mahn 6, McGrath 4, Aurelius 4, Farley 2. Park Center: Broadway 22, Cook 14, Whitlock 11, Brown 9, Frierson 8, Dainja 8, Parker 7, Purnell 6, Garrison 5, Lewis 3, Ijadimbola 3, Chatman 2, Tamba 2.

Prairie Seeds 110, Community of Peace 50

Community of Peace 23 27- 50

Prairie Seeds Academy 65 45-110

Community of Peace: Smith 12, Green 11, Howell 7, Milton 6, Baker 6, Pujols 4, Hoefs 2, Campbell 2. Prairie Seeds Academy: Jones 36, Bohanon 24, Ferguson 14, Booth 11, Jones 10, Robinson 9, Anderson 6.

Prior Lake 81, Eastview 47

Eastview 27 20-47

Prior Lake 48 33-81

Eastview: Crowl 22, Barry 8, Raspberry 6, Machacek 4, Ibrahim 3, Bolger 2, Green 2. Prior Lake: Garcia 24, Jones 15, Jacox 11, Nissen 8, Moorse 6, Bernick 5, Collins 4, Bair 3, Greives 2, Schoeller 2, Fredrickson 1.

Simley 87, Henry Sibley 80 [OT]

Henry Sibley 33 33 8 6-80

Simley 39 27 8 13-87

Henry Sibley: Zubulake 25, Satar 22, Spearman 13, Grant 6, Reyes 5, Schilling 5, Massie 4. Simley: Robinson 41, Binley 25, Walker 13, Carnes 5, Vujovich 3.

Spring Lake Park 68, Irondale 37

Spring Lake Park 35 33-68

Irondale 17 20-37

Spring Lake Park: Remme 24, Myren 16, Philips 6, Elkerton 4, Wenholz 4, Steward 4, Johnson 4, Whann 2, Skelly 2, Johnston 2. Irondale: Glodek 10, Irving 7, Schicker 7, Schramm 4, Price 3, Wolney 2, Ejiofor 2, Jorgensen 2.

St. Anthony 61, Columbia Heights 57

St. Anthony 27 34-61

Columbia Heights 36 21-57

St. Anthony: Smith 22, Nelson 13, Jah 8, Jahnke 6, Nelson 6, Hergenrader 3, Jaeger Mountain 3. Columbia Heights: Hardrict 16, Roberson 15, Matthews 13, Davis 11, Jones 2.

StP Harding 80, StP Como Park 75 [OT]

St. Paul Como Park 27 41 7-75

St. Paul Harding 33 35 12-80

St. Paul Como Park: Edwards 16, Simmons 14, Walton 13, Ward 10, Tucker 7, McCoy 6, Barros 5, Bobo 4. St. Paul Harding: Christian 29, Danielson 20, Sharp 17, Huerta 5, Dates 5, Caldwell 4.

StP Highland Park 73, StP Washington 64

St. Paul Highland Park 38 35-73

St. Paul Washington 31 33-64

St. Paul Highland Park: Brodtman 31, Cox 17, Ferguson 10, Gallagher 7, Lewis 7, Renfro 1. St. Paul Washington: Smith 33, White 14, Ajayi 8, Mua 4, Carver 3, Ajayi 2.

St. Paul Johnson 101, St. Paul Central 90

St. Paul Central 49 41- 90

St. Paul Johnson 37 64-101

St. Paul Central: Davis 33, Ford 19, West 16, Crowe 10, Porter 9, McElroy 3. St. Paul Johnson: Lee 24, Jackson 24, Tucker-Adams 18, Mobley 17, Hubbard 9, White 5, Adam 3, Turner 1.

St. Thomas Academy 76, Mahtomedi 67

Mahtomedi 23 44-67

St. Thomas Academy 35 41-76

Mahtomedi: Shay 15, Hadley 14, Centers 14, Lindquist 11, Chapman 6, Melzer 5, Lero 2. St. Thomas Academy: Vascellaro 19, Stewart 16, O’Malley 14, Chamberlain 10, Thompson 8, Kelly 5, Wright 4.

Tartan 58, Hill-Murray 40

Hill-Murray 17 23-40

Tartan 28 30-58

Hill-Murray: Larmie 10, Gutknecht 9, Langer 7, Weimann 6, Still 4, Nicosia 2, Ogren 2. Tartan: Jenkins-Whitmore 11, Kearney 9, Bereket 9, Singer 8, Hartman 6, Miller 6, Weems 3, Yusuf 2, Oeun 2, Sagdalen 2.

Totino-Grace 69, Andover 58

Totino-Grace 35 34-69

Andover 36 22-58

Totino-Grace: Schmidt 21, Jacob 18, Flottmeier 10, Kittelson 8, Namoonde 6, Mischke 4, Krieger 2. Andover: Knoepfle 22, Heath 20, Aune 11, Groebner 3, Mallet 2.

basketball • GIRLS

Andover 66, Totino-Grace 59

Andover 41 25-66

Totino-Grace 21 38-59

Andover: Beberg 22, Karp 11, Cole 8, Angell 7, Garcia 6, White 5, Schildhauer 3, Mackey 2, Donner 1, Gerth 1. Totino-Grace: Meyer 23, Glynn 18, Doran 14, Schlaefer 3, Etuko 1.

Anoka 62, Blaine 32

Anoka 42 20-62

Blaine 18 14-32

Anoka: Schoknecht 17, Josephson 13, Torgerson 6, Watson 5, Tonsager 4, Josephson 4, Brannen 4, McAlpine 3, Baumgartner 2, Schlenker 2, King 2. Blaine: Hoehne 8, Garfield 6, Powers 6, Erickson 5, Schmidt 4, Carson 2, Scales 1.

Benilde-St. Margaret’s 64, Richfield 48

Benilde-St. Margaret’s 33 31-64

Richfield 23 25-48

Benilde-St. Margaret’s: Whitfield 18, Fleming 15, Lyons 11, Nichols 7, Williams 6, Staples 3, Carter 2. Richfield: Maher 17, Wendland 15, Hartman 5, Hallow-Tyler 4, Ross 2, Ugen 2, O’Donnell 2, Zubah 1.

Buffalo 68, St. Francis 49

St. Francis 19 30-49

Buffalo 35 33-68

St. Francis: Ocsan 12, Eastman 12, Schultz 7, Zgutowicz 6, Hoffman 5, Bergman 3, Grahek 2, Gonsales 2. Buffalo: Zrust 22, Lowell 14, Johnson 11, Wishart 8, Hudson 8, Larson 4, Seepersaud 1.

Centennial 61, Osseo 21

Osseo 14 7-21

Centennial 34 27-61

Osseo: Kline 8, Heisler 5, Haynes 2, Klingman 2, Corona 2, Knutson 2. Centennial: Stapleton 12, Lavell 10, Matthews 7, Allen 6, Anderson 5, Flynn 5, McAulay 4, Orth 4, Sanders 4, Danzl 2, Stapleton 2.

Champlin Park 46, Elk River 38

Elk River 17 21-38

Champlin Park 29 17-46

Elk River: Person 13, Langbehn 12, Haack 8, Kanenwisher 3, Engebretson 2. Champlin Park: Hicks 15, Dubose 12, Johnson 8, Munneke 4, Mocchi 4, Fields 3.

Chisago Lakes 61, Monticello 44

Monticello 23 21-44

Chisago Lakes 31 30-61

Monticello: Terres 11, Zwack 9, Manning 9, Olson 8, Banack

Cooper 62, Chaska 60

Chaska 27 33-60

Cooper 23 39-62

Chaska: Heyer 19, VanEps 17, Bursch 10, Quinn 6, Willems 4, Rief 2, Grothe 2. Cooper: Wheeler 22, Buford 15, Longs 12, Tribble 7, Wheeler 6.

Eastview 64, Prior Lake 35

Prior Lake 11 24-35

Eastview 35 29-64

Prior Lake: Schnackenberg 9, Trachsel 7, Wiskow 5, Kuboushek 4, Kulstad 4, Pitsch 3, Kallevig 3. Eastview: Walstad 16, Carson 9, Guebert 9, Alipate 8, Abrams 7, Carpenter 6, Glas 4, Raspberry 3, Carlson 2.

Farmington 58, Lakeville South 44

Lakeville South 23 21-44

Farmington 30 28-58

Lakeville South: Biffert 8, Guentzel 8, Harvey 7, Ronning 7, Wolkow 6, Tupy 3, Biffert 3, Hicks 2. Farmington: Kindseth 19, Clayton 14, Hart 13, Winston 6, Blandin 4, Mogensen 2.

Hastings 75, North St. Paul 32

North St. Paul 19 13-32

Hastings 38 37-75

North St. Paul: Pfefferle 9, Kirkwood 7, McKane 6, Anderson 3, Sloan 2, Zangs 2, Hogan 2, Ellingboe 1. Hastings: Brake 19, K. Carlson 16, van den Assem 12, C. Carlson 8, Mattson 7, Nuytten 5, Fritz 2, Notch 2, Tietjen 2, Schultz 2.

Henry Sibley 52, Simley 48

Simley 23 25-48

Henry Sibley 30 22-52

Simley: Danso 15, Miles 10, Runsewe 8, Stensgard 6, Mena 4, Anderson 3, Franco 2. Henry Sibley: Nelson 25, Orth 8, Wood 6, Burks 5, Leslie 4, Korte 3, Rosga 1.

Hill-Murray 51, Tartan 48

Tartan 26 22-48

Hill-Murray 18 33-51

Tartan: Chevre 13, Ekereke 12, Roberts 9, Hicks 5, Cummings 5, Moeschter 4. Hill-Murray: Wren 12, Hartzel 11, Carr 10, Runyon 7, Prokosch 6, Rogers 5.

Lakeville North 70, Shakopee 59

Shakopee 34 25-59

Lakeville North 39 31-70

Shakopee: Herold 18, Coplin 17, West 10, Hokanson 7, Terry 4, Stark 3. Lakeville North: Tschida 34, Jensen 17, James 8, Macura 5, Hendrickson 4, Jones 2.

Liberty Classical 45, Hmong Academy 27

Hmong Academy 14 13-27

Liberty Classical 27 18-45

Hmong Academy: Thao 7, Lee 6, Jones 4, P. Yang 4, Vue 2, S. Yang 2, Lee 2. Liberty Classical: Cormier 10, Sickler 9, Richterkessing 8, Kyle 6, Sorensen 6, Tacheny 4, Narloch 2.

Maple Grove 64, Armstrong 49

Armstrong 26 23-49

Maple Grove 32 32-64

Armstrong: Krsul 20, Mutanda 11, Brugnoli 8, Bloom 6, James 2, McGowan 2. Maple Grove: Theis 15, Mlinar 14, Lamker 10, Schulte 9, Hinze 8, Hinze 5, Tyler 3.

Mpls. North 67, Mpls. Washburn 25

Minneapolis Washburn 8 17-25

Minneapolis North 47 20-67

Minneapolis Washburn: York 11, White 6, Ryan 4, Johnson 3, Schliemann 1. Minneapolis North: Ballard 15, Pettis 14, Griffin-Villarreal 9, Wooten 9, Smith 8, McNeill 6, Jackson 2, Tidwell Bennett 2, Marshall 2.

Mpls. Southwest 64, Mpls. Roos. 46

Minneapolis Southwest 29 35-64

Minneapolis Roosevelt 22 24-46

Minneapolis Southwest: Youngdahl 19, Swain 14, Green 11, Murphy 6, Mohamed 5, Diaz 4, Stewart 3, Mpaulo 2. Minneapolis Roosevelt: Cottier 18, Smith 9, Lyons 7, Horstman 6, Wright 6.

Northfield 78, Kasson-Mantorville 48

Northfield 41 37-78

Kasson-Mantorville 20 28-48

Northfield: Hoff 17, Kelly 16, Olson-Sola 14, Touchette 12, Richardson 7, Noack 6, Berkvam 3, Carlson 2, Hodapp 1. Kasson-Mantorville: Irish 20, Bigelow 7, Suess 7, Borgstrom 6, Wright 3, Koebele 3, Hugeback 2.

Rosemount 50, Eagan 30

Rosemount 22 28-50

Eagan 18 12-30

Rosemount: Staley 14, Ratzlaff 11, Janssen 9, Bauernfeind 6, O’Neil 4, Finley 3, Francois 3. Eagan: Miller 9, Tschetter 6, Slawin 5, Lamkin 4, Boike 3, Van Wyk 3.

Spring Lake Park 48, Irondale 44

Irondale 23 21-44

Spring Lake Park 20 28-48

Irondale: Findell 13, Waldemar 11, Loken 7, Jester 4, Engel 4, Scamehorn 3, Okpara 2. Spring Lake Park: Talso 17, Talso 15, Ngene 7, Richard 4, Levahn 2, Dunbar 2, Nienow 1.

St. Anthony 66, Columbia Heights 48

Columbia Heights 31 17-48

St. Anthony 36 30-66

Columbia Heights: Wigley 8, Howard Reynolds 8, Frauly 7, Dmytruk 7, Laryea 6, Vaughan 5, Erickson 3, Greenfield 2, Lourey 2. St. Anthony: Sibbet 21, Zmuda 11, Thomas 8, Vezies 6, Stumpf 5, Krieger 4, Goldsmith 3, Sutton 2, Nogosek 2, Goldsmith 2, Walker 2.

St. Michael-Albert. 80, North Branch 42

North Branch 21 21-42

St. Michael-Albertville 49 31-80

North Branch: Linkert 13, Carlson 12, Hoppe 7, Nelson 5, Brodin 3, Bunes 2. St. Michael-Albertville: Kramer 16, Hanson 15, Cox 11, Christian 6, Alexander 6, Tennyson 6, Lange 5, Miller 4, Dold 3, Carlson 3, Coulson 3, Miller 2.

St. Paul Central 72, St. Paul Johnson 12

St. Paul Johnson 4 8-12

St. Paul Central 55 17-72

St. Paul Johnson: Mohamed 4, Ross 4, Garreau 3, Bond 1. St. Paul Central: Karlen 22, Gubbrud 16, Sutton 13, Davis 7, Ward 6, Kroonblawd 4, Montgomery 2, Alisqswe 2.

hockey • boys

Albert Lea 6, Red Wing 4

Red Wing 2 2 0-4

Albert Lea 3 1 2-6

First: A-Prihoda (Larson, Johnston), 1:20. R-Bolland, 2:03. A-Wentzel (Goodell), 4:07. R-Lillico (Gielau), 4:36. A-Lundak (Goodell, Johnston), 16:57. Second: R-Stoffel (Maroushek, Lampe), 8:33. R-Hadler (Nevitt, Luhman), 14:07. A-Goodell (Savelkoul, Lundak), 15:33. Third: A-Savelkoul (Wentzel, Karge), 3:01, pp. A-Savelkoul (Lundak), 14:54, pp. Saves: R: Harding 9-10-10-29. A: Hoelscher 6-7-8-21.

Buffalo 6, Chisago Lakes 0

Chisago Lakes 0 0 0-0

Buffalo 3 3 0-6

First: B-McNamara (Braccini), 3:46, pp. B-James, 5:13. B-Welch (Nelson), 14:51, sh. Second: B-Braccini, 1:44. B-Braccini, 10:38. B-Braccini (Braccini, Lindvall), 13:53, pp. Saves: C: Stangl 10-12-6-28. B: Mueller 11-6-4-21.

Chaska 7, Bloomington Jefferson 3

Bloomington Jefferson 2 1 0-3

Chaska 4 2 1-7

First: C-Warnert (Pitlick), 1:26. C-Thomas, 1:52. C-Olmscheid (Erickson, Lavelle), 6:42. C-Lavelle (Kulics), 13:01. B-Larson, 15:47. B-Eha (Oppong), 16:20. Second: B-Johannes (Jungwirth), 7:39. C-Benz (Pitlick, Koster), 11:30. C-Olmscheid (Magnuson, Lavelle), 15:33. Third: C-Pitlick (Warnert, Koster), 15:44. Saves: B: Redepenning 6-9-11-26; Ritchie 4-0-0-4. C: Bach 6-9-12-27.

Holy Family 5, Orono 0

Orono 0 0 0-0

Holy Family 1 2 2-5

First: H-Kittleson (Fechko, Schugel), 13:15. Second: H-Almquist (Kittleson), 5:09. H-Almquist (Pinoniemi), 5:52. Third: H-Almquist (Pinoniemi), 11:44, pp. H-Wilson, 13:54. Saves: O: Babekuhl 10-11-22-43. H: Hayton 6-5-4-15.

Lakeville North 8, Farmington 3

Lakeville North 4 1 3-8

Farmington 1 0 2-3

First: F-Rudrud (Kadrlik, Weierke), 0:55. L-Brandt (Schneider, Daly), 2:50. L-Anello, 8:55. L-Preston (Schneider), 10:50. L-Kohner (Griffin, Antonakis), 15:32. Second: L-Schneider, 3:48. Third: L-Daly (Brandt, Antonakis), 4:28, pp. F-Ask (Wolters, Willis), 12:26, pp. L-Griffin (Brandt, Schneider), 13:19. F-Willis, 15:54, sh. L-Schandorf (Brandt), 16:23, pp. Saves: L: Mayer 3-11-3-17. F: Lacroix 14-0-0-14; Block 0-13-9-22.

New Prague 2, Mound Westonka 1

Mound Westonka 0 0 1-1

New Prague 1 0 1-2

First: N-Yackly (El-Wailli), 8:55. Third: M-Holmen, 10:20. N-Lee (Kreutzian), 15:31. Saves: M: Coley 3-7-5-15. N: Dorzinski 9-5-9-23.

St. Michael-Albertville 3, Maple Grove 0

St. Michael-Albertville 1 1 1-3

Maple Grove 0 0 0-0

First: S-Popowski (Drobinski, Sigerud), 10:28. Second: S-Spetz (Sigerud, Sjelin), 0:32. Third: S-Laylin, 9:48. Saves: S: Damon 13-4-8-25. M: Haider 4-20-5-29.

St. Paul Johnson 4, Simley 1

Simley 0 1 0-1

St. Paul Johnson 0 1 3-4

Second: Sim-Prifrel (Gorman, Smith), 8:56, pp. SPJ-Cunningham (Fish), 14:23. Third: SPJ-Ranum (Campbell), 5:05, sh. SPJ-Campbell (Moberg, Austin), 8:12. SPJ-Ranum (Campbell), 15:29. Saves: Sim: Royce 12-9-7-28. SPJJ: Lee 2-0-10-12.

hockey • GIRLS

St. Paul United 3, River Lakes 1

River Lakes 1 0 0-1

St. Paul United 0 0 3-3

First: R-Bolle (Roeske), 12:31. Third: S-Williams Ridge (Killian, Burke), 0:41, sh. S-Kerin (Burke, Killian), 4:42. S-Hoops (Williams Ridge, Burke), 9:29, pp. Saves: R: Tomaszewski 6-10-0-16. S: Emerson 3-0-0-3; Giese 0-5-0-5; Oncay 0-0-1-1.

RANKINGS

GYMNASTICS

BY THE COACHES ASSOCIATION

Class 2A

• 1. Stillwater 148.35; 2. Owatonna 148.058; 3. Lakeville North 147.717; 4. East Ridge 146.858; 5. Cambridge-Isanti 146.833; 6. St. Cloud Tech 146.758; 7. Lakeville South 146.6; 8. Maple Grove 144.908; 9. Anoka 144.6; 10. Rosemount 143.058.

Class 1A

• 1. Detroit Lakes 151.092; 2. Willmar 146.808; 3. Sartell-St. Stephen 146.625; 4. Mahtomedi 145.925; 5. Pine Island/Zumbrota-Mazeppa 145.883; 6. Watertown-Mayer/Mound-Westonka 145.275; 7. Worthington 144.5; 8. Perham 143.7; 9. Big Lake 143.033; 10. Waconia 141.892.

SWIMMING

BY THE COACHES ASSOCIATION

Class 2A

• 1. Minnetonka; 2. Chaska/Chanhassen; 3. Stillwater; 4. (tie) Eden Prairie and Edina; 6. Shakopee; 7. Wayzata; 8. Rochester Mayo; 9. Eagan; 10. Prior Lake.

HONOR ROLLS

GYMNASTICS

ALL-AROUND

Sophie Redding, Henry Sibley 38.7

Chaney Neu, Champlin Park 38.45

Grace Treanor, Wayzata 38.35

Cali Berg, Lakeville North 38.15

Josey Schlie, Rosemount 38.1

Aliah Williams, Chisago Lakes 38.1

Rachel Steiner, Lakeville North 38.0

Cassie Kahrer, East Ridge 37.9

Nadia Abid, Maple Grove 37.65

Lauren Slayton, Farmington 37.65

Hannah Tuomela, Anoka 37.625

Mykaela Doornbos, Lkvl South 37.6

Adreanna Willodson, Anoka 37.525

MollyAnn Harvey, Cambridge-Is. 37.5

Isabel Bartosh, Stillwater 37.475

Kenzi Kluge, Eden Prairie 37.425

Shannon McCoy, Eagan 37.4

Felicia Bartell, St. Francis 37.375

Cali Berg, Lakeville North 37.35

Keeley Ertl, North Branch 37.35

Char Morke, Cambridge-Isanti 37.35

Ally Doornbos, Lakeville South 37.25

Gretchen Sharp, Stillwater 37.225

Maria Wagner, Mahtomedi 37.05

Amanda Montplaisir, Buffalo 37.025

VAULT

Sophie Redding, Henry Sibley 9.85

Chaney Neu, Champlin Park 9.825

Isabel Bartosh, Stillwater 9.725

Rachel Steiner, Lakeville North 9.65

Miranda O’Brien, Becker 9.65

Aliah Williams, Chisago Lakes 9.65

Madi Douglas, Cambridge-Is. 9.625

Nadia Abid, Maple Grove 9.6

Cali Berg, Lakeville North 9.6

Keeley Ertl, North Branch 9.6

MollyAnn Harvey, Cambridge-Is. 9.6

Cassie Kahrer, East Ridge 9.575

Arianna Passeri, Rosemount 9.575

Bailey Davidson, Apple Vall/Evw 9.55

Josey Schlie, Rosemount 9.55

Hannah Tuomela, Anoka 9.55

Gretchen Sharp, Stillwater 9.525

Maria Wagner, Mahtomedi 9.525

Kelsey Dolejs, Apple Vall/Evw 9.5

Madison Jones, Farmington 9.5

Shannon McCoy, Eagan 9.5

UNEVEN BARS

Delaney Gipp, Lakeville North 9.7

Cassie Kahrer, East Ridge 9.7

Char Morke, Cambridge-Isanti 9.7

Aliah Williams, Chisago Lakes 9.675

Sophie Redding, Henry Sibley 9.65

Grace Treanor, Wayzata 9.65

Cali Berg, Lakeville North 9.6

Mykaela Doornbos, Lkvl South 9.6

MollyAnn Harvey, Cambridge-Is. 9.6

Rachel Steiner, Lakeville North 9.6

Nadia Abid, Maple Grove 9.525

Isabel Bartosh, Stillwater 9.5

Olivia Meger, Mahtomedi 9.5

Josey Schlie, Rosemount 9.5

Gretchen Sharp, Stillwater 9.4

Lauren Slayton, Farmington 9.4

Chaney Neu, Champlin Park 9.475

Kate Ryan, Mahtomedi 9.35

Hannah Tuomela, Anoka 9.35

Adreanna Willodson, Anoka 9.3

BALANCE BEAM

Anna Jouppi, Anoka 9.725

Cali Berg, Lakeville North 9.675

Grace Treanor, Wayzata 9.65

Sophie Redding, Henry Sibley 9.65

Kari Wenzel, Lakeville South 9.65

Ally Doornbos, Lakeville South 9.625

Josey Schlie, Rosemount 9.625

Gretchen Sharp, Stillwater 9.625

Amanda Montplaisir, Buffalo 9.6

Mykaela Doornbos, Lakeville South 9.55

AnnaGrace Nelson, Cambridge-Is., 9.55

Sarah Voytilla, Mounds View 9.55

Alison Barber, Cambridge-Isanti 9.5

Alyssa Chandler, East Ridge 9.5

Delaney Gipp, Lakeville North 9.5

MollyAnn Harvey, Cambridge-Is. 9.5

Teagan Schmidt, Watrtwn-Mayer 9.5

Rachel Steiner, Lakeville North 9.5

Adreanna Willodson, Anoka 9.475

FLOOR EXERCISE

Teagan Ramboldt, Eagan 9.75

Josey Schlie, Rosemount 9.75

Grace Treanor, Wayzata 9.75

Maria Wagner, Mahtomedi 9.75

Chaney Neu, Champlin Park 9.725

Sophie Redding, Henry Sibley 9.725

Ailsa Gilbert, Watertown-Mayer 9.7

Hannah Tuomela, Anoka 9.7

Madi Peters, Buffalo 9.675

Aliah Williams, Chisago Lakes 9.65

Lexie Corcoran, East Ridge 9.625

Lauren Slayton, Farmington 9.625

Adreanna Willodson, Anoka 9.625

Nadia Abid, Maple Grove 9.6

Anna Jouppi, Anoka 9.6

Cassie Kahrer, East Ridge 9.6

Kenzi Kluge, Eden Prairie 9.6

Annika Lee, Park Center 9.6

Char Morke, Cambridge-Isanti 9.6

Rachel Steiner, Lakeville North 9.6

WRESTLING

Listed are metropolitan area wrestlers with 26 or more reported victories.

106 POUNDS

Paxton Creese, Shakopee 33-1

Nick Novak, New Prague 33-1

Alex Kowalchyk, Coon Rapids 31-4

Cole Decker, Forest Lake 31-9

Ashton LaBelle, North Branch 30-9

Brendan Howes, Anoka 29-10

Austin Gabbert, Watertwn-Mayer 28-4

Chase Murphy, Northfield 28-10

Charlie Dojan, Irondale 26-4

Cael Swensen, Wayzata 26-4

113 POUNDS

Derrick Cardinal, Forest Lake 38-2

Joey Thompson, Maple Grove 35-0

Patrick Lockwood, Mpls. Wash. 34-3

Jacob Mujwid, Cambridge-Isanti 31-8

Colby Dunkel, New Prague 30-2

Brandon Psyk, St. Michael-Alb. 30-7

Jake Messner, Northfield 30-9

Ben Lunn, Shakopee 29-4

J.J. Andress, White Bear Lake 29-6

Parker Dobrocky, Anoka 29-12

Yim Leej Yang, St. Paul Johnson 29-12

Ryder Rogotzke, East Ridge 28-4

Jake Novack, Chisago Lakes 28-17

Brandt Bombard, North Branch 27-8

Zac Miller, Simley 27-8

Roman Cortez, South St. Paul 26-8

Javon Taschuk, Stillwater 26-8

Sam Essendrup, Rogers 26-14

120 POUNDS

Jake Svihel, Totino-Grace 42-1

Drew Woodley, Northfield 36-4

Jake FitzPatrick, Mahtomedi 34-4

Reid Ballantyne, Stillwater 32-1

Cael Berg, Simley 32-12

Jordan Driscoll, Blaine 30-5

Justin Stauffacher, Scott West 29-11

Noah Lietzau, Mound Westonka 29-13

Soni Souckchalen, SP Johnson 27-11

Hunter Lyden, East Ridge 26-4

Max Crowe, Shakopee 26-5

Nathan Nygaard, St. Mich.-Alb. 26-6

126 POUNDS

Patrick McKee, St. Michael-Alb. 38-0

Jackson Stauffacher, Scott West 34-4

Triston Zuniga, Totino-Grace 33-7

Trayton Anderson, Farmington 30-4

Ryan Cripe, Lakeville South 30-9

Kaden Gage, Eagan 29-8

Gabe Degris, Coon Rapids 28-12

Connor Swetala, Richfield 27-5

Tanner Kunshier, St. Francis 27-7

132 POUNDS

Dylan Droegemueller, Anoka 40-2

Jake Gliva, Simley 38-6

Lorenzo Diaz, South St. Paul 37-4

Sebas Swiggum, Apple Valley 34-7

Bret Wilson, Rogers 33-3

Quinn Youngs, Annandale/ML 32-1

Bryce FitzPatrick, Mahtomedi 31-7

Josh Clark, Totino-Grace 30-12

Trey Kruse, Stillwater 29-9

Ryan Droubie, Cambridge-Isanti 29-11

Jack Anderson, North Branch 28-15

Theo Smith, Prior Lake 27-7

Tyler Schackle, Scott West 27-12

Carter Entinger, Watertwn-Mayer 26-8

Joe Robin, Coon Rapids 26-14

138 POUNDS

Colby Njos, Anoka 39-4

Gavin Peterson, Maple Grove 36-8

Moses Madimba, Coon Rapids 35-8

Brady Gross, Apple Valley 34-6

Tanner Kroells, Delano 33-1

Quinn Christofferson, South St. Paul 31-6

Nick Dunagan, Mounds View 30-5

Mitchell Hogue, Wayzata 30-7

Curtis LeMair, Prior Lake 29-3

Jack Fogarty, Scott West 29-8

145 POUNDS

Alex Lloyd, Shakopee 37-0

Antonio Cortez, South St. Paul 36-4

Brock Rinehart, Woodbury 32-5

Hunter Manka, Annandale/ML 32-6

Scott Springer, Anoka 30-8

Tim Stapleton, Waconia 29-6

Jacob Rathke, Lakeville South 29-9

Ethan Johnson, Northfield 29-13

Brandon Kidd, Elk River 28-7

Michael Murphy, Eagan 27-12

T.J. Turinske, White Bear Lake 26-4

Nolan Wanzek, Simley 26-11

Adam Sylvester, Totino-Grace 26-16

152 POUNDS

Tyler Eischens, Anoka 41-0

Jimmy Brown, Cambridge-Isanti 37-4

Quayin Short, Simley 34-10

Nate Larson, Apple Valley 33-3

Tyler Wagener, Waconia 31-1

Sam Webster, Shakopee 31-4

Gavin Christofferson, South St. Paul 30-7

Kolby Olson, Northfield 30-11

Aacoda Aitkin, Maple Grove 28-9

Tyler Gustafson, St. Paul Johnson 28-12

Walker Weege, Annandale/ML 27-8

Carl Leuer, St. Michael-Alb. 27-11

Jake Born, Rogers 27-9

Cole LaFreniere, Blaine 26-7

Miguel Urriola, Roseville 26-8

160 POUNDS

Ben Schmalz, Mound Westonka 38-3

Marty Puttbrese, Cmbrdge-Isanti 35-5

Gaige Giles, New Prague 32-8

Cade Mueller, Waconia 31-4

Connor Raines, Shakopee 29-7

Tyson Davids, Forest Lake 27-12

Chase Dressel, Mounds View 26-7

Devin Robert, Apple Valley 26-8

170 POUNDS

Cole Kirpach, St. Francis 34-3

Travis Drews, Cambridge-Isanti 34-9

Tony Watts, Apple Valley 33-8

Mitch Bergstrom, Annandale/ML 32-7

Adam Lanners, Osseo 30-7

Josh Piechowski, Stillwater 30-8

Mesheer Tat-Siaka, Roseville 27-8

Wyatt Lidberg, St. Michael-Alb. 27-9

Matt Boyum, Chanhassen 26-0

Zac Neaton, Watertown-Mayer 26-5

Godswill Pepple, Hastings 26-6

Peter Swanson, Eastview 26-9

182 POUNDS

Grant Parrish, Forest Lake 36-5

Tyler Buesgens, Scott West 35-1

Rowan Morgan, Mounds View 32-5

Danny Striggow, Orono 32-5

Jose Rodgers-Valdez, South St. Paul 31-6

T.J. Pottinger, Hastings 30-6

Alex Wick, Eagan 29-8

Evan Hull, Maple Grove 28-4

Charlie Studer, Blaine 27-9

Gabe Anderson, St. Michael-Alb. 27-10

Kris Kurtz, Mound Westonka 27-13

195 POUNDS

Trey Rogers, Hastings 36-0

Bobby Striggow, Orono 36-0

Nolan Schmitz, St. Michael-Alb. 34-6

Richie Hammonds, Anoka 33-2

Isaac Boehmer, Maple Grove 32-12

Daniel Van Oort, Mounds View 30-9

Elijah Lewis, St. Croix Lutheran 27-3

Brennan Rutt, New Prague 27-12

Abraham Kamara, Osseo 26-7

Donald Nde, Woodbury 26-8

Edward Hajas, Delano 26-9

220 POUNDS

Daniel Kerkvliet, Simley 41-1

Ezayah Oropeza, Rosemount 32-5

Adam Skogman, Maple Grove 32-11

Nate Schutz, Totino-Grace 31-11

Jared Stewart, Lakeville South 29-8

Jagger Schack, Osseo 29-11

Luke Parzyck, White Bear Lake 28-5

Dylan Mills, Forest Lake 28-11

Henry Kantzes, Mpls. Washburn 28-12

Chizaram Azonwu, St. Paul Johnson 27-2

Wyatt Kruse, Cambridge-Isanti 27-11

HEAVYWEIGHT

Brandon Frankfurth, Anoka 41-1

Bryce Benhart, Lakeville North 32-4

Luke Zaiser, Simley 31-9

Will Flemister, Cambridge-Isanti 30-7

Gable Steveson, Apple Valley 28-0

Corey Guenther, North St. Paul 27-0