MONDAY
BASKETBALL • boys
METROPOLITAN AREA
• Maranatha Christian 72, Mpls. Edison 65
• Nova Classical 54, Calvin Christian 49
• Spectrum 58, International School 45
• St. Cloud Apollo 54, Becker 44
• St. Paul Washington 66, Charter Stars 19
• Tri-City United 64, Medford 29
BASKETBALL • GIRLs
METROPOLITAN AREA
• Brainerd 74, St. Francis 66
• Columbia Heights 45, Legacy Christian 40
• Glencoe-Silver Lake 92, LeSueur-Hend. 41
• Mpls. Roosevelt 49, Cristo Rey Jesuit 31
• Shakopee 58, DeLaSalle 43
• Big Lake at Orono
HOCKEY • boys
METROPOLITAN AREA
• North Branch 7, Sauk Rapids-Rice 5
HOCKEY • GIRLs
METROPOLITAN AREA
• Delano/Rockford 4, N. Wright County 0
SUMMARIES
BASKETBALL • BOYS
Maranatha 72, Minneapolis Edison 65
Minneapolis Edison31 34-65
Maranatha32 40-72
Minneapolis Edison: Hill 18, Langley 14, Talibia 11, Rusnacko 9, Walton 9, Pagu 3, Boyd 1. Maranatha: Daniels 20, Coleman 14, Jordan 9, Ott 9, Cavin 6, Mason 6, Baker 4, Cohoon 2, Ekiyor 2.
St. Cloud Apollo 54, Becker 45
St. Cloud Apollo 17 37-54
Becker21 24-45
St. Cloud Apollo : Dromgoole, Jr. 16, Smith 11, Edwards 10, Sukri 5, Edwards 5, Johnson 5, Dunsmoor 2. Becker: McCalla 15, Good 7, Dertinger 7, Conzemius 4, Thom 4, Lindquist 4, Epperly 2, Boser 2.
St. Paul Washington 66, Charter Stars 19
Charter Stars9 10-19
St. Paul Washington45 21-66
Charter Stars: Olakunle 8, McNeal 2, Hanson 2, Spraggins 2, Carter 2, Johnson 2, Avwunuma 1. St. Paul Washington: Bell 22, Carter 10, Boua-Taylor 8, White 8, Harris 6, Grimes 6, Larson 5, Mua 1.
Tri-City United 64, Medford 29
Medford17 12-29
Tri-City United39 25-64
Medford: McCarty 6, Pirkl 6, Volkmann 5, O'Daffer 3, Barbeau 3, Finholdt 2, Johnson 2, Sutcliffe 2. Tri-City United: Jacobson 18, Odenthal 16, Readmond 7, Jackson 5, Witte 4, Skluzacek 4, Davis 3, Dooley 3, Feddema 3, Sexe 1.
BASKETBALL • GIRLS
Brainerd 74, St. Francis 66
Brainerd34 40-74
St. Francis35 31-66
Brainerd: Heurung 26, Roby 15, Degen 9, Helgeson 9, Huber 6, McElfresh 5, Hardee 2, Russell 2. St. Francis: Ocsan 20, Zqutowicz 16, Sheforgen 9, Winkels 8, O'Brien 6, Jordan 3, Grahek 2, Schultz 2.
Columbia Hgts. 45, Legacy Christian 40
Legacy Christian AcademyN/A N/A-40
Columbia HeightsN/A N/A-45
Legacy Christian Academy: Weddle 15, Smitsdorff 7, Nelson 7, Smitsdorff 6, Steffen 3, Bredemus 2. Columbia Heights: Scott 16, Sheets 12, Vaughan 10, Wigley 4, Greenfield 3.
Glencoe-SL 92, Le Sueur-Henderson 41
Le Sueur-HendersonN/A N/A-41
Glencoe-Silver LakeN/A N/A-92
Le Sueur-Henderson: Straub 10, Lucht 9, O'Brien 6, Adamzak 5, Samora 4, Berndt 2, Schwartz 2, Ordaz 2, Stutsman 1. Glencoe-SL: Monahan 18, Monahan 14, Voigt 13, Kettner 9, Cacka 8, Frahm 6, Ziebarth 5, Cacka 4, Monahan 4, Uecker 4, Stoeckman 3, Pinske 2, Lemke 2.
Mpls. Roosevelt 49, Cristo Rey Jesuit 31
Minneapolis RooseveltN/A N/A-49
Cristo Rey Jesuit N/A N/A-31
Minneapolis Roosevelt: Wright 18, Trice 8, Brown 7, Lyons 7, Longs 4, Claude 1. Cristo Rey Jesuit : Phillips 7, House 6, Burgess 6, Nolen 6, Walker 4, Coleman 2.
Shakopee 58, DeLaSalle 43
DeLaSalle19 24-43
Shakopee26 32-58
DeLaSalle: Gardner 12, Copeland 9, Francois 6, Graham 6, Travis 5, Davis 4, Agunbiade 1. Shakopee: Hutton 23, West 11, West 9, Zerr 9, Stark 2, Terry 2, Weiss 2.
HOCKEY • BOYS
North Branch 7, Sauk Rapids-Rice 5
Sauk Rapids-Rice4 1 0-5
North Branch2 4 1-7
First: S-Raduns-Parsley (Barber), 0:13. S-Moliga (Bauer), 2:43, sh. S-Bauer (Thelen), 4:48. N-Fabini (Fairbanks), 6:42, pp. S-Barber, 10:12, sh. N-Meyer, 14:12, sh. Second: S-Bauer, 0:10. N-Meyer (Moline), 2:39, sh. N-Meyer, 7:16. N-Fairbanks, 11:40, pp. N-Moline (Meyer, Moll), 14:53. Third: N-Moline (Meyer, Lee), 7:36, sh. Saves: S: Marlin 7-13-14-34. N: Mellen 6-7-3-16.
HOCKEY • GIRLS
Delano/Rockford 4, N. Wright County 0
North Wright County0 0 0-0
Delano/Rockford2 1 1-4
First: D-Kuechle (Byrne), 1:18. D-Bistodeau (Olson), 11:12. Second: D-Tormanen (Kuechle, Kivisto), 15:45. Third: D-Kuechle, 5:21, sh. Saves: N: LaRose 7-12-8-0-27. D: Schmidt 8-6-10-0-24.