MONDAY
adapted softball
CI DIVISION
• Osseo 22, White Bear Lake 5
badminton
MINNEAPOLIS CITY
• Roosevelt 4, Henry 3
• Washburn 5, South 2
ST. PAUL CITY
• Johnson 5, Harding 2
• Washington 5, Como Park 2
METROPOLITAN AREA
• Edina 4, Burnsville 3
baseball
INDEPENDENT METRO ATHLETIC
• Blake 13, Breck 6
• Minnehaha Academy 8, Mounds Park 0
METRO EAST
• Hill-Murray 3, Henry Sibley 1
• Mahtomedi 16, Hastings 6
MINNESOTA RIVER
• Jordan 13, Watertown-Mayer 6
• LeSueur-Henderson 9, Belle Plaine 1
• Norwood YA 14, Tri-City United 3
MISSISSIPPI 8
• Buffalo 4, North Branch 3
• Monticello 15, Princeton 0
NORTHWEST SUBURBAN
• Blaine 3, Champlin Park 2
• Maple Grove 6, Spring Lake Park 1
• Totino-Grace 10, Centennial 0
SOUTH SUBURBAN
• Eagan 10, Burnsville 5
• Eastview 6, Rosemount 0
• Farmington 3, Lakeville North 0
• Prior Lake 3, Lakeville South 2
• Shakopee 5, Apple Valley 2
SUBURBAN EAST
• East Ridge 12, Park of Cottage Grove 4
• Mounds View 4, Roseville 2
• Stillwater 13, White Bear Lake 0
METROPOLITAN AREA
• Armstrong 5, Hopkins 3
• Chanhassen 7, Edina 4
• Cretin-Derham Hall 1, Eden Prairie 0
• St. Anthony 9, St. Paul Central 4
• St. Croix Lutheran 14, Harding 8
• St. Francis 6, Irondale 1
• Trinity 15, Liberty Classical 5
golf • boys
LAKE
Windsong Farm G.C.
• Eden Prairie 325, Minnetonka 331. Medalist (par 72): Miles McCarthy, Minnetonka, 75.
At Oak Ridge C.C.
• Wayzata 228, Hopkins 231. Medalist (par 46): Noah Bragg, Hopkins, 53.
MCAA
At Rum River Hills G.C.
• Legacy 159, New Life 169, Heritage 193, Southwest 203, Maranatha 239, PACT 259, Trinity 272. Medalist (par 35): Jack Bertsch, Legacy, 38.
SOUTH SUBURBAN
At Creeks Bend G.C. (par-71)
• Lakeville South 303, Rosemount 313, Eastview 319, Prior Lake 321, Shakopee 324, Eagan 325, Burnsville 325, Lakeville North 326, Farmington 331, Apple Valley 334. Medalists: Noah Rasinski, Lakeville South, and Jake Sweetman, Rosemount, 73.
SUBURBAN EAST
At Stillwater C.C.
• White Bear Lake and Mounds View 310, Stillwater 316, Woodbury 319, Forest Lake and Roseville 320, East Ridge 322, Cretin-Derham Hall 341, Park of Cottage Grove 345. Medalists: Mat Garside, Mounds View, and Scott Marston, White Bear Lake, 74.
METROPOLITAN AREA
At Minikahda G.C.
• Minneapolis Southwest 204, Richfield 216. Medalist (par 36): Mitch Thomas, Richfield, 41.
TARTAN INVITATIONAL
At Tartan Park G.C.
• Mahtomedi and River Falls (Wis.) 322 (Mahtomedi won playoff), Hudson (Wis.) 326, Simley 331, Chippewa Falls (Wis.) 334, Menomonie (Wis.) 354, Henry Sibley 358, South St. Paul 362, North St. Paul 386, Tartan 430, St. Paul Johnson 432. Medalist (par 72): Cole Crawford, River Falls (Wis.), 75.
CHANHASSEN INVITATIONAL
At Deer Run G.C.
• Chanhassen Navy 313, Chaska 314, Chanhassen Gold 315, Dassel-Cokato 324, Benilde-St. Margaret's 325, Northfield 335, Bloomington Kennedy 413, Mayer Lutheran 436. Medalist (par 71): Calvin Kirkbride, Chanhassen Gold, 74.
golf • girls
METRO EAST
Mendakota C.C.
• Hastings 206, Henry Sibley 214, Simley 215, South St. Paul 218. Medalist (par 36): Olivia Rud, Simley, and Mo Vaughn, South St. Paul, 48.
SUBURBAN EAST
At Midland Hills G.C.
• Forest Lake 175, Stillwater 181, Woodbury 190, Cretin-Derham Hall 193, White Bear Lake 198, Mounds View 201, East Ridge 210, Park of Cottage Grove 210, Roseville 224. Medalist (par 36): Cayla Kim, Stillwater, 41.
CHASKA INVITATIONAL
At Hazeltine G.C.
• Rosemount 246, Minnetonka 252, Chanhassen 262, Elk River 266, Northfield 267, Hutchinson 278, Waconia 284, Chaska 288. Medalist (par 47): Sydney Regalado, Rosemount, 56.
IRONDALE INVITATIONAL
TPC Twin Cities G.C.
• Edina 318, Spring Lake Park 395, Legacy Christian 396, Monticello 396, Armstrong 397, Rogers 398, New Prague 401, Mahtomedi 410, Mounds View 427, Hill-Murray 438, Stillwater 443, Irondale 468.
Medalist (par 72): Hannah Hankinson, Edina, 74.
lacrosse • boys
NORTHWEST SUBURBAN
• Andover 7, Totino-Grace 6
• Armstrong 11, Osseo/Maple Grove 8
SOUTH SUBURBAN
• Prior Lake 12, Eagan 6
SUBURBAN EAST
• Cretin-Derham Hall 15, Park of CG 9
METROPOLITAN AREA
• Anoka 11, St. Louis Park 5
• East Ridge 13, Tartan 8
• Delano 7, Buffalo 6
lacrosse • girls
NORTHWEST SUBURBAN
• Andover 10, Totino-Grace 4
• Armstrong 9, Osseo/Park Center 7
• Champlin Park 15, Elk River 12
• Maple Grove 13, Blaine 5
SOUTH SUBURBAN
• Prior Lake 12, Eagan 8
SUBURBAN EAST
• Cretin-Derham Hall 13, Park of CG 5
• Stillwater 21, Mounds View 0
METROPOLITAN AREA
• Chaska 11, Mound Westonka 5
• Northfield 6, Rochester John Marshall 4
softball
INDEPENDENT METRO ATHLETIC
• Minnehaha Academy 9, Providence 2
• Mounds Park 8, Blake 1
METRO EAST
• Hastings 13, South St. Paul 3
• Hill-Murray 12, Henry Sibley 0
• North St. Paul 18, Tartan 1
• Simley 6, Mahtomedi 5
MINNESOTA RIVER
• Sibley East 17, Le Sueur-Henderson 0
MISSISSIPPI 8
• Buffalo 12, North Branch 2
NORTHWEST SUBURBAN
• Centennial 4, Totino-Grace 0
• Elk River 10, Andover 0
• Maple Grove 2, Spring Lake Park 0
• Park Center 6, Osseo 2
ST. PAUL CITY
• Humboldt 19, Harding 6
SOUTH SUBURBAN
• Shakopee 2, Eastview 1
SUBURBAN EAST
• Cretin-Derham Hall 9, White Bear Lake 5
• East Ridge 4, Mounds View 3
• Park of Cottage Grove 9, Roseville 2
• Woodbury 7, Stillwater 1
TRI-METRO
• DeLaSalle 5, Columbia Heights 4
• Fridley 8, Holy Angels 6
• St. Croix Lutheran 10, St. Anthony 4
• Visitation 13, St. Agnes 3
WRIGHT COUNTY
• Waconia 9, Delano 6
METROPOLITAN AREA
• Annandale 6, Zimmerman 2
• Cannon Falls 10, Minneapolis Henry 0
• Holy Family 13, Norwood YA 4
• Pine Island 4, Jordan 0
• St. Peter 15, Tri-City United 2
tENNIS • boys
NORTHWEST SUBURBAN
• Armstrong 6, Anoka 1
• Blaine 7, Andover 0
• Centennial 7, Spring Lake Park 0
• Elk River 4, Maple Grove 3
• Irondale 4, Totino-Grace 3
METROPOLITAN AREA
• Bloomington Jefferson 4, Eden Prairie 3
• Chanhassen 6, Prior Lake 1
• Delano 6, Rogers 1
• DeLaSalle 5, Minneapolis Henry 2
• Eastview 5, Cretin-Derham Hall 2
• Foley 6, Litchfield 1
• St. Michael-Albertville 4, Hutchinson 3
• South St. Paul 5, Bloomington Kennedy 2
• Wayzata 7, Rochester Mayo 0
• White Bear Lake 4, St. Paul Como Park 3
TRACK AND FIELD • COED
MAPLE LAKE LIONS INVITATIONAL
• Maple Lake 455, Howard Lake-W-W 331, Rockford 188, St. John's Prep 172, Belgrade-B-E 115, Lester Prairie/HT 42, Maranatha 35, West Lutheran 23.
STATE RANKINGS
TENNIS • BOYS
Rankings by the coaches association
CLASS 2A
• 1. Mounds View; 2. Wayzata; 3. Shakopee; 4. East Ridge; 5. Lakeville North; 6. Minneapolis Washburn; 7. Minnetonka; 8. Rochester Century; 9. Maple Grove; 10. (tie) Elk River and Rochester Mayo.
Individuals
• 1. Nick Beaty, Wayzata; 2. Toby Boyer, Forest Lake; 3. Josh Gearou, Elk River; 4. Jackson Allen, Shakopee; 5. Sam Gearou, Elk River; 6. Charlie Adkins, Maple Grove; 7. Anthony Rosa, Eden Prairie; 8. Jake Trondson, Mounds View; 9. Jessie Aney, Rochester Century; 10. Sam Hochberger, Maple Grove.
CLASS 1A
• 1. Blake; 2. Rochester Lourdes; 3. Breck; 4. Foley; 5. Holy Family; 6. Virginia; 7. St. Peter; 8. Crookston; 9. Duluth Marshall; 10. Mounds Park Academy.
Individuals
• 1. Charlie Adams, Blake; 2. Ben Ingbar, Blake; 3. Austin Wong, Breck; 4. Jack Barker, Blake; 5. David Turlington, Roch. Lourdes; 6. Zach Kantor, Foley; 7. Nico Villarraga, Roch. Lourdes; 8. Joe Mairs, Blake; 9. Thomas Erickson, Roch. Lourdes; 10. Jess Hansen, Lac qui Parle.
lacrosse • boys
Rankings by the coaches association
• 1. Eden Prairie; 2. Prior Lake; 3. Bloomington Jefferson; 4. Wayzata; 5. East Ridge; 6. White Bear Lake; 7. Rosemount; 8. Mahtomedi; 9. Eagan; 10. Champlin Park.