FRIDAY
BASKETBALL • BOYS
CLASSIC LAKE
• Edina 85, Armstrong 63
• Minnetonka 84, Wayzata 53
CLASSIC SUBURBAN
• Hill-Murray 89, Mahtomedi 79
• North St. Paul 53, South St. Paul 49
• Richfield 88, Simley 84, OT
• Tartan 59, St. Thomas Academy 49
LAKE
• Burnsville 84, Rosemount 82, OT
• Chaska 89, Lakeville South 77
• Eagan 64, Jefferson 56
• Lakeville North 56, Eden Prairie 49
MCAA TOURNAMENT
Championship
• Southwest Christian 45, Maranatha 42
Third place
• Heritage Christian 60, New Life 57
MINNEAPOLIS
• Roosevelt 69, Southwest 67
• Edison 84, South 65
• Washburn 53, North 47
MINNESOTA RIVER
• Sibley East 51, Watertown-Mayer 39
MISSISSIPPI 8
• Cambridge-Isanti 76, Big Lake 68
• Princeton 84, Zimmerman 60
MISSOTA
• Farmington 81, Hutchinson 66
• New Prague 67, Holy Angels 58
• Northfield 47, Shakopee 46
• Prior Lake 60, Red Wing 51
NORTH SUBURBAN
• Benilde-St. Margaret's 62, Irondale 44
• Cooper 66, North Branch 52
• Fridley 64, Columbia Heights 63
• Spring Lake Park 65, St. Louis Park 63
• St. Francis 57, Totino-Grace 54
NORTHWEST SUBURBAN
• Blaine 67, Anoka 59
• Centennial 93, Champlin Park 87, OT
• Elk River 64, Coon Rapids 63
• Park Center 54, Maple Grove 52
SUBURBAN EAST
• Cretin-Derham Hall 66, Mounds View 44
• Woodbury 73, Park of Cottage Grove 69
TRI-METRO
• Concordia (Rose.) 73, Mounds Park 34
• DeLaSalle 44, Minnehaha Academy 42
• St. Bernard's 84, St. Anthony 56
METROPOLITAN AREA
• Maple Lake 74, Litchfield 64
• Minn. Transitions 97, MN Deaf 30
• Mpls. Henry 81, Delano 65
• Monticello 64, Annandale 57
• SP Arlington 89, St. Croix Luth. 83, OT
• SP Humboldt 62, St. Paul Acad. 52
MINNESOTA
• Adrian 86, Fulda 71
• Atwater-C-GC 77, Minnewaska 65
• Badger/G-MR 75, Kittson CC 51
• Belgrade-Brooten-Elrosa 65, Osakis 60
• Bertha-Hewitt 92, Verndale 31
• Bethlehem Acad. 56, Mankato Loyola 50
• Bigfork 73, Greenway 59
• Blackduck 63, Nevis 48
• Blooming Prairie 63, Janesville-W-P 59
• Braham 77, Aitkin 46
• Brandon/Evansville 50, Ashby 46
• Breckenridge 81, Frazee 44
• Buffalo Lake-Hector 73, Minn. Valley Luth. 72
• Canby 62, C. Minn. Christian 56
• Cannon Falls 70, Kasson-Mantorville 48
• Cass Lake-Bena 112, Clearbrook-Gonvick 60
• Cherry 63, Orr 55
• Chisholm 72, Ely 57
• Cleveland 83, Martin Luther 37
• Clinton-G-B 57, Rothsay 45
• Cotton 80, AlBrook 51
• Crosby-Ironton 92, Wadena-DC 71
• Dawson-Boyd 71, Minneota 46
• Deer River 101, Littlefork-Big Falls 81
• Duluth Marshall 52, Hermantown 40
• East Grand Forks 74, Park Rapids 69
• Ellsworth 100, Hills-Beaver Creek 75
• Eveleth-Gilbert 65, Two Harbors 57
• Fairmont 91, New Ulm 69
• Fillmore Central 69, Lewiston-Altura 59
• Gibbon-F-W 88, Springfield 48
• Granada-Huntley-EC 87, Madelia 57
• Henning 52, Eagle Valley 47
• Hibbing 98, Virginia 65
• Hillcrest Lutheran 53, Battle Lake 42
• Hope Luth. 49, Cannon Valley Luth. 46
• Jackson CC 88, Redwood Valley 78
• La Crescent 64, Pine Island 40
• Lac qui Parle Valley 62, Yellow Med. E. 41
• Lake Crystal-WM 86, Nicollet 59
• Mahnomen 91, Norman County W. 69
• Mankato West 55, Faribault 41
• McGregor 69, Silver Bay 29
• Medford/El Shaddai 54, Le Center 44
• Melrose 54, Albany 44
• Mesabi East 90, Cook 42
• Minnetonka 84, Wayzata 53
• Montevideo 89, MACCRAY 40
• Moose Lake/Willow River 75, Proctor 63
• Mountain I-B 68, Nashwauk-Kee. 63
• Murray CC 76, Westbrook-WG 44
• N. London-Spicer 95, St. Cloud Cathedral 58
• New Richland-H-E-G 51, Waterville-E-M 43
• New Ulm Cathedral 67, Mc Leod West 52
• New York Mills 83, Pillager 66
• Northome/Kelliher 63, Hill City 57
• Ortonville 56, Chokio-Alberta 51
• Parkers Prairie 52, Underwood 48
• Perham 88, Lake Park-Audubon 62
• Pine City 94, East Central 45
• Pipestone 63, Dell Rapids, S.D. 59, OT
• Red Lake County 90, Climax/Fisher 68
• Red Rock Central 62, Mountain Lk/B-O 53
• Roch. John Marshall 63, Albert Lea 60
• Roch. Lourdes 68, Goodhue 45
• Roch. Mayo 60, Owatonna 48
• Rush City 55, Hinckley-Finlayson 41
• Sauk Centre 38, Long Prairie-GE 35
• Sebeka 96, Menahga 52
• Sleepy Eye St. Mary's 73, Sleepy Eye 58
• SW Minnesota Christian 71, Edgerton 54
• SW Star Concept 71, Round Lake-Brew. 65
• Staples-Motley 68, Grand Rapids 58
• Stephen-Argyle 82, Marshall CC 72
• Thief River Falls 69, Crookston 40
• Tower-Soudan 50, Babbitt-Embarrass 47
• Tri-County 60, Sacred Heart 43
• Triton 68, Hayfield 55
• United South Central 58, Randolph 46
• Upsala 53, Holdingford 47
• Walker-Hack.-Akeley 73, Laporte 60
• Warroad 78, International Falls 43
• Waseca 36, St. Peter 34
• Waubun 67, Fertile-Beltrami 64
• Wheaton/Herman-Norcross 76, Hancock 64
• Win-E-Mac 63, Fosston 53
• Winona Cotter 64, Kenyon-Wanamingo 32
• Worthington 71, Marshall 66
BASKETBALL • GIRLS
CLASSIC LAKE
• Wayzata 51, Minnetonka 46, OT
CLASSIC SUBURBAN
• Hill-Murray 42, Mahtomedi 30
• North St. Paul 65, South St. Paul 29
LAKE
• Chaska 65, Lakeville South 30
• Eagan 42, Jefferson 39
• Kennedy 68, Eastview 49
• Lakeville North 60, Eden Prairie 55
• Rosemount 72, Burnsville 69
MISSISSIPPI 8
• Becker 57, Buffalo 40
• Cambridge-Isanti 62, Big Lake 40
• Princeton 56, Zimmerman 50
• Rogers 54, St. Michael-Albertville 52
MISSOTA
• Prior Lake 60, Red Wing 57
• New Prague 62, Holy Angels 42
• Shakopee 39, Northfield 35
NORTH SUBURBAN
• Benilde-St. Margaret's 62, Irondale 53
• Cooper 46, North Branch 33
• Fridley 83, Columbia Heights 28
• St. Francis 51, Totino-Grace 37
• St. Louis Park 81, Spring Lake Park 55
NORTHWEST SUBURBAN
• Blaine 65, Anoka 44
• Elk River 63, Coon Rapids 45
• Maple Grove 57, Park Center 50
SUBURBAN EAST
• Park 38, Woodbury 28
• Stillwater 55, Forest Lake 54
• Roseville 48, White Bear Lake 43
TRI-METRO
• DeLaSalle 58, Minnehaha 55
• Blake 64, Brooklyn Center 33
• Concordia (Rose.) 65, Mounds Park 36
WRIGHT COUNTY
• Mound-Westonka 47, Litchfield 44
• Waconia 54, Glencoe-Silver Lake 45
• Watertown-Mayer 76, Annandale 53
METROPOLITAN AREA
• Breck 54, Concordia (Bloomington) 32
• Jordan 80, Southwest Christian 56
• New Ulm 60, LeSueur-Henderson 59
• St. Croix Lutheran 78, Henry Sibley 55
MINNESOTA
• Ada-Borup 71, Climax/Fisher 38
• Alexandria 70, Little Falls 56
• Barnum 76, Cook County 23
• Bertha-Hewitt 74, Verndale 47
• Brandon/Evansville 51, Osakis 37
• Clinton-G-B 61, Hillcrest Lutheran 47
• Dilworth-Glyndon-Felton 65, Barnesville 35
• Eden Valley-Wat. 80, Belgrade-B-E. 41
• Elk River 63, Coon Rapids 45
• Esko 54, Cromwell 31
• Eveleth-Gilbert 60, Two Harbors 32
• Fergus Falls 53, Willmar 50, OT
• Frazee 68, Breckenridge 41
• Hawley 82, East Grand Forks 68
• Hermantown 66, Duluth Marshall 29
• Hinckley-Finlayson 66, Foley 46
• Holdingford 72, Kimball 47
• Mankato West 57, Faribault 33
• Maple Lake 43, Pierz 39
• Marshall 62, Sioux Falls Roosevelt, S.D. 51
• Minnewaska 34, Melrose 29
• Moose Lake/WR 58, Floodwood 39
• Mora 47, Milaca 28
• Nashwauk-Keewatin 75, Cotton 62
• Nevis 43, Blackduck 39
• Nicollet 54, Le Center 52
• Northome/Kelliher 52, Hill City 38
• Owatonna 54, Rochester Mayo 40
• Perham 71, Lake Park-Audubon 42
• PR-Backus 46, Walker-Hack.-Akeley 38
• Roch. John Marshall 71, Albert Lea 44
• Rocori 69, Sauk Rapids-Rice 65, OT
• Sartell 74, St. Cloud Apollo 64
• Sebeka 86, Menahga 61
• Silver Bay 56, McGregor 49
• St. Cloud Tech 63, Brainerd 45
• Virginia 62, Duluth Denfeld 38
• Warroad 53, Bagley 49
• Wrenshall 66, Carlton 27
Class 2A
Section 1 • First round
• Caledonia 62, St. Charles 30
• Kingsland 58, Zumbrota-Mazeppa 49
• La Crescent 44, Wabasha-Kellogg 40
• Pine Island 52, Lake City 50
Class 1A
Section 1 • First round
• Goodhue 76, Cannon Valley Lutheran 39
• Rushford-Peterson 51, Houston 36
• Spring Grove 70, Fillmore Central 65
Section 3 • First round
• Lakeview 57, C. Minnesota Christian 45
GYMNASTICS
STATE MEET
At Roy Wilkins Auditorium
Class 2A
• Team finals: 1. Roseville 153.525 (beam: 38.675; uneven bars: 38.125; vault: 38.75; floor exercise: 37.975). 2. St. Cloud Tech 150.775; 3. Cambridge-Isanti 148.65; 4. Lakeville South 148.15; 5. Eden Prairie 146.6; 6. Woodbury 145.625; 7. Centennial 145.6; 8. Hopkins 142.2
Class 1A
• Team finals: 1. Perham (vault: 38.05; bars: 37.375; balance beam: 35.625; floor exercise: 37.7) 148.75; 2. New Prague 145.0; 3. Becker 143.575; 4. Martin County West 143.475; 5. Mound-Westonka 142.375; 6. Breck/West Lutheran 139.925; 7. Pine Island 138.8; 8. Melrose 136.3.
HOCKEY • BOYS
CLASS 1A
Section 2 • Quarterfinals
• Breck 7, St. Michael-Albertville 3
• Blake 5, Richfield 2
Section 4 • Quarterfinals
• South St. Paul 6, Chisago Lakes 0
• St. Thomas Academy 8, Simley 2
Section 8 • Quarterfinals
• East Grand Forks 4, Kittson CC 2
• Park Rapids 9, Lake of the Woods 2
SWIMMING • BOYS
CLASS 2A, SECTION 3 MEET
• Burnsville 429, Rosemount 341, Lakeville North 280, Apple Valley 247, Prior Lake 238.5, Eastview 212, Eagan 182, Lakeville South 173.5.
State meet qualifiers:
• 200 medley relay: Burnsville 1:37.82; Lakeville North 1:39.88; Rosemount 1:39.94; Eastview 1:41.03.
• 200 freestyle: Paul Tierney, Burnsville, 1:42.63; Kyle Ochsner, Prior Lake, 1:46.63.
• 200 individual medley: Paul Young, Lakeville North, 1:55.57; Travis Jensen, Burnsville, 1:59.42; Steven Manley, Apple Valley, 1:59.63; Brady Huemann, Burnsville, 1:59.73; Ross Freiderich, Rosemount, 2:00.04.
• 50 freestyle: David Stern, Rosemount, 22.16; Lance Switzer, Apple Valley, 22.50; Mike Placeway, Eastview, 22.52; David Kramer, Burnsville, 22.59; Erick Sood, Lakeville North, 22.81.
• Diving: Dan Plifka, Eagan, 298.95; Alex Nord, Lakeville South, 298.20; Jacob Wetphal, Eagan, 262.71; Evan Ostendorf, Lakeville South, 248.25.
• 100 butterfly: Tom Elling, Burnsville, 51.99; Jon McDonald, Eastview, 52.91; Matt Mitchell, Lakeville North, 53.31; Nick Manning, Rosemount, 54.18; Ben Stewart, Apple Valley, 54.81.
• 100 freestyle: Tierney 46.81; Manley 48.68; Sam Rauchwarter, Eastview, 48.91.
• 500 freestyle: Elling 4:45.61; Blake McClenahan, Prior Lake, 4:52.61; Tyler Hanson, Burnsville, 4:55.60; Erik Kollasch, Burnsville, 4:55.60.
• 200 freestyle relay: Burnsville 1:28.23; Apple Valley 1:29.16; Rosemount 1:29.45.
• 100 backstroke: Young 52.00; Huemann 53.6; Mitchell 55.52; Andy Steeg, Burnsville, 55.58; Ochsner 56.34; Manning 56.37.
• 100 breaststroke: McDonald 58.76; Jeff Schaefer, Eagan, 1:00.77; Jensen 1:00.86; Stern 1:01.18; Mike Placeway, Eastview, 1:01.52; Kramer 1:01.74.
• 400 freestyle relay: Apple Valley 3:13.96; Burnsville 3:16.73; Lakeville North 3:18.77; Rosemount 3:19.10.
TODAY
BASKETBALL • BOYS
NORTHWEST SUBURBAN
• Coon Rapids at Andover, 4 pm
METROPOLITAN AREA
• Bl. Jefferson at Duluth East, noon
• Hawley at Rockford, 5:30 pm
• Holy Family at Cannon Falls, 3 pm
• MN Transitions at Red Lake, 4 pm
• Orono at Breck, 2 pm
• Richfield at Minneapolis North, 2 pm
• Rogers at Duluth Denfeld, 1:30 pm
• Spectrum at Park Christian, 4:30 pm
• Triton at Montgomery-Lons., 2:30 pm
• St. Agnes at Concordia (Blm.), 1:30 pm
BASKETBALL • GIRLS
TWIN CITY GAME
• Mpls. South at St. Paul Central, 1:30 pm
METROPOLITAN AREA
• SP Como Park at St. Paul Acad, 1 pm
• Waconia at New Prague, 7:30 pm
HOCKEY • BOYS
CLASS 2A
Section 1 • Semifinals
• Roch. Mayo vs. Lakeville South, 2:30 pm
• Lakeville North vs. Owatonna, 8:30 pm
Section 2 • Semifinals
• Holy Angels vs. Edina, at BIG, 7:30 pm
• Burnsville vs. Bl. Jefferson, at Braemar, 4 pm
Section 3 • Semifinals
At Fairgrounds Coliseum
• Cretin-Derham Hall vs. Rosemount, 6 pm
• Eastview vs. Woodbury, 8 pm
Section 4 • Quarterfinals
At Aldrich Arena
• North St. Paul vs. Hill-Murray, noon
• St. Paul Johnson vs. Roseville, 2 pm
• Tartan vs. White Bear Lake, 6 pm
• Mounds View vs. Stillwater, 8 pm
Section 5 • Quarterfinals
• Rogers/Zimmerman vs. Champlin Park, at Andover, 7 pm
At Champlin Ice Forum
• Irondale vs. Centennial, 3 pm
• Maple Grove vs. Osseo, 7 pm
• Coon Rapids vs. Blaine, 5 pm
Section 6 • Semifinals
• Hopkins vs. Minnetonka, at Braemar, noon
• Eden Prairie vs. Benilde-St. Margaret's, at BIG, 3:30 pm
Section 7 • Semifinals
At Duluth E.C.C.
• Cloquet vs. Duluth East, 10 am
• Grand Rapids vs. Anoka, noon
Section 8 • Semifinals
At Thief River Falls
• Buffalo vs. Roseau, 1 pm
• Brainerd vs. Moorhead, 2:45 pm
CLASS 1A
Section 1 • Semifinals
At Roch. Rec.
• New Prague vs. Roch. Lourdes, noon
• Albert Lea vs. Mankato West, 6 pm
Section 3 • Semifinals
At Gustavus Adolphus
• Marshall vs. New Ulm, 5:30 pm
• Litchfield/D-C vs. Hutchinson, 8 pm
Section 4 • Quarterfinal
• Spring Lake Park vs. Totino-Grace, at Parade, 7:45 pm
Section 5 • Semifinals
At Cloquet
• Hermantown vs. St. Cloud Cath., 2 pm
• Duluth Den. vs. Sauk Rapids-Rice, 6 pm
Section 6 • Semifinals
At St. Cloud MAC
• St. Cloud Apollo vs. Little Falls, 5:30 pm
• Alexandria vs. Fergus Falls, 7:30 pm
Section 7 • Semifinals
• Virginia vs. Duluth Marshall, at Hibbing, 1 pm
• Hibbing vs. International Falls, at Grand Rapids, 7:30 pm
Section 8 • Semifinal
At Thief River Falls
• Thief River Falls vs. Warroad, 7 pm