WEDNESDAY'S TV SCHEDULE
(Note: All events taped unless noted as live.)
CH. 11
9 a.m.: Equestrian — team jumping final (live); gymnastics gala.
9:50 a.m.: Track and field — men's 3000m steeplechase final (live).
Noon: Men's volleyball quarterfinal — U.S. vs. Poland (live).
2 p.m.: Canoe/kayak — sprint qualifying; women's water polo semifinal — U.S. vs. Hungary (live); gymnastics gala.
7 p.m.: Women's diving — platform qualifying.
7:15 p.m.: Track and field — women's long jump final (live).
8:30 p.m.: Track and field — women's 200m final (live).
8:55 p.m.: Track and field — women's 100m hurdles final (live).
10 p.m.: Women's beach volleyball — final (live).
12:35 a.m. (Thursday): Prime-time encore.
NBCSN
7 a.m.: Canoe/kayak —sprint qualifying (live).
9:50 a.m.: Track and field — men's 3000m steeplechase final (live).
11 a.m.: Men's soccer semifinal — Brazil vs. Honduras (live).
1 p.m.: BMX cycling — qualifying.
2 p.m.: Men's soccer semifinal — Germany vs. Nigeria (live).
4:30 p.m.: Men's basketball quarterfinal — U.S. vs. Argentina (live).
6:30 p.m.: Women's wrestling — freestyle finals; men's boxing — welterweight final; women's boxing — elimination matches; gymnastics gala.
8 p.m.: Men's basketball quarterfinal — Croatia vs. Serbia (live); women's beach volleyball — bronze match.
10 p.m.: Men's table tennis — team final; taekwondo — finals.
MSNBC
10 a.m.: Women's field hockey semifinal — Germany vs. Netherlands (live).
Noon: Women's wrestling — qualifying; men's handball — quarterfinal.
1 p.m.: Gymnastics gala (live).
2:30 p.m.: Men's handball —quarterfinal; sailing — finals.
GOLF
5:30 a.m.: Women's golf — first round (live).
USA
8 a.m.: Men's badminton — singles quarterfinal.
9 a.m.: Men's basketball quarterfinal — Australia vs. Lithuania (live).
10:45 a.m.: Women's water polo semifinal — Italy vs. Russia (live); men's badminton — singles quarterfinal.
12:30 p.m.: Men's basketball quarterfinal — France vs. Spain (live).
2:15 p.m.: Men's badminton — singles quarterfinal; men's table tennis bronze medal — Germany vs. South Korea; taekwondo —quarterfinals and semifinals.
CNBC
4 p.m.: Men's volleyball quarterfinal — Italy vs. Iran (live); women's field hockey — semifinal.
NBC BASKETBALL CHANNEL (ALL GAMES LIVE)
9 a.m.: Men's basketball quarterfinal — Australia vs. Lithuania.
12:30 p.m.: Men's basketball quarterfinal — France vs. Spain.
4:30 p.m.: Men's basketball quarterfinal — U.S. vs. Argentina.
8 p.m.: Men's basketball quarterfinal — Croatia vs. Serbia.
NBC SOCCER CHANNEL
11 a.m.: Men's soccer semifinal — Brazil vs. Honduras (live).
2 p.m.: Men's soccer semifinal — Germany vs. Nigeria (live).
TELEMUNDO
11 a.m.: Men's soccer semifinal — Brazil vs. Honduras (live).