TUESDAY
ADAPTED SOFTBALL
CI DIVISION
• North Suburban 16, Anoka 6
BADMINTON
MINNEAPOLIS CITY
• Washburn 4, South 3
BASEBALL
MINNEAPOLIS CITY
• Henry/FAIR 6, Edison 2
• South 21, North 0
• Southwest 10, Washburn 7
MCAA
• North Lakes 7, Spectrum 1
MISSISSIPPI 8
• Chisago Lakes 4, Big Lake 3
• Monticello 7, St. Francis 4
• North Branch 12-2, Becker 0-7
• Princeton 11-8, Cambridge-Isanti 9-10
NORTHWEST SUBURBAN
• Andover 6, Rogers 4
• Champlin Park 7, Armstrong 0
• Maple Grove 10, Blaine 5
• Spring Lake Park 13, Osseo 12
• Totino-Grace 7, Park Center 0
WRIGHT COUNTY
• Glencoe-Silver Lake 5, Annandale 2
• Holy Family 9, Delano 3
• Hutchinson 4-6, Jordan 3-7
• Litchfield 10, Dassel-Cokato 0
• Orono 13, New Prague 5
• Waconia 9, Mound Westonka 4
METROPOLITAN AREA
• Belle Plaine 12, Maple River 5
• Benilde-St. Margaret's 5, Hill-Murray 0
• Blake 20, Trinity 1
• Chanhassen 7, Edina 0
• Howard Lake-W-W 12, Sibley East 2
• Mayer Lutheran 6, Lester Prairie 2
• New Life Academy 10, United Christian 9
• Northfield 4, Rochester John Marshall 3
• Pierz 8-7, Zimmerman 0-4
• Red Wing 9, Winona 1
• St. Agnes 7, Liberty Classical 4
• St. Croix Prep 10, St. Paul Washington 0
GOLF • BOYS
INDEPENDENT METRO ATHLETIC
At Fort Snelling G.C.
• St. Paul Academy 168, Minnehaha Academy 174. Medalist (par 35): Connor Overgaard, St. Paul Academy, 38.
METRO EAST
At Keller G.C.
• Hill-Murray and St. Thomas Academy 156, Hastings 165. Medalist (par 35): Colin Dalseth, St. Thomas Academy, 34.
At Oneka Ridge G.C.
• Mahtomedi 154, Simley 179, Henry Sibley 180. Medalist (par 36): Grant Cegielski, Mahtomedi, 37.
ST. PAUL CITY
At Phalen G.C.
• Harding 218, Como Park 255. Medalist (par 36): Hammy Yang, Harding, 43.
At Highland National G.C.
• Highland Park 170, Humboldt 244. Medalist (par 36): Jack Malek, Highland Park, 38.
At Phalen G.C.
• Johnson 185, Central 191. Medalist (par 36): Myles Jarrett, Central, 44.
TRI-METRO
At Gross G.C.
• St. Anthony 186, Fridley 247. Medalist (par 35): Jacob Bogucki, St. Anthony, 40.
At Columbia G.C.
• St. Croix Lutheran 183, DeLaSalle 211. Medalist (par 36): Sam Udovich, St. Croix Lutheran, 41.
WRIGHT COUNTY
At Albion Ridges G.C.
• New London-Spicer 160, Glencoe-Silver Lake 168, Annandale 176, Litchfield 182, Rockford 184, Dassel-Cokato 185, Watertown-Mayer 191, Howard Lake-Waverly-Winsted/Maple Lake 202. Medalist (par 36): Peyton Coahran, New London-Spicer, 37.
GOLF • GIRLS
METRO EAST
At Hidden Greens G.C.
• Hastings 182, Hill-Murray 216. Medalist (par 36): Megan Brown, Hastings, 43.
MINNESOTA RIVER
At Montgomery National G.C.
• Southwest Christian 198, LeSueur-Henderson 206, Belle Plaine 240, Tri-City United 252
MISSISSIPPI 8
At Pebble Creek G.C.
• Becker 365, Chisago Lakes 386, Monticello 393, Cambridge-Isanti 397, Princeton 400, North Branch 414, Big Lake 540. Medalist (par 72): Jasmyn Sibell, Cambridge-Isanti, 83.
NORTHWEST SUBURBAN
At Edinburgh USA
• Coon Rapids 192, Champlin Park 211. Medalist (par 36): Kate Garbow, Coon Rapids, 43.
At Bunker Hills G.C.
• Maple Grove 166, Andover 191. Medalist (par 36): Carly Hamman, Maple Grove, 39.
ST. PAUL CITY
At Cedarholm G.C.
• Johnson 208, Humboldt 211. Medalist (par 36): Jada Lee, Johnson, 41.
TRI-METRO
At Gross National G.C.
• St. Anthony 202, Fridley 288. Medalist (par 35): Kamryn Wiese, St. Anthony, 45.
At Highland G.C.
• Visitation 194, Holy Angels 210. Medalist (par 35): Claire Kodama, Visitation, 41.
LACROSSE • BOYS
INDEPENDENT METRO ATHLETIC
• Blake 13, Breck 8
LAKE
• Edina 10, Eden Prairie 3
• St. Michael-Albertville 15, Hopkins 0
• Wayzata 11, Buffalo 10
METRO EAST
• Hastings 15, Simley 12
• St. Thomas Academy 10, Hill-Murray 7
• Tartan/North St. Paul 15, Henry Sibley 2
METRO WEST
• Bl. Jefferson 6, Bl. Kennedy 5
• Chanhassen 11, Benilde-St. Margaret's 10
SOUTH SUBURBAN
• Apple Valley 11, Burnsville 4
• Prior Lake 12, Rosemount 5
• Shakopee 11, Eastview 8
METROPOLITAN AREA
• Chisago Lakes 17, St. Cloud 3
• Duluth 8, St. Paul 6
• Holy Angels 10, Minneapolis 7
LACROSSE • GIRLS
INDEPENDENT METRO ATHLETIC
• Blake 12, Breck 8
LAKE
• Edina 16, Eden Prairie 8
• St. Michael-Albertville 9, Hopkins 7
METRO EAST
• Simley 6, Hastings 5
METRO WEST
• Chanhassen 16, Benilde-St. Margaret's 4
• Chaska 18, St. Louis Park 4
SOUTH SUBURBAN
• Eastview 15, Shakopee 6
• Prior Lake 13, Rosemount 9
TRI-METRO
• Holy Angels 19, Columbia Heights 1
METROPOLITAN AREA
• Becker 21, Waconia 0
• Chisago Lakes 15, St. Cloud 4
• Delano/Rockford 10, SW Christian 9
• Minneapolis 12, Visitation/SPA 9
• Minnetonka 21, Moorhead 4
• Monticello 15, Sartell/Sauk Rapids 1
• Rocori 7, Big Lake 3
SOFTBALL
METRO EAST
• Henry Sibley 5, South St. Paul 3
• Mahtomedi 1-5, Hastings 0-9
• Simley 12, Hill-Murray 5
• Tartan 2, North St. Paul 1
MINNEAPOLIS CITY
• South 27, Henry 0
• Washburn 14, Edison 1
MINNESOTA RIVER
• Tri-City United 19, Sibley East 4
MISSISSIPPI 8
• Becker 5, North Branch 2
• Big Lake 3, Chisago Lakes 1
• Cambridge-Isanti 21-17, Princeton 0-5
• Monticello 8, St. Francis 1
• North Branch 4, Becker 1
NORTHWEST SUBURBAN
• Champlin Park 11, Armstrong 0
• Elk River 8, Anoka 1
• Maple Grove 11, Blaine 2
• Rogers 4, Andover 3
• Spring Lake Park 14, Osseo 4
• Totino-Grace 7, Park Center 5
TRI-METRO
• DeLaSalle 5, Fridley 4
• Richfield 11, Columbia Heights 0
• St. Anthony 11, Holy Angels 1
• Visitation 18, St. Croix Lutheran 2
WRIGHT COUNTY
• Annandale 3, Glencoe-Silver Lake 1
• Delano 9, Holy Family 5
• Howard Lake-W-W 14-9, N. London-S. 12-11
• Hutchinson 6-1, Jordan 1-14
• Litchfield 4, Dassel-Cokato 3
• New Prague 10, Orono 2
• Rockford 11, Watertown-Mayer 1
• Waconia 10, Mound Westonka 1
METROPOLITAN AREA
• Belle Plaine 17, Maple River 0
• Chanhassen 14, Buffalo 2
• Northfield 15, Rochester John Marshall 2
• Pierz 5-8, Zimmerman 4-9
• St. Paul Humboldt 27, Brooklyn Center 4
• Shakopee 6, Minnetonka 4
• Spectrum 5, United Christian 4
• West Lutheran 6, Mayer Lutheran 3
• Winona 15, Red Wing 3
TENNIS • BOYS
METRO EAST
• Hastings 4, Henry Sibley 3
METRO WEST
• Chanhassen 7, Chaska 0
MISSISSIPPI 8
• Becker 7, Princeton 0
NORTHWEST SUBURBAN
• Maple Grove 7, Andover 0
SUBURBAN EAST
• Mounds View 5, Cretin-Derham Hall 2
WRIGHT COUNTY
• Delano 5, Litchfield 2
• Mound Westonka 7, Holy Family 0
• Orono 7, Waconia 0
METROPOLITAN AREA
• Mpls. Washburn 6, Benilde-SM 1
• St. Paul Academy 6, St. Paul Central 1
TRACK & FIELD • BOYS
MINNESOTA
• Fairmont 105.67, Blue Earth Area 40.33
TRACK & FIELD • GIRLS
METRO EAST
• Mahtomedi 157, Henry Sibley 122.5, Simley 110, Hastings 97, Hill-Murray 62.5, North St. Paul 62, South St. Paul 50, Tartan 33
MINNESOTA
• Fairmont 128.5, Blue Earth Area 17.5