See more of the story

MPR DAY: Dan Patch Park: MPR News, Classical MPR and 89.3 The Current team up for live broadcasts and performances. 9 a.m.-5 p.m.

MUSIC

GRANDSTAND: The Minnesota Show with Garrison Keillor: 7:45 p.m.

DNR PARK: Steel Bridges: 10 a.m., noon, 2, 4, 6 & 8 p.m.

INTERNATIONAL BAZAAR: Brass Lassie: 10:45 a.m., noon & 1:15 p.m.; Wain McFarlane: 3:15, 4:30 & 5:45 p.m.; Corey Stevens: 8 p.m.

LEINIE LODGE BANDSHELL: Kazual: 10:30 & 11:45 a.m.; Mary Sarah: 1 & 2:30 p.m.; JD McPherson: 3:30 & 4:45 p.m.; Foghat: 8:30 p.m.

MINNESOTA WINE COUNTRY: Mango Pelando Latin: 6:30 p.m.

RAMBERG SENIOR CENTER: Joey Johnson Band: 10:30, 11:45 a.m. & 1 p.m.; Saddle Sores: 3:15, 4:30 & 5:45 p.m.

SCHILLING AMPHITHEATER: Minnesota Americana-Roots Music Contest: 3 p.m.; Duelly Noted: 6 p.m.

FAMILY FARE

4-H BUILDING: 4-H Share-the-Fun Showcase: 6:30 p.m.; 4-H Fashion Revue Show: 6:30 p.m.

CATTLE BARN AND ANNEX: Moo Stage: Moo Sample Station: Enjoy free dairy treats from local vendors 10 a.m.-6 p.m.; Moo Booth: AGDAY365: 12:30 p.m.; Moo Booth: Watch cows being milked and join fun activities and competitions. Hours vary; Moo Booth: Video Presentations: Barn Stage, inside Cattle Barn. 9, 10 a.m., noon, 1:30, 2, 6 & 7 p.m.; Moo Booth: Moo Live: Presentations and interactive activities highlighting cows and agriculture. 11 a.m., 3 & 4 p.m.; Moo Booth: Moo Quiz Show. 5:30 p.m.

DNR PARK: The Minnesota outdoors are showcased and aquariums show fish in their native habitats. 9 a.m.-9 p.m.; DNR Fire Prevention Building: Learn about firefighting equipment and the impact of fires. 9 a.m.-9 p.m.; DNR Fire Tower: 9 a.m.-7:30 p.m.; Fish Pond Talks: 9:45, 10:45, 11:45 a.m., 12:45, 1:45, 2:45 & 3:45 p.m.; Smokey Bear: 11 a.m. & 1 p.m.

EDUCATION BUILDING: A variety of educational exhibitors and artwork by Minnesota students. 9 a.m.-9 p.m.; Rhythm & Swing: 9 a.m.; Tech Ed First Robotics: Demonstrations and competitions by high schools students. 10 a.m. & 3 p.m.; Square Dance Federation of Minnesota: 11:30 a.m.; River City Cloggers: 4 & 6:30 p.m.

EXPO PLACE: NHL Centennial Fan Arena: Celebrate a century of the National Hockey League with videos, photos and historic memorabilia. 9 a.m.-8 p.m. The Stanley Cup will be on view 9 a.m.-5 p.m. Sept. 1-2.

FAMILY FAIR/BALDWIN PARK: Alphabet Forest: Meet authors and alphabet activities. 9 a.m.-8 p.m. Math On-A-Stick: A space for kids and families to explore math concepts. Go on a number scavenger hunt, play and sort with shapes, use the spiral machine, take the pentagon challenge. 9 a.m.-8 p.m.; Fantastik Patrick: 10:30, 11:30 a.m. & 3 p.m. Sean Emery: 12:30 & 5 p.m.; Break-Shop Bump’n: 1:30, 4 & 6 p.m.

FINE ARTS CENTER: An annual exhibition that is the result of a juried competition. See the original 2017 State Fair Commemorative Art created by St. Paul artist Ta-coumba Aiken. 9 a.m.-9 p.m. Studio: Here: Each day of the fair, a practicing Minnesota artist will create artwork and interact with fair guests. 9 a.m.-9 p.m. Be a Fine Arts Detective: Find clues to discover artwork throughout the fine arts exhibition and earn a ribbon for finding all the pieces. 9 a.m.-9 p.m.

FIREWORKS: West of the grandstand, following the grandstand concert sometime between 10-11 p.m.

GIANT SING ALONG: Group karaoke; south side of Murphy Av. between Underwood and Cooper Sts. 9 a.m.-8 p.m.

HISTORY AND HERITAGE CENTER: Showcase of the significant events, stories and traditions of the fair. 9 a.m.-9 p.m.

HORSE BARN: EquiMania: Exhibits including skeletons, anatomy models and other artifacts used in caring for horses. 9 a.m.- 7 p.m.

INTERNATIONAL BAZAAR: Lebanese Belly Dancers: Noon, 1:30, 3 & 4:30 p.m.

LASER HITZ SHOW: Outdoors at the intersection of Cosgrove St. and Randall Av. 9:15 p.m.

LITTLE FARM HANDS: Hands-on agricultural education exhibit for children. 8 a.m.-7 p.m.

MINNESOTA NEWSPAPER MUSEUM: See how newspapers were made before the use of modern machinery. 9 a.m.-8 p.m.

MIRACLE OF BIRTH CENTER: Dairy Goodness with Princess Kay Finalists: 11 a.m.; Thank a Farmer Magic Show: Noon, 4 & 6 p.m.

NORTHWOODS: All-Star Stunt Dogs Splash: 11 a.m., 2 & 4:40 p.m.; Timberworks Lumberjack Show: Noon, 3, 5:30 & 7 p.m.

OLD IRON SHOW: Reminiscent of the old Machinery Hill, rare and fully operational antique farm equipment is displayed and demonstrated. Near Little Farm Hands on Lee Avenue between Underwood and Cooper streets. 8 a.m.-7 p.m.

SCHILLING AMPHITHEATER: History on-a-Schtick: 9:30 & 10:30 a.m.; Wild Goose Chase Cloggers: 11:30 a.m., 12:30 & 1:30 p.m.

SHEEP BARN: Baa Booth: An educational exhibit featuring sheep displays and hands-on activities. Hours vary.

STATE FAIR MALL PARADE: The parade route begins near the Haunted House, heads north on Cosgrove Street, west on Randall Avenue and south on Underwood Street. 2 p.m.

SWINE BARN: Get a glimpse into the life of pig farming. Hours vary. Oink Booth: Pig Tales: Find out facts about pigs during this narrated talk and Q&A. 11 a.m.

UNIVERSITY OF MINNESOTA DRIVEN TO DISCOVER: Meet researchers and participate in a study. 9 a.m.-9 p.m.

VISITORS PLAZA: Fairchild and Fairborn Appearance: Pose with state fair mascot Fairchild and his sidekick, Fairborne. 11 a.m. & 4 p.m.

WALKING HISTORY TOUR: A free self-guided tour to discover State Fair history. Brochures available throughout the fairgrounds.

THE X-ZONE: Skateboard and BMX Bike Demonstrations: 1:30, 3, 4:30 and 6 p.m.

DEMONSTRATIONS AND PROGRAMS

AGRICULTURE/HORTICULTURE BUILDING: Ask the Cider Maker: 10 a.m.-3 p.m.; Ask the Apple Grower: 10 a.m.-3 p.m.; Looking Inside the Hive: 10:30 a.m., 12:30, 2:30, 4:30, 6:30 p.m.; Cooking with Honey: 11, 11:30 a.m. & noon; Ask the Grape Grower: 11 a.m.-7 p.m.; Harvesting Honey: 1, 2, 4, 5 p.m.; Beekeeper’s Corner: Mini classes on beekeeping topics. 3, 3:15, 3:30 & 3:45 p.m.

CATTLE BARN AND ANNEX: Moo Stage: Moo Booth: Make It Better With Butter Contest: 10 a.m.; Hand Milking: 11:30 a.m. & 1:30 p.m.; Moo Booth: Butter Carve-O-Rama: 4:30 p.m.

CREATIVE ACTIVITIES AND ANNEX: Minnesota Lace Society: 9 a.m.-9 p.m.; How to Make Vodka, Bourbon and Gin: 9 a.m.-9 p.m.; Paper Marbling for Book Binding: 9 a.m.-9 p.m.

DNR PARK: Paddleboard and Kayak Demonstrations. 9 a.m.- 5 p.m.; Introduction to Fly Fishing: 1 & 3 p.m.

HORSE BARN: Equine Chiropractics: 10 a.m. & 2 p.m.

PET CENTER: Northern Sky Kennel Hunting Demonstration: 9, 10 a.m. & noon; Pet Surgery: 10 a.m., noon, 2 & 4 p.m.; Training Tips & Tricks with Rhonda Maeth. 6 p.m.; St. Paul Police K-9 Foundation: 7 p.m.

PROGRESS CENTER/ECO EXPERIENCE: ReUSE MN Demo: Bike Repair: 10 a.m., 12:30, 3 & 5:30 p.m.; Bike MN: 10 a.m. & 2 p.m.

JUDGING

4-H BUILDING: 4-H Rube Goldberg Challenge: 10 a.m. & 3 p.m.; 4-H Chef for a Day Cook-Off: 2 & 6 p.m.

AGSTAR ARENA: 4-H Llama Showmanship: 8 a.m.; Llama Open Class Showmanship and Halter: 9:30 a.m. FFA Dairy Cattle and General Livestock: 5 p.m.

CATTLE BARN AND ANNEX: Moo Booth: Cottage Cheese & Yogurt Eating Contest: 10:30 a.m.; Agrilympics Awards Ceremony: 2:30 p.m.

DNR PARK: DNR Commissioner’s 4-H and FFA Youth Awards: 11 a.m.

SWINE BARN: FFA Breeding Swine & Showmanship: 1 p.m.

WARNER COLISEUM: State Fair Horse Show: Appaloosa, Paint, Pinto, Western Pleasure Classes: 12:30 p.m.; State Fair Horse Show: Appaloosa, Pinto and Paint Horses, Signature Youth Western Pleasure, speed events: 6 p.m. State Fair Horse Show: Northwoods Trail Cup Challenge, Appaloosa, Paint, Pinto, Quarter Horses, WSCA Pleasure: 7:30 p.m.

HOME AND HOBBIES

AGRICULTURE/HORTICULTURE BUILDING: State Floral Association: “A Feast of Flowers:” Local florists present floralscapes that depict a different occasion or event within our daily lives with an abundance of beautiful fresh flowers and plants. 9 a.m.-9 p.m. The Common Table: Minnesota Eats: An interactive exhibit that seeks to inspire Minnesotans to get connected to the food they eat, centered around six areas of action: buy local, eat local, grow food, nurture soil, promote justice and reduce waste. 9 a.m.-9 p.m. Minnesota Bonsai Society Show: 9 a.m.-9 p.m.; Orchid Society of Minnesota Show: 9 a.m.-9 p.m.; Sustainable Resilient Lazy Gardening: 10 a.m.; Recipe Card Roundup: 10 a.m. & 4 p.m.; Garden Art: Let the Budding Artist Flower Out of You: 11 a.m.; Minnesota Grape Growers Association: 11 a.m.-7 p.m.; Sustainable Humane Pest Control: Noon; Dividing and Multiplying Perennials: 1 p.m.; Straw Bale Gardening All Over This Planet: 2 p.m.; Growing Dahlias in Minnesota: 3 p.m.; Soil Health: What Farmers Are Telling Us: 5 p.m.

MINNESOTA WINE COUNTRY: Minnesota Wine: Unique Factors and Flavors: 3:30 p.m.

PROGRESS CENTER/ECO EXPERIENCE: An educational exhibit with information and activities by local health and environmental organizations. 9 a.m.-9 p.m.;

Green or Not: Noon; Tying Sustainability and Art Into a Remodel Project: 4 p.m.