See more of the story

HIGH SCHOOLS

Baseball

CLASS 4A STATE TOURNEY

Thursday • quarterfinals

• Eden Prairie 6, Wayzata 1

• Forest Lake 6, Maple Grove 5, 8 inn.

• Lakeville North 8, Burnsville 0

• Woodbury 4, Champlin Park 1

Results Friday

Consolation semifinals

• Maple Grove 4, Champlin Park 2

• Wayzata 5, Burnsville 3, 10 inn.

Fifth place

• Wayzata 11, Maple Grove 3

Semifinals

• Eden Prairie 14, Lakeville North 0

• Forest Lake 9, Woodbury 1

Third place

• Lakeville North 4, Woodbury 3

Game Monday

At Target Field

Championship

• Eden Prairie vs. Forest Lake, 7 pm

CLASS 3A STATE TOURNEY

Thursday • quarterfinals

• Alexandria 7, St. Thomas Academy 2

• Hibbing 9, St. Cloud Tech 4

• Marshall 3, Red Wing 1

• Waconia 2, Mahtomedi 1, 9 inn.

Results Friday

Consolation semifinals

• Mahtomedi 12, Red Wing 1

• St. Thomas Acad. 7, St. Cloud Tech 5

Fifth place

• St. Thomas Academy 9, Mahtomedi 1

Semifinals

• Hibbing 8, Alexandria 7

• Waconia 7, Marshall 6

Third place

• Marshall 10, Alexandria 9

Game Monday

At Target Field

Championship

• Hibbing vs. Waconia, 4 pm

CLASS 2A STATE TOURNEY

Thursday • quarterfinals

• Duluth Marshall 8, Belle Plaine 4

• Maple Lake 11, Rochester Lourdes 1

• Minnehaha Academy 10, Warroad 5

• Pierz 6, New London-Spicer 2

Results Friday

Consolation semifinals

• New London-Spicer 8, Belle Plaine 4

• Rochester Lourdes 11, Warroad 7

Fifth place

• Roch. Lourdes 11, New London-Spicer 5

Semifinals

• Minnehaha Academy 8, Maple Lake 3

• Pierz 1, Duluth Marshall 0

Third place

• Maple Lake 7, Duluth Marshall 6

Game Monday

At Target Field

Championship

• Minnehaha Academy vs. Pierz, 1 pm

CLASS 1A STATE TOURNEY

Results Thursday

Quarterfinals

• Legacy Christian 9, Ely 4

• Parkers Prairie 8, Pillager 0

• RRC/W-WG 11, Fosston 1

• Wabasha-Kellogg 2, ML/GHEC/T 0

Results Friday

Consolation semifinals

• Fosston 4, Pillager 3, 8 inn.

• ML/GHEC/T 5, Ely 2

Fifth place

• Fosston 10, ML/GHEC/T 0

Semifinals

• Legacy Christian 7, Wabasha-Kellogg 5

• Parkers Prairie 8, RRC/W-WG 3

Third place

• RRC/W-WG 12, Wabasha-Kellogg 0

Game Monday

At Target Field

Championship

• Parkers Prairie vs. Legacy Chr., 10 am

LACROSSE • boys

STATE TOURNAMENT

Results Saturday

Fifth place

• Eden Prairie 5, Prior Lake 4

Third place

• Wayzata 9, Mahtomedi 8, OT

Championship

• Benilde-St. Margaret’s vs. Eagan, late

LACROSSE • GIRLs

STATE TOURNAMENT

Results Saturday

Fifth place

• Cretin-Derham Hall 13, Blaine 8

Third place

• Prior Lake 14, Farmington 4

Championship

• Eden Prairie 16, Blake 10