MONDAY
adapted softball
CI DIVISION
• Osseo 13, Anoka-Hennepin 2
badminton
ST. PAUL
• Humboldt 4, Highland Park 3
• Johnson 7, Central 0
• Washington 6, Harding 1
METROPOLITAN AREA
• Burnsville 7, Mpls. Roosevelt 0
• St. Paul Como Park 5, Edina 2
BASeball
METROPOLITAN AREA
• Annandale 8, Eden Valley-Watkins 7
• Holy Family 17, Royalton 5
• Willmar 2, Delano 0
MINNESOTA
• Minnewaska 15, New London-Spicer 1
golf • BOYS
WRIGHT COUNTY
At Little Crow C.C.
• New London-Spicer 170, Mound Westonka 171, Dassel-Cokato 174, Glencoe-Silver Lake 178, Litchfield 186, Annandale 193, Watertown-Mayer 203, Rockford 206. Medalists: Jackson Bakeberg, Dassel-Cokato, 41; Evan Dietz, New London-Spicer, 41; Nixon Harrier, New London-Spicer, 41; Mitch Krebsbach, Mound Westonka, 41.
golf • GIRLS
CARDINAL INVITATIONAL
At Dutch Legacy G.C.
• Alexandria 354, Detroit Lakes 358, Elk River 359, Bemidji 374, Moorhead 410, Pequot Lakes 411, Pine River-Backus 433, Hermantown 440, Fergus Falls and Heritage Christian 452, Park Rapids 476, Staples-Motley inc. Medalist: Shelby Busker, Detroit Lakes, 76.
lacrosse • BOYS
METRO EAST
• Henry Sibley 10, North St. Paul 7
NORTHWEST SUBURBAN
• Andover 10, Osseo/Park Center 6
• Centennial 12, Armstrong 7
• Elk River/Zimmerman 9, Anoka 1
• Maple Grove 20, Coon Rapids 1
• Spring Lake Park 6, Champlin Park 5
SUBURBAN EAST
• East Ridge 8, Park of C.G. 3
WRIGHT COUNTY
• Holy Family 9, Waconia 3
• Orono 8, Delano/Rockford 6
METROPOLITAN AREA
• Buffalo 12, Becker 10
• Chisago Lakes 13, St. Cloud 3
• Holy Angels 12, Apple Valley 11
• Monticello 8, Rocori 3
• Northfield 19, Rochester Century 5
• Rogers 24, Brainerd 0
• St. Michael-Alb. 28, Sauk Rapids-Rice 0
lacrosse • GIRLS
METRO EAST
• Hill-Murray 17, Tartan 7
NORTHWEST SUBURBAN
• Andover 8, Osseo/Park Center 7
• Blaine 11, Irondale 3
• Centennial 12, Armstrong 6
• Champlin Park 11, Spring Lake Park 4
• Elk River/Zimmerman 13, Anoka 3
• Maple Grove 14, Coon Rapids 7
WRIGHT COUNTY
• Orono 17, Delano/Rockford 11
METROPOLITAN AREA
• Forest Lake 17, Duluth 3
• Mound Westonka 17, Mankato 10
• Northfield 5, Rochester Century 4
• St. Cloud 9, Chisago Lakes 8, OT
softball
WRIGHT COUNTY
• Dassel-Cokato 13-16, Annandale 5-0
MINNESOTA
• New London-Spicer 13, Minnewaska 3
tennis • BOYS
METRO EAST
• Mahtomedi 7, South St. Paul 0
METROPOLITAN AREA
• Eastview 5, East Ridge 2
RANKINGS
tennis • BOYS
BY THE COACHES ASSOCIATION
Class 2A
• Team: 1. Edina; 2. Mounds View; 3. Blake; 4. Eastview; 5. Wayzata; 6. Orono; 7. Lakeville South; 8. Rochester Century; 9. Eagan; 10. East Ridge.
• Individual: 1. Maxim Zagrebelny, Eagan; 2. Gavin Young, Eastview; 3. Varun Iyer, Rochester Century; 4. Bjorn Swenson, Mounds View; 5. Joe Mairs, Blake; 6. Sujit Chepuri, Blake; 7. John Kasner, Orono; 8. Oskar Jansson, Edina; 9. Hunter Roseth, Lakeville South; 10. Caleb Fridinger, East Ridge.
Class 1A
• Team: 1. Breck; 2. Mounds Park Academy; 3. St. Paul Academy; 4. Rochester Lourdes; 5. Thief River Falls; 6. Hibbing; 7. Virginia; 8. Pine City; 9. Foley; 10. St. James.
• Individual: 1. Parker Law, Mounds Park Academy; 2. Logan Couillard, Minneapolis Edison; 3. Arjun Goswitz, Minnehaha Academy; 4. Clayton Haberman, Breck; 5. Nathan Sebotka, St. Paul Academy; 6. Mitch Medvec, Lake City; 7. Jerry Yang, Winona Cotter; 8. Justin Prochnow, Mounds Park Academy; 9. Pavao Veldic, Rochester Lourdes; 10. (tie) Carter Anderson, Hibbing, and Cole Gillespie, Thief River Falls.