MONDAY
adapted SOFTBALL
CI DIVISION
• New Prague 10, Mpls. Roosevelt 7
PI DIVISION
• Anoka-Hennepin 14, Mounds View 2
• Robbinsdale 17, Osseo 1
BADMINTON
METROPOLITAN AREA
• Eden Prairie 7, Minneapolis Roosevelt 0
BASEBALL
INDEPENDENT METRO ATHLETIC
• Blake 12-2, St. Paul Academy 6-8
• Minnehaha Academy 10, Breck 1
• Providence Academy 16, Mounds Park 10
METRO EAST
• Hastings 8, South St. Paul 5
• Mahtomedi 15, Simley 8
• North St. Paul 5, Henry Sibley 1
• Tartan 4, Hill-Murray 3
METRO WEST
• Benilde-St. Margaret's 1, Chanhassen 0
• Bloomington Jefferson 14, Cooper 3
• Chaska 5, Bloomington Kennedy 0
MINNEAPOLIS CITY
• Roosevelt 7, Edison 4
• Southwest 15, South 4
MCAA
• Southwest Christian 11, Spectrum 5
MINNESOTA RIVER
• Belle Plaine 12, Mayer Lutheran 2
• LeSueur-Henderson 4, Norwood YA 3
• Tri-City United 4, Sibley East 0
MISSISSIPPI 8
• St. Francis 3, Big Lake 2
ST. PAUL CITY
• Johnson 14, Washington 3
SOUTH SUBURBAN
• Burnsville 2, Rosemount 0
• Eastview 2, Apple Valley 0
• Lakeville North 3, Eagan 0
• Lakeville South 4, Farmington 2
• Prior Lake 3, Shakopee 2
SUBURBAN EAST
• Cretin-Derham Hall 11, Woodbury 3
• Stillwater 2, East Ridge 1
TRI-METRO
• DeLaSalle 9, Concordia Academy 2
WRIGHT COUNTY
• Delano 5, New Prague 0
• Waconia 6, Holy Family 5
METROPOLITAN AREA
• Champlin Park 4, Edina 3
• Col. Heights 7, St. Paul Como Park 3
• Hopkins 14, Minneapolis Washburn 3
• Jordan 3, Holy Angels 1
• Mankato Loyola 10, Lester Prairie/HT 5
• Maple Lake 8-10, Howard Lake-W-W 0-0
• Northfield 7, Mankato West 5 (2)
• Nova Classical 7, St. Croix Prep 5
• Owatonna 6, Eden Prairie 5
• St. Agnes 4, Liberty Classical 0
• St. Croix Lutheran 14, Trinity 2
• Schaeffer Acad. 26, Minn. Transitions 2
• Watertown-Mayer 10, Upsala 0 (2)
• Wayzata 4, Andover 1
• West Lutheran 8, Chesterton 1
• Zimmerman 1, Becker 0
GOLF • boys
MCAA
At Rush Creek G.C.
• Southwest Christian and Maranatha 171 (Southwest Christian wins tiebreaker), Heritage Christian 175, Spectrum 228. Medalist (par 36): Ian Johnson, Heritage Christian, 39.
MINNESOTA RIVER
At Glencoe C.C.
• Tri-City United 178, Jordan 182, Belle Plaine 183, LeSueur-Henderson 186, Sibley East/Norwood Young America 209, Mayer Lutheran 212. Medalist (par 35): Carson Stepka, LeSueur-Henderson, and Cole Haller, Belle Plaine, 41.
ST. PAUL CITY
At Thompson Oaks G.C.
• Johnson 134, Harding inc. Medalist (par 29): Ben Williams, Johnson, 37.
SUBURBAN EAST
At Stillwater C.C.
• Stillwater 303, Park of Cottage Grove 307, Mounds View 318, Forest Lake 319, Woodbury 323, White Bear Lake 325, Roseville 336, Cretin-Derham Hall 341, East Ridge 349. Medalists (par 72): Ben Corbid, Stillwater, and Avery Johnson, Stillwater, 73.
METROPOLITAN AREA
At Minikahda G.C.
• Holy Angels 179 Minneapolis Southwest 185. Medalist (par 36): Michael Munson, Holy Angels 40.
ANNANDALE INVITATIONAL
At Southbrook G.C.
• Monticello 330, Annandale I 332, Dassel-Cokato 334, Litchfield 340, Delano and St. Cloud Cathedral 347, Big Lake 351, Mound Westonka 353, Kimball/Eden Valley-Watkins 364, Rockford 379, Foley 385, Maple Lake 392, Howard Lake-Waverly-Winsted 409, Annandale II 412. Medalist (par 72): Preston Koepel, Foley, 75.
ST. PAUL ACADEMY INVITATIONAL
At Somerset C.C.
• St. Paul Academy 308, Breck 339, Shattuck-St. Mary's 345, Minnehaha Academy 347, South St. Paul 354, DeLaSalle 386. Medalist (par 72): Gus Grunau, St. Paul Academy, 74.
DON SAATZER INVITATIONAL
At Dakota Pines C.C.
• Hastings 331, Armstrong 335, Blaine 336, Hudson (Wis.) 352, Stillwater 352, Burnsville 358, Hastings Gold 381, River Falls (Wis.) 483. Medalist (par 72): Nick Dittrich, Hastings, 71.
WINDSONG FARMS CHAMPIONS CUP
At Windsong Farms G.C.
• Minnetonka 304, Edina and Wayzata 306, Shattuck St. Mary's 307, St. Thomas Academy 313, St. Michael-Albertville 316, Blake 320, Lakeville South 321, Elk River 327, Moorhead 328, Mounds Park Academy 351, Cretin-Derham Hall 384. Medalist (par 71): Jack Ebner, Edina, 71.
GOLF • GIRLS
LAKE
At Wayzata C.C.
• Eden Prairie 175, Wayzata 182. Medalist (par 36): Nicole Miller, Eden Prairie, 38.
METRO EAST
At Dellwood C.C.
• Simley 185, Hastings 199, Hill-Murray 203, Tartan 216, Henry Sibley 217, South St. Paul 220, Mahtomedi 223. Medalist (par 36): Isabella McCauley, Simley, 40.
METRO WEST
At Brookview G.C.
• Chanhassen 176, Benilde-St. Margaret's 191, Chaska 201, Bloomington Jefferson 204, St. Louis Park 208. Medalists (par 36): Addy Buska, Chaska; Marit Gulbrandson, Benilde-St. Margaret's; and Annika Wellman, Chanhassen, 42.
MINNESOTA RIVER
At LeSueur C.C.
• Jordan 187, LeSueur-Henderson 212, Belle Plaine 255, Mayer Lutheran 257, Tri-City United 260, Sibley East/Norwood Young America 282. Medalists (par 36): Emily Henderson, Jordan, and Aysia Kim, Jordan, 44.
MISSISSIPPI 8
At Monticello C.C.
• Buffalo 333, Rogers 350, St. Michael-Albertville 351, Monticello 373, Big Lake 404. Medalist (par 71): Hanna Morin, Buffalo, 79.
At Princeton G.C.
• Cambridge-Isanti 387, St Francis 389, Princeton 410, Chisago Lakes 438, North Branch 455. Medalist (par 71): MollyAnn Harvey, Cambridge-Isanti, 85.
ST. PAUL CITY
At Mendota G.C.
• Humboldt 152, Como Park 212. Medalist (par 27): Maddie Simon, Humboldt, 32.
SUBURBAN EAST
At North Oaks G.C.
• Forest Lake 169, Woodbury 186, Park of Cottage Grove 194, East Ridge 197, Cretin-Derham Hall 199, Stillwater 202, Mounds View 203, White Bear Lake 205, Roseville 219. Medalist (par 36): Hannah Kohls, Forest Lake, 38.
WRIGHT COUNTY
At Baker National G.C.
• Hutchinson 185, Orono 186, New Prague 190, Holy Family 196, Waconia 208, Delano 223. Medalist (par 36): Alex Hantge, Hutchinson, 41.
• Orono 183, Holy Family 187, Hutchinson 192, Waconia 196, New Prague 197, Delano 233. Medalist (par 36): Camille Kuznik, Orono, 42.
METROPOLITAN AREA
At Minikahda G.C.
• Holy Angels 212, Minneapolis Southwest 222. Medalist (par 36): Sarah Frommelt, Holy Angels, 50.
SECTION 6AA PREVIEW
At Blackberry Ridge G.C.
• Osakis 383, Foley 397, St. Cloud Cathedral 398, Milaca 418, Albany and Becker
423, Pierz 451, Sauk Centre 456, Paynesville Area 458. Medalist (par 72): Alayna Eldred, Osakis, 82.
LACROSSE • boys
NORTHWEST SUBURBAN
• Anoka 10, Irondale 5
• Maple Grove 12, Andover 8
• Totino-Grace 9, Osseo/Park Center 8
SUBURBAN EAST
• Eagan 20, Farmington 7
METROPOLITAN AREA
• Breck 10, Holy Family 9
• Hastings 18, Northfield 10
• North St. Paul 11, Cooper 9
• Orono 10, Sartell/Sauk Rapids 2
• Roseville 19, St. Paul 7
LACROSSE • GIRLs
NORTHWEST SUBURBAN
• Blaine 12, Coon Rapids 7
• Centennial 7, Champlin Park 6 (OT)
• Irondale 10, Anoka 7
• Maple Grove 14, Andover 8
• Osseo/Park Center 13, Totino-Grace 5
SUBURBAN EAST
• Mounds View 15, Forest Lake 11
METROPOLITAN AREA
• Breck 11, Wayzata 6
• Hutchinson 16, St. Louis Park 8
• Northfield 12, Hastings 11 (OT)
SOFTBALL
INDEPENDENT METRO ATHLETIC
• Blake 4-18, St. Paul Academy 1-17
• Minnehaha Academy 19-12, Breck 10-4
• Mounds Park 18, Providence Academy 13
METRO EAST
• Henry Sibley 4, Simley 1
• Mahtomedi 7, South St. Paul 6
• North St. Paul 5, Tartan 0
METRO WEST
• Bloomington Jefferson 8, Cooper 0
• Chanhassen 23, Benilde-St. Margaret's 2
• Chaska 16, Bloomington Kennedy 3
• St. Louis Park 13, Richfield 4
MCAA
• Heritage Christian 4, West Lutheran 2
• Spectrum 5, Southwest Christian 2
MINNESOTA RIVER
• Belle Plaine 11-7, Tri-City United 1-1
MISSISSIPPI 8
• Big Lake 6, Chisago Lakes 1
NORTHWEST SUBURBAN
• Anoka 10, Champlin Park 8
• Blaine 10, Armstrong 0
• Totino-Grace 13, Osseo 0
SOUTH SUBURBAN
• Burnsville 2, Rosemount 1, 8 inn.
• Eagan 10, Lakeville North 1
• Eastview 5, Apple Valley 2
• Farmington 9, Lakeville South 2
• Prior Lake 11, Shakopee 2
SUBURBAN EAST
• Forest Lake 9, Mounds View 1
• White Bear Lake 4, Stillwater 0
• Woodbury 6, Park of Cottage Grove 3
TRI-METRO
• DeLaSalle 15, Brooklyn Center 0
• St. Anthony 13, Columbia Heights 1
WRIGHT COUNTY
• Annandale 10, Watertown-Mayer 3
• Orono 13, Delano 5
• Waconia 6, Holy Family 0
METROPOLITAN AREA
• Edina 10, Holy Angels 7
• Hastings 3, Hopkins 1
• Jordan 8, Irondale 1
• Legacy Christian 13, Chesterton 2
• Lester Prairie/HT 11, Atwater-C-GC 1
• Maple Grove 3, Rogers 2, 8 inn.
• Northfield 15-11, Red Wing 4-1
• Norwood Young America 11 Litchfield 4
• St. Cloud Cathedral 3, Zimmerman 1
• St. Croix Lutheran 12, Trinity 2
TENNIS • boys
MCAA
• SW Christian 5, Heritage Christian 2
MISSISSIPPI 8
• St. Michael-Albertville 4, Monticello 3
ST. PAUL CITY
• Como Park 7, Humboldt 0
SUBURBAN EAST
• Mounds View 4, East Ridge 3
WRIGHT COUNTY
• Orono 7, Litchfield 0
METROPOLITAN AREA
• Becker 6, Anoka 1
• Breck 4, Mpls. Washburn 3
• Cambridge-Isanti 7, Duluth Denfeld 0
• Holy Angels 4, Richfield 3
• Mpls. Roosevelt 4, Bloomington Kennedy 3
• Minnetonka 5, Eastview 2
• Mound Westonka 7, Providence Acad. 0
• Prior Lake 4, Chanhassen 3
• Rogers 4, Champlin Park 3
• Rosemount 5, South St. Paul 2
• Shakopee 4, Armstrong 3
RANKINGS
TENNIS • BOYS
By the coaches assocation
CLASS 2A
• Teams: 1. Minnetonka; 2. East Ridge; 3. Lakeville South; 4. Edina; 5. Rochester Century; 6. Rochester Mayo; 7. Mounds View; 8. Wayzata; 9. Eastview; 10. (tie) Minneapolis Washburn and Orono.
• Individuals: 1. Ben van der Sman, East Ridge; 2. Nikita Snezhko, Armstrong; 3. Sebastian Vile, Rochester Mayo; 4. Conner Olsen, Orono; 5. Chase Roseth, Lakeville South; 6. Maxim Zagrebelny, Eagan; 7. Gavin Young, Eastview; 8. Varun Iyer, Rochester Century; 9. Nick Aney, Rochester Century; 10. Elliot Schneider, Duluth East.
CLASS 1A
• Teams: 1. Blake; 2. Rochester Lourdes; 3. Breck; 4. St. Paul Academy; 5. Hibbing; 6. Mound Westonka; 7. Litchfield; 8. Holy Family; 9. Luverne; 10. St. James.
• Individuals: 1. Ben Ingbar, Blake; 2. Jack Barker, Blake; 3. Joe Mairs, Blake; 4. Karthik Papisetty, Breck; 5. Thomas Metz, Breck; 6. Mathew Metz, Breck; 7. Peter Erickson, Rochester Lourdes; 8. Justin Bobo, Rochester Lourdes; 9. Ryan Ortega, Winona Cotter; 10. Jose Williamson, Minnehaha Academy.