See more of the story

MONDAY

adapted FLOOR HOCKEY

CI DIVISION

• St. Paul Humboldt 14, Stillwater 7

PI DIVISION

• Brainerd 10, Robbinsdale/Hop./MW 5

BASketball • BOYS

MCAA

• Maranatha 76, Lester Prairie/HT 48

MINNESOTA RIVER

• Mayer Lutheran 67, Tri-City United 43

NORTHWEST SUBURBAN

• Champlin Park 75, Blaine 72

• Coon Rapids 71, Centennial 48

• Elk River 70, Anoka 56

• Maple Grove 72, Irondale 43

• Osseo 59, Andover 41

• Park Center 89, Armstrong 65

• Spring Lake Park 74, Totino-Grace 64

TWIN CITIES ATHLETIC

• Cristo Rey Jesuit 88, Comm. of Peace 59

• Hmong Acad. 67, Chesterton Acad. 63

• Minnesota Deaf 42, Math & Science 35

WRIGHT COUNTY

• Delano 40, New Prague 27

METROPOLITAN AREA

• Jordan 87, Medford 44

• Maple Lake 67, Spectrum 59

• Mpls. Roosevelt 63, Col. Heights 56

• Rogers 76, Mounds View 40

• St. Anthony 60, Mpls. Edison 44

• St. Paul Academy 60, St. Paul Prep 56

• West Luth. 58, Mounds Park Acad. 47

basketball • GIRLS

NORTHWEST SUBURBAN

• Andover 75, Osseo 48

• Centennial 57, Coon Rapids 32

• Champlin Park 67, Blaine 38

• Maple Grove 59, Irondale 31

• Totino-Grace 59, Spring Lake Park 44

• Park Center at Armstrong

TWIN CITIES ATHLETIC

• Christian Life 69, Cristo Rey Jesuit 46

• Hope Academy 67, Chesterton Acad. 32

METROPOLITAN AREA

• Howard Lake-W-W 52, Rocori 27

• Maranatha 79, St. Paul Como Park 74

• Mounds Park Acad. 61, Mpls. Roosevelt 56

• St. Paul Humboldt 51, Mpls. Henry 34

hockey • boys

WRIGHT COUNTY

• Orono 5, Waconia 0

METROPOLITAN AREA

• Austin 2, Red Wing 1

• Bloom. Kennedy 6, St. Paul High. Park 2

• Holy Angels 6, Armstrong/Cooper 2

• Tartan 7, Spring Lake Park 3

hockey • GIRLS

CLASS 1A

Section 8 • Semifinals

• East Grand Forks 5, Thief River Falls 2

• Warroad 15, Park Rapids Area 0

RANKINGS

SWIMMING • BOYS

BY THE COACHES ASSOCIATION

Final

• Class 2A: 1. Minnetonka; 2. Chaska/Chanhassen; 3. Stillwater; 4. (tie) Eden Prairie and Edina; 6. Shakopee; 7. Wayzata; 8. Rochester Mayo; 9. Eagan; 10. Prior Lake.

TUESDAY

hockey • GIRLS

CLASS 2A

Section 2 Semifinals • At Braemar Arena

• Eden Prairie vs. Prior Lake, 6 pm

• Minnetonka vs. Shakopee, 8 pm

Section 4 Semifinals • At Aldrich

• Hill-Murray vs. Roseville, 5:30 pm

• Mounds View vs. White Bear Lake, 7:30 pm

Section 5 Semifinals • At Roseville

• Centennial vs. Rogers, 5:30 pm

• Blaine vs. Maple Grove, 7:30 pm

Section 8 Semifinals

• Moorhead at Brainerd/Little Falls, 7 pm

• St. Cloud at Roseau, 7 pm

CLASS 1A

Section 2 Semifinals

• New Ulm at Hutchinson, 7 pm

• Mound Westonka at Delano, 7:30 pm

Section 3 Championship • At Gustavus

• Mankato West vs. Marshall, 7:30 pm

Section 4 Semifinals • At Woog Arena

• St. Paul United vs. Simley, 6 pm

• Mahtomedi vs. South St. Paul, 8 pm

Section 5 Semifinals • At Parade

• Holy Angels vs. Orono, 5:30 pm

• Breck vs. Chisago Lakes, 7:30 pm

Section 6 Semifinals

• River Lakes at Fergus Falls, 7 pm

• Willmar at Alexandria, 7 pm

SUMMARIES

BASketball • BOYS

Champlin Park 75, Blaine 72

Champlin Park 38 37-75

Blaine 34 38-72

Champlin Park: Otto 25, Strong 23, McKenzie 10, Grant 6, John 4, Walter 4, Seley 3. Blaine: Mitchell 24, Kaul 19, To. Strand 11, Bynum 10, Larson 4, Browne 2, Nebo 2.

Coon Rapids 71, Centennial 48

Centennial 23 25-48

Coon Rapids 25 46-71

Centennial: Eason 18, Van Buskirk 10, Peterson 6, Larson 5, Anderson 5, Skaj 4. Coon Rapids: Holland 15, Smith 15, Sayers 13, Hussein 12, Winston 6, McGrath 6, Farley 2, Severson 2.

Cristo Rey Jesuit 88, Comm. of Peace 56

Community of Peace 25 31-56

Cristo Rey Jesuit 33 55-88

Community of Peace: Milton 15, Pujols 13, Green 12, Campbell 6, Baker 6, Smith 4. Cristo Rey Jesuit: Doyle 19, Sommer 15, George 14, Burgess 12, Williams 11, Akpati 6, Abdi 5, Cargill 4, Haywood 2.

Delano 40, New Prague 27

New Prague 19 8-27

Delano 22 18-40

New Prague: Brusseau 13, Nielsen 6, Zimmer 4, Novak 2, Kemp 2. Delano: Wishart 27, Techam 7, O’Neill 5, Longstreet 1.

Elk River 70, Anoka 56

Elk River 33 37-70

Anoka 24 32-56

Elk River: Fruth 26, Roberts 13, Burdine 11, Larson 9, Eng 5, Garrison 2, Larson 2, O’Connor 2. Anoka: Ostendorf 19, Cooper 10, Phipps 8, Madyun 7, Lombard 6, Lindenberg 6

Jordan 87, Medford 44

Medford 27 17-44

Jordan 48 39-87

Medford: Volkmann 14, Sutcliffe 9, Gengler 6, McCarty 5, Schneider 3, Pirkl 3, Hermanstorfer 2, Johnson 2. Jordan: Tiedman 21, Anderson 15, Niebuhr 15, Samuelson 13, Draheim 7, Schmitt 5, Busch 4, Friedges 2, Sievers 2, Gutzmer 2, Vogel 1.

Maple Grove 72, Irondale 43

Irondale 19 24-43

Maple Grove 41 31-72

Irondale: Price 20, Glodek 13, Schramm 3, Ejiofor 3, Irving 2, Schicker 2. Maple Grove: Stensland 18, Battist 13, Adams 11, Rainey 8, Wilner 7, Bradbury 6, Dreyer 3, Parker 3, Walljasper 3.

Mpls. Roosevelt 63, Col. Heights 56

Columbia Heights 33 23-56

Minneapolis Roosevelt 24 39-63

Columbia Heights: Matthews 20, Roberson 16, Davis 10, Wright 5, Hardrict 5. Minneapolis Roosevelt: Sims 21, Burton 10, Yusuf 10, Buchwald 10, Atson 4, Dixon 4, Barnes 4.

Rogers 76, Mounds View 40

Mounds View 21 19-40

Rogers 44 32-76

Mounds View: Jones 13, Fahim 6, Blevins 4, Andersen 3, Martinson 3, Wheeler 3, Kauls 3, Carlson 2, Kalthoff 2, Jepko 1. Rogers: Brenning 16, Belka 13, Tjeersdma 12, Vazquez 10, Stull 10, McNaboe 6, Whitcomb 3, Hemann 3, Dorr 2, VanEyll 1.

Spring Lake Park 74, Totino-Grace 64

Totino-Grace 27 37-64

Spring Lake Park 39 35-74

Totino-Grace: Schmidt 17, Krieger 16, Kittelson 14, Jacob 10, Mischke 6, Namoonde 1. Spring Lake Park: Remme 26, Elkerton 15, Myren 14, Philips 7, Whann 5, Say 4, Johnson 3.

St. Anthony 60, Mpls. Edison 44

St. Anthony 29 31-60

Minneapolis Edison 24 20-44

St. Anthony: Smith 20, Nelson 16, Jah 8, Hergenrader 7, Jahnke 4, Jaeger Mountain 2, Nelson 2, Flett 1. Minneapolis Edison: Mohamud 11, Wasa Farah 9, Rusnacko 7, Terry 6, Chime 5, Cornell 4, Mahamud 2.

St. Paul Academy 60, St. Paul Prep 56

St. Paul Academy 36 24-60

St. Paul Preparatory 28 28-56

St. Paul Academy: Johnson 17, Moore 12, Christakos 10, Grunau 8, Elsaesser 7, Holod 6. St. Paul Prep: Shackleton 22, McCaleb 17, Sanzone 8, Harris-McCalister 7, Vergari 2.

West Luth. 58, Mounds Park Acad. 47

Mounds Park Academy 15 32-47

West Lutheran 25 33-58

Mounds Park Academy: Madar 13, Guiang 11, Fitzgerald 8, Henke 7, Nicoski 5, Thompson-Nelson 3. West Lutheran: Kokkinen 19, Vollrath 16, Ellis 14, Englert 7, Shanahan 2.

basketball • GIRLS

Andover 75, Osseo 48

Osseo 16 32-48

Andover 44 31-75

Osseo: Kwateh 14, Kline 13, Knutson 7, Mack 7, Haynes 3, Cronin 3, Subah 1. Andover: Cummings 21, Karp 18, Cole 10, Diemer 8, White 8, Garcia 4, Donner 2, Schildhauer 2, Gaustad 2.

Centennial 57, Coon Rapids 32

Coon Rapids 11 21-32

Centennial 31 26-57

Coon Rapids: Carver 9, Hanneman 7, Ca. Ackerman 6, Co. Ackerman 6, Dixon 2, Kehr 2.

Centennial: Orth 12, Stapleton 11, Matthews 10, Stapleton 6, McAulay 5, Sanders 3, Peitso 2, Lavell 2, Guyer 2, DeBilzan 2, Danzl 2.

Champlin Park 67, Blaine 38

Blaine 20 18-38

Champlin Park 42 25-67

Blaine: Erickson 11, Carson 7, Garfield 5, Babcock 4, Baurr 3, Kowles 2, Powers 2, Schmidt 2, Hoehne 2. Champlin Park: Mocchi 12, Dubose 12, Fields 11, Quick 10, Hicks 8, Johnson 6, Pollard 6, Munneke 2.

Howard Lake-W-W 52, Rocori 27

Rocori 12 15-27

Howard Lake-W-W 22 30-52

Rocori: Swanberg 6, Neugart 5, Goebel 4, Okeson 4, Garden 2, Johannes 2, Kelly 2, Linz 1, Botten 1. HL-W-W: Schumann 14, Decker 14, Long 8, DeBoer 5, Niesen 4, Fury 2, Groos 2, Luchsinger 2, Benson 1.

Mounds Park Acad. 61, Mpls. Roos. 56

Minneapolis Roosevelt 26 30-56

Mounds Park Academy 34 27-61

Mpls. Roosevelt: Smith 21, Wright 21, Cottier 6, Horstman 6, Ali 2. Mounds Park: A. Goodno 18, Kunze-Hoeg 14, K. Goodno 13, Moore 12, Wilkening 4.

hockey • boys

Austin 2, Red Wing 1

Red Wing 0 1 0-1

Austin 0 0 2-2

Second: R-Gielau (Lillico, Blue), 12:18, pp. Third: A-Mueller (Hoban), 2:49. A-Svoboda (Halsey, Mueller), 15:30. Saves: R: Harding 10-10-6-26. A: Flanders 13-13-13-39.

Bloom. Kennedy 6, St. Paul High. Park 2

Bloomington Kennedy 1 3 2-6

St. Paul Highland Park 1 1 0-2

First: S-Fadden (Lindstrom, Staloch), 4:43. B-Workman (Beacom, Dosan), 8:22, pp. Second: S-Lindstrom (Fadden), 2:20. B-Dosan, 2:34. B-Dosan (Workman), 6:36. B-Mendel, 11:53. Third: B-Herman (Workman, Beacom), 6:22, pp. B-Fuller (Goldknopf, Ekholm), 12:56. Saves: B: Trenary 3-6-14-23. S: Branby 20-16-11-47.

Orono 5, Waconia 0

Orono 1 3 1-5

Waconia 0 0 0-0

First: O-Eckerline (Suchy), 8:06, pp. Second: O-Jorgenson (Walker, Wittenberg), 0:44, pp. O-Simon (Jorgenson, Lynch), 8:48. O-Walker (Suchy), 10:37. Third: O-Wittenberg (Lynch, Simon), 13:39. Saves: O: Babekuhl 3-8-4-15. W: Behring 19-11-8-38.

HONOR ROLLS

GYMNASTICS

FINAL

ALL-AROUND

Sophie Redding, Henry Sibley 38.7

Chaney Neu, Champlin Park 38.45

Grace Treanor, Wayzata 38.35

Cali Berg, Lakeville North 38.15

Rachel Steiner, Lakeville North 38.15

Josey Schlie, Rosemount 38.1

Aliah Williams, Chisago Lakes 38.1

Mykaela Doornbos, Lkvl South 38.025

Cassie Kahrer, East Ridge 37.9

Char Morke, Cambridge-Isanti 37.9

Shannon McCoy, Eagan 37.775

Nadia Abid, Maple Grove 37.65

Lauren Slayton, Farmington 37.65

Hannah Tuomela, Anoka 37.625

Adreanna Willodson, Anoka 37.525

MollyAnn Harvey, Cambridge-Is. 37.5

Isabel Bartosh, Stillwater 37.475

Kenzi Kluge, Eden Prairie 37.425

Felicia Bartell, St. Francis 37.375

Cali Berg, Lakeville North 37.35

Keeley Ertl, North Branch 37.35

Ally Doornbos, Lakeville South 37.25

Gretchen Sharp, Stillwater 37.225

Sarah O’Connell, Lakeville South 37.05

Maria Wagner, Mahtomedi 37.05

Amanda Montplaisir, Buffalo 37.025

VAULT

Sophie Redding, Henry Sibley 9.85

Chaney Neu, Champlin Park 9.825

Isabel Bartosh, Stillwater 9.725

Rachel Steiner, Lakeville North 9.65

Miranda O’Brien, Becker 9.65

Aliah Williams, Chisago Lakes 9.65

Madi Douglas, Cambridge-Is. 9.625

MollyAnn Harvey, Cambridge-Is. 9.625

Nadia Abid, Maple Grove 9.6

Cali Berg, Lakeville North 9.6

Keeley Ertl, North Branch 9.6

Cassie Kahrer, East Ridge 9.575

Arianna Passeri, Rosemount 9.575

Bailey Davidson, Apple Val/Evw 9.55

Josey Schlie, Rosemount 9.55

Hannah Tuomela, Anoka 9.55

Gretchen Sharp, Stillwater 9.525

Maria Wagner, Mahtomedi 9.525

Kelsey Dolejs, Apple Valley/Evw 9.5

Mykaela Doornbos, Lakeville South 9.5

Madison Jones, Farmington 9.5

Shannon McCoy, Eagan 9.5

UNEVEN BARS

Delaney Gipp, Lakeville North 9.775

Chaney Neu, Champlin Park 9.75

Mykaela Doornbos, Lakeville South 9.7

Cassie Kahrer, East Ridge 9.7

Char Morke, Cambridge-Isanti 9.7

Aliah Williams, Chisago Lakes 9.675

Sophie Redding, Henry Sibley 9.65

Rachel Steiner, Lakeville North 9.65

Grace Treanor, Wayzata 9.65

Cali Berg, Lakeville North 9.6

MollyAnn Harvey, Cambridge-Is. 9.6

Nadia Abid, Maple Grove 9.525

Isabel Bartosh, Stillwater 9.5

Olivia Meger, Mahtomedi 9.5

Josey Schlie, Rosemount 9.5

Gretchen Sharp, Stillwater 9.4

Lauren Slayton, Farmington 9.4

Kate Ryan, Mahtomedi 9.35

Hannah Tuomela, Anoka 9.35

Faith Pleski, Forest Lake 9.3

Emma Saksa, Champlin Park 9.3

Adreanna Willodson, Anoka 9.3

BALANCE BEAM

Delaney Gipp, Lakeville North 9.85

Anna Jouppi, Anoka 9.725

Cali Berg, Lakeville North 9.675

Grace Treanor, Wayzata 9.65

Sophie Redding, Henry Sibley 9.65

Kari Wenzel, Lakeville South 9.65

Ally Doornbos, Lakeville South 9.625

Josey Schlie, Rosemount 9.625

Gretchen Sharp, Stillwater 9.625

Amanda Montplaisir, Buffalo 9.6

Shannon McCoy, Eagan 9.575

Mykaela Doornbos, Lakeville So. 9.55

AnnaGrace Nelson, Cambridge-Is. 9.55

Sarah Voytilla, Mounds View 9.55

Alison Barber, Cambridge-Isanti 9.5

Alyssa Chandler, East Ridge 9.5

MollyAnn Harvey, Cambridge-Is. 9.5

Faith Pleski, Forest Lake 9.5

Teagan Schmidt, Watertown-Myr 9.5

Rachel Steiner, Lakeville North 9.5

FLOOR EXERCISE

Shannon McCoy, Eagan 9.85

Teagan Ramboldt, Eagan 9.75

Josey Schlie, Rosemount 9.75

Grace Treanor, Wayzata 9.75

Maria Wagner, Mahtomedi 9.75

Chaney Neu, Champlin Park 9.725

Sophie Redding, Henry Sibley 9.725

Ailsa Gilbert, Watertown-Mayer 9.7

Char Morke, Cambridge-Isanti 9.7

Rachel Steiner, Lakeville North 9.7

Hannah Tuomela, Anoka 9.7

Madi Peters, Buffalo 9.675

Kari Wenzel, Lakeville South 9.65

Aliah Williams, Chisago Lakes 9.65

Lexie Corcoran, East Ridge 9.625

Delaney Gipp, Lakeville North 9.625

Lauren Slayton, Farmington 9.625

Adreanna Willodson, Anoka 9.625

Nadia Abid, Maple Grove 9.6

Anna Jouppi, Anoka 9.6

Cassie Kahrer, East Ridge 9.6

Kenzi Kluge, Eden Prairie 9.6

Annika Lee, Park Center 9.6

WRESTLING

FINAL

27 or more reported victories.

106 POUNDS

Joey Thompson, Maple Grove 36-0

Nick Novak, New Prague 35-1

Paxton Creese, Shakopee 33-1

Alex Kowalchyk, Coon Rapids 32-4

Cole Decker, Forest Lake 32-9

Charlie Dojan, Irondale 31-5

Ashton LaBelle, North Branch 30-9

Chase Murphy, Northfield 29-10

Brendan Howes, Anoka 29-11

Austin Gabbert, Watertown-Mayer 29-4

Tyson Peitz, Waconia 28-13

Grant Pierce, Hutchinson 27-17

113 POUNDS

Derrick Cardinal, Forest Lake 39-2

Patrick Lockwood, Mpls. Washburn 36-3

Colby Dunkel, New Prague 33-2

Jacob Mujwid, Cambridge-Isanti 32-8

Brandon Psyk, St. Michael-Alb. 31-7

Jake Messner, Northfield 30-10

Parker Dobrocky, Anoka 30-12

Ben Lunn, Shakopee 29-4

J.J. Andress, White Bear Lake 29-7

Yim Leej Yang, St. Paul Johnson 29-12

Sam Essendrup, Rogers 29-14

Ryder Rogotzke, East Ridge 28-4

Zac Miller, Simley 28-8

Jake Novack, Chisago Lakes 28-17

Brandt Bombard, North Branch 27-8

Javon Taschuk, Stillwater 27-8

120 POUNDS

Jake Svihel, Totino-Grace 44-1

Jake Fitzpatrick, Mahtomedi 41-4

Boyd Mumbuwa, Minnetonka 39-5

Drew Woodley, Northfield 37-4

Reid Ballantyne, Stillwater 33-1

Cael Berg, Simley 33-12

Jordan Driscoll, Blaine 32-5

Justin Stauffacher, Scott West 32-11

Roland Cosey, Irondale 31-7

Noah Lietzau, Mound Westonka 31-14

Nathan Nygaard, St. Michael-Alb. 27-6

Soni Souckchalen, St. P. Johnson 27-11

126 POUNDS

Brock Luthens, Hutchinson 41-1

Patrick McKee, St. Michael-Alb. 39-0

Jackson Stauffacher, Scott West 37-4

Triston Zuniga, Totino-Grace 35-7

Trayton Anderson, Farmington 31-4

Tanner Kunshier, St. Francis 30-7

Ryan Cripe, Lakeville South 30-10

Kaden Gage, Eagan 29-8

Gabe Degris, Coon Rapids 28-13

Connor Swetala, Richfield 27-5

132 POUNDS

Dylan Droegemueller, Anoka 41-2

Tucker Gifferson, Hutchinson 39-6

Jake Gliva, Simley 39-6

Lorenzo Diaz, South St. Paul 38-4

Bryce FitzPatrick, Mahtomedi 37-8

Bret Wilson, Rogers 36-3

Sebas Swiggum, Apple Valley 35-7

Quinn Youngs, Annandale/ML 34-1

Trey Kruse, Stillwater 30-9

Josh Clark, Totino-Grace 30-12

Ryan Droubie, Cambridge-Isanti 29-12

Tyler Schackle, Scott West 29-12

Jack Anderson, North Branch 28-15

Theo Smith, Prior Lake 27-8

138 POUNDS

Colby Njos, Anoka 40-4

Gavin Peterson, Maple Grove 37-8

Moses Madimba, Coon Rapids 35-9

Brady Gross, Apple Valley 34-6

Tanner Kroells, Delano 33-2

Jack Fogarty, Scott West 33-8

Nick Dunagan, Mounds View 32-5

Quinn Christofferson, South St. Paul 32-6

Solomon Lankow, Park of CG 32-6

Curtis LeMair, Prior Lake 30-3

Mitchell Hogue, Wayzata 30-7

Reid Lawrence, Mahtomedi 29-16

Nick Strasser, Irondale 28-8

Henry Bixler, Minnetonka 28-14

Nick Fite, Fridley 27-3

Peter Oyebanji, Park of CG 27-9

145 POUNDS

Alex Lloyd, Shakopee 37-0

Antonio Cortez, South St. Paul 37-4

Hunter Manka, Annandale/ML 34-6

Brock Rinehart, Woodbury 32-5

Scott Springer, Anoka 31-8

Brandon Kidd, Elk River 30-7

Jacob Rathke, Lakeville South 30-9

Tim Stapleton, Waconia 29-6

Ethan Johnson, Northfield 29-14

Nolan Wanzek, Simley 27-11

Michael Murphy, Eagan 27-12

152 POUNDS

Tyler Eischens, Anoka 42-0

Tyler Wagener, Waconia 42-1

Jimmy Brown, Cambridge-Isanti 37-5

Quayin Short, Simley 35-10

Nate Larson, Apple Valley 34-3

Jordan Stenzel, Hutchinson 33-11

Sam Webster, Shakopee 31-4

Gavin Christofferson, South St. Paul 31-7

Jace Demmers, Scott West 31-10

Jake Born, Rogers 30-9

Kolby Olson, Northfield 30-12

Aacoda Aitkin, Maple Grove 29-9

Carl Leuer, St. Michael-Alb. 28-11

Tyler Gustafson, St. Paul Johnson 28-12

Walker Weege, Annandale/ML 27-8

Willie Bastyr, Lakeville South 27-5

Cole LaFreniere, Blaine 27-7

Jack Bricker, Minnetonka 27-13

160 POUNDS

Ben Schmalz, Mound Westonka 39-3

Marty Puttbrese, Cambridge-Isanti 36-5

Gaige Giles, New Prague 35-8

Garrett Whitehead, Park of CG 34-3

Cade Mueller, Waconia 31-4

Connor Raines, Shakopee 29-7

Brandyn Johnson, Brooklyn Ctr/CA 29-10

Tyson Davids, Forest Lake 28-12

Devin Robert, Apple Valley 27-8

170 POUNDS

Cole Kirpach, St. Francis 36-3

Mitch Bergstrom, Annandale/ML 34-7

Travis Drews, Cambridge-Isanti 34-10

Adam Lanners, Osseo 31-7

Josh Piechowski, Stillwater 31-8

Mesheer Tat-Siaka, Roseville 28-9

Wyatt Lidberg, St. Michael-Alb. 28-9

Peter Swanson, Eastview 28-10

Dylan Lentz, Columbia Heights 27-4

Zac Neaton, Watertown-Mayer 27-4

John Noll, Centennial 27-4

Nick Phillips, Fridley 27-8

182 POUNDS

Tyler Buesgens, Scott West 38-1

Grant Parrish, Forest Lake 37-5

Rowan Morgan, Mounds View 33-5

Tony Watts, Apple Valley 33-8

Danny Striggow, Orono 32-5

Jose Rodgers-Valdez, South St. Paul 32-6

T.J. Pottinger, Hastings 31-6

Erik Snook, St. Croix Lutheran 30-4

Alex Wick, Eagan 29-8

Evan Hull, Maple Grove 29-4

Kris Kurtz, Mound Westonka 29-15

Sean Follega, Mpls. Washburn 28-9

Garrison Solliday, St. Thomas Ac 28-9

Gabe Anderson, St. Michael-Alb. 28-10

Charlie Studer, Blaine 28-10

195 POUNDS

Bobby Striggow, Orono 38-0

Trey Rogers, Hastings 37-0

Nolan Schmitz, St. Michael-Alb. 35-6

Richie Hammonds, Anoka 34-2

Elijah Lewis, St. Croix Lutheran 33-5

Isaac Boehmer, Maple Grove 33-12

Brennan Rutt, New Prague 32-12

Daniel Van Oort, Mounds View 30-10

Edward Hajas, Delano 27-9

Cody Kurth, Hutchinson 29-13

220 POUNDS

Daniel Kerkvliet, Simley 42-1

Ezayah Oropeza, Rosemount 33-5

Jake Hawkins, Waconia 33-9

Nate Schutz, Totino-Grace 33-11

Adam Skogman, Maple Grove 33-11

Jared Stewart, Lakeville South 30-8

Dylan Mills, Forest Lake 29-11

Antonio Davis, Park of CG 28-5

Luke Parzyck, White Bear Lake 28-6

Jagger Schack, Osseo 28-12

Chizaram Azonwu, St.P Johnson 27-2

Wyatt Kruse, Cambridge-Isanti 27-12

HEAVYWEIGHT

Brandon Frankfurth, Anoka 42-1

James Johnson, Minnetonka 36-9

Bryce Benhart, Lakeville North 32-4

Luke Zaiser, Simley 32-9

Will Flemister, Cambridge-Isanti 31-7

Corey Guenther, North St. Paul 30-0

Calvin Menke, Scott West 30-9

Henry Kantzes, Mpls. Washburn 30-14

Gable Steveson, Apple Valley 29-0

Ty Cobb, Irondale 28-3

Manny Alvarez, Columbia Heights 27-1