METRO LETTERS OF INTENT
Wednesday is the first day of the winter signing period for football and soccer athletes only. Listed are metropolitan area athletes who are expected to sign Division I or II national letters of intent.
FOOTBALL
Opemipo Aghenu, St. Paul Central, Concordia (St. Paul)
Zion Allen, Maple Grove, SW Minnesota State
Brandon Alt, Park of Cottage Grove, Bemidji State
Oluwakolade Amusan, Woodbury, South Dakota
J.T. Baker, DeLaSalle, Cornell (N.Y.)
Brendan Beaulieu, Park of Cottage Grove, Bemidji State
Nico Bolden, Woodbury, New Mexico
Brock Boltmann, Edina, North Dakota
Deante Book, Centennial, Bemidji State
Nathan Bursch, Woodbury, Minnesota
Sam Byrd, Centennial, South Dakota
Levi Brown, Roseville, South Dakota State
Deyon Campbell, Hopkins, South Dakota State
Isaiah Cherrier, Mound-Westonka, W. Illinois
Luke Chuol, Centennial, South Dakota
Hunter Christenson, Totino-Grace, Minn.-Duluth
Graham DeVore, Mahtomedi, North Dakota
Michael Donahue, St. Louis Park, Bemidji State
J.J. Drew, Eden Prairie, Harvard
Isaac Ferm, Farmington, MSU Moorhead
Jalen Frye, Mahtomedi, Bemidji State
Justin Geisen, Mounds View, MSU Moorhead
Dylan Gluck, Waconia, William Jewell
Mark Gores, Woodbury, Minn.-Crookston
Darby Grengs, Farmington, MSU Moorhead
Scott Gustafson, Chanhassen, Bemidji State
Marcus Haskins, East Ridge, Concordia (St. Paul)
Carter Haugrud-Damlo, Waconia, SW Minnesota State
Jake Hendricks, Waconia, SW Minnesota State
Kole Hinrichsen, Farmington, St. Cloud State
Austin Hopp, Minnetonka, W. Illinois
Bobby Hosch, Columbia Heights, SW Minnesota State
Mykal Howard, St. Louis Park, Winona State
Blake Huebner, St. Francis, Winona State
Alex Hunter, Lakeville North, Bemidji State
Alex Jensen, Wayzata, South Dakota
Nash Jensen, Osseo, North Dakota State
Aron Johnson, Chisago Lakes, South Dakota State
Zollie Kaplan, St. Louis Park, Bemidji State
Shad Kebaso, St. Paul Washington, SW Minnesota State
Tyler Knutson, Prior Lake, Winona State
Connor Kruse, Waconia, North Dakota
Ryan Kusch, Totino-Grace, Winona State
Brent Laing, Lakeville North, Minn.-Duluth
Malik Lofton, Hopkins, South Dakota State
P.J. Lombard, Anoka, MSU Moorhead
Dominik London, East Ridge, Minnesota
Boye Mafe, Hopkins, Minnesota
Jack Milbauer, East Ridge, Winona state
Josh Miser, Hastings, MSU Moorhead
Matthew Moczynski, Armstrong, MSU Mankato
Yaquub Mohamed, Mounds View, Bemidji State
Aaron Moore, Minnetonka, Augustana
Jalen Morrison, Woodbury, North Dakota
Isaiah Nelson, Hutchinson, SW Minnesota State
Jackson Ness, New London-Spicer, Northern State
Isaiah Nolan, St. Michael-Albertville, Northern State
Kyle Nordby, Centennial, Wyoming
Josh Ojile, Spring Lake Park, Minn.-Duluth
Zach Ojile, Spring Lake Park, Minn.-Duluth
Garrett Olson, Minnetonka, Minn.-Duluth
Bryce Oslund, Lakeville North, SW Minnesota State
Sam Roble, Chanhassen, Augustana
Grant Ryerse, East Ridge, Minnesota
Adam Ryski, Eden Prairie, Minn.-Duluth
Ben Sammon, Eastview, Bemidji State
Alex Spillum, Chanhassen, Coastal Carolina
Keshaun Story, Centennial, Bemidji State
Chase Sullivan, Mahtomedi, Minn.-Duluth
Wade Sullivan, Lakeville North, Minn.-Duluth
Tanner Sundt, Farmington, North Dakota State
La'ryountae Taylor, Mpls. Henry, Minn.-Crookston
Tavian Tumbleson, Mahtomedi, Minn.-Crookston
Bennett Van Dellen, Hopkins, Cornell (N.Y.)
Javien Versey, Mpls. Henry, Minn.-Duluth
Andrew Voyen, Mahtomedi, Winona State
Ryan Wesp, Anoka, Augustana
Jake West, Woodbury, Bemidji State
Eric Wilson, Benilde-St. Margaret's, Harvard
SOCCER • BOYS
Brenton Brakke, Park Center, South Dakota Mines
Ryan DeBois, Maple Grove, Western Illinois
Danny Guimont, Anoka, Wis.-Parkside
Tommy Katsiyiannis, Eden Prairie, Northwestern
Juan Louis, Mpls. Washburn, Drake
Garrett Opperman, Breck, Northwestern
Eddie Perry, St. Thomas Academy, DePaul
Jake Peterson, Anoka, Wis.-Parkside
Michael Riley, Wayzata, Loyola (Ill.)
SOCCER • GIRLS
Kara Bean, Eden Prairie, Denver
Molly Beckman, Eastview, St. Cloud State
Danielle Brown, Totino-Grace, South Dakota
Olivia Bruce, Lakeville North, Drake
Emily Bunnell, East Ridge, Baylor
Jordan Burras, Maple Grove, Wingate
Maggie Conners, Visitation, Gonzaga
Taylor Cottew, Mpls. Washburn, MSU Mankato
Carly Czaplewski, Eagan, MSU Mankato
Samantha Dalsin, Holy Family, MSU Moorhead
Arianna Del Moral, Totino-Grace, Minnesota
Sarah Doran, Edina, Neb.-Omaha
Chance Douglass, Hopkins, Truman State
Ashley Ebeling, Centennial, North Dakota
Elie Eskierka, Centennial, South Dakota
Haley Ford, Eastview, Minn.-Duluth
Carly Jo Gamrath, St. Michael-Albertville, MSU Moorhead
Raye Gleekel, Blake, Cal Poly-Pomona
Maggie Hallock, Park of Cottage Grove, Bemidji State
Rachel Hewitt, Woodbury, South Dakota St.
Jamie Intihar, Mahtomedi, Drake
Natalie Jamison, Burnsville, Augustana
Tori Jensen, St. Michael-Albertville, Concordia (St. Paul)
Makenzie Langdok, St. Michael-Albertville, Minnesota
Taylor Lock, Lakeville North, South Dakota St.
Brittany Mahowold, East Ridge, Air Force
Finna Maixner, Mahtomedi, New Mexico State
Shannon McKnight, Farmington, Augustana
Emma Mortensen, Eastview, Bemidji State
Sally Nelson, Eastview, St. Cloud State
Isabelle Olson, Hopkins, Bemidji State
Jordynn Petty, Hopkins, Northern Iowa
Claudia Pueschner, Eastview, Augustana
Claire Radatz, North Lakes, Sioux Falls
Sydney Randall, Anoka, Neb.-Omaha
Morgan Regnier, Farmington, Minn.-Duluth
Adrienne Richardson, Tartan, Florida State
Molly Riley, White Bear Lake, MSU Mankato
Jojo Sauro, South St. Paul, Old Dominion
Ellie Schneider, Providence Academy, North Dakota State
Dayja Schwichtenberg, Cooper, Iowa State
Lauryn Smith, North St. Paul, MSU Mankato
Morgan Turner, Wayzata, DePaul
Brooke Valiukas, East Ridge, MSU Mankato
Megan Vatne, Andover, Minn.-Duluth
Jennifer Wickman, East Ridge, MSU Moorhead
Lauren Witte, Lakeville North, Neb.-Omaha
Maggie Yapello, Mahtomedi, North Dakota
Kaitlin Zabel, Lakeville South, South Dakota State